Marcin Świerc wygrywa TDS podczas Ultra-Trail du Mont-Blanc! Wielki sukces Polaka!

Marcin Świerc na trasę „Sur les Traces des Ducs de Savoie” wyruszył w środę o 8:00 rano, by po pokonaniu 122 km w czasie 13 godzin i 24 minut jako pierwszy zawodnik zameldować się na mecie w Chamonix. To największy sukces w historii startów Polaków w tej imprezie. Świerc został także pierwszym Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium któregokolwiek z biegów w ramach Ultra Trail du Mont Blanc.

„Sur les Traces des Ducs de Savoie”, w skrócie TDS, to jeden z biegów odbywających się w ramach imprezy Ultra Trail du Mont Blanc. Uczestnicy TDS do pokonania mają trasę o długości 122 km wokół Mont Blanc, na której suma przewyższeń wynosi 7300 metrów. To jeden z najbardziej z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych ultramaratonów górskich.

Wielkie emocje do końca

Zawodnicy wyruszyli na trasę w środę, 29 sierpnia o godzinie 8:00. Marcin Świerc z początku biegł spokojnie, na 15 kilometrze zajmował 20 miejsce, by  z czasem przyspieszać. Po pokonaniu 50 km Świerc był już piąty, a na 30 km przed metą Polak znajdował się na trzeciej pozycji. Przed nim biegli już tylko Amerykanin Dylan Bowman i Rosjanin Dimitrij Mitiajew. Na 9 km przed metą, na ostatnim punkcie kontrolnym, Świerc zameldował się na drugiej pozycji, przed sobą mając Rosjanina. Ostatni odcinek to świetny bieg Polaka, który wyszedł na prowadzenie i utrzymał je do końca. Marcin Świerc wbiegł na metę w Chamonix z czasem 13 godzin i 24 minuty, wyprzedzając Dylana Bowmana (+1:02 straty) i Dimitrija Mitiajewa (+1:43 straty). Na uwagę zasługują niewielkie różnice czasowe na mecie, jak na tak długi i ciężki bieg.

Marcin Świerc na mecie TDS

Zwycięstwo Marcina Świerca w TDS to nie tylko jego największy sukces w karierze, ale także największy sukces w historii startów Polaków w tej imprezie. Świerc został pierwszym Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium któregokolwiek z biegów w ramach Ultra Trail du Mont Blanc, oraz drugim zawodnikiem, po wygranej Magdy Łączak w Transgrancanarii, który odniósł triumf w cyklu Ultra-Trail World Tour.

Marcin Świerc to jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy górskich w naszym kraju. Zdobywał mistrzostwo Polski, wygrywał m.in. Bieg Rzeźnika czy Bieg 7 Dolin (ultramaraton na dystansie 100 km będący eliminacją do ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc) podczas Festiwalu Biegów w Krynicy-Zdrój. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce w CCC (na dystansie niespełna 100 km) – innym z biegów organizowanych w ramach Ultra Trail du Mont Blanc.

Wyniki Sur les Traces des Ducs de Savoie

Mężczyźni:

  1. Marcin Świerc (Polska) – 13:24:00
  2. Dylan Bowman (USA) – 13:25:02
  3. Dmitrij Mitiajew (Rosja) – 13:25:43

Kobiety:

  1. Audrey Tanguy (Francja) – 16:05:22
  2. Rory Bosio (USA) – 16:19:36
  3. Caroline Benoit (Francja) – 17:18:02

 

Fot. Facebook/Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB