Mary Keitany i Vivian Cheruiyot wśród gwiazd TCS New York City Marathon

Mary Keitany, trzykrotna mistrzyni świata i rekordzistka świata w maratonie bez wsparcia mężczyzn oraz Vivian Cheruiyot, mistrzyni olimpijska i czterokrotna mistrzyni świata na 5 000 m i 10 000 m, dołączają do składu kobiecej elity 49. TCS New York City Marathonu. Utytułowane Kenijki o zwycięstwo zmierzą się z zaprezentowanymi niedawno dwoma Amerykankami, zwyciężczynią nowojorskiego maratonu sprzed roku Shalane Flanagan oraz zwyciężczynią tegorocznego maratonu w Bostonie, Desiree Linden. 

Najlepsza maratonka 2017 roku, Kenijka Mary Keitany dołącza do czołówki zawodniczek, które 4 listopada w Nowym Jorku powalczą o zwycięstwo w 49. edycji jednego z największych maratonów na świecie. Keitany to największa obecnie z gwiazd kobiecego maratonu. Kolekcjonerka mistrzowskich tytułów i zwycięstw w największych i najbardziej prestiżowych maratonach świata. Dość powiedzieć, że w swoich dotychczasowych sześciu startach w Nowym Jorku nigdy nie zajęła miejsca poniżej podium, w latach 2014-2016 zwyciężając trzy razy z rzędu! Także trzy razy, choć w różnych latach, zwyciężała w Virgin Money London Marathon, w którym podczas ubiegłorocznego biegu ustanowiła rekord świata w maratonie kobiet bez udziału mężczyzn (2:17:01).

Obok Mary Keitany na starcie nowojorskiego maratonu stanie jej rodaczka, Vivian Cheruiyot. Kenijka to prawdziwa gwiazda bieżni. Startując na 5 000 i 10 000 metrów zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej oraz cztery tytuły mistrzyni świata. Cheruiyot doskonale radzi sobie także na królewskim dystansie, mając na swoim koncie zwycięstwo w tegorocznym maratonie w Londynie, gdzie uzyskała fantastyczny wynik 2:18:31, będący jej rekordem życiowym. Cheruiyot w londyńskim maratonie w pokonanym polu pozostawiła m.in właśnie Mary Keitany, która zajęła piąte miejsce z czasem 2:24:27. – Jestem bardzo podekscytowana swoim pierwszym występem w nowojorskim maratonie. Wiem, że jestem zwyciężczynią maratonu w Londonie i inne zawodniczki będą mnie bacznie obserwować. Nie będzie to więc łatwy bieg, ale w Nowym Jorku postaram się podtrzymać moją dobrą maratońską passę – powiedziała Vivian Cheruiyot

Vivian Cheruiyot

4 listopada w Nowym Jorku Keitany będzie miała więc okazję zrewanżować się swojej rodaczce za porażkę z Londynie. Z cała pewnością będzie chciała się odegrać także na kolejnej zawodniczce z elity, Amerykance Shalane Flanagan, z którą przegrała w ubiegłym roku w… Nowym Jorku. Flanagan dość sensacyjnie zameldowała się na mecie w Central Parku na pierwszym miejscu (2:26:53), wyprzedzając utytułowaną Kenijkę o 1 minutę i 1 sekundę. Było to pierwsze od 40 lat (po wygranej Miki Gorman w 1977 roku) zwycięstwo amerykańskiej biegaczki, czym Shalane Flanagan zapisała się złotymi zgłoskami w historii nowojorskiego maratonu.

– Byłam rozczarowana, że nie udało mi się obronić tytułu w zeszłym roku, ale nie byłam w 100% zdrowa, a trzeba przyznać, że Shalane pobiegła niesamowicie mocno. Cieszyłam się z jej historycznego zwycięstwa. Kiedy wróciłam w czerwcu do Nowego Jorku, aby wygrać NYRR New York Mini 10K, pokazałam, że wciąż jestem w najlepszej formie. Będę trenować ciężej niż kiedykolwiek, aby w listopadzie po raz czwarty zwyciężyć w TCS New York City Marathonie – powiedziała Mary Keitany. Kenijka już biegała w tym roku w Nowym Jorku. W czerwcu wygrała swój trzeci NYRR New York Mini 10K w czasie 30:59, notując piąty najszybszy czas w 47-letniej historii tego wydarzenia.

Do grona wielkich faworytek trzeba zaliczyć także Desiree Linden – równie sensacyjną zwyciężczynię, rozgrywanego w ekstremalnych warunkach tegorocznego Boston Marathonu. Linden, podobnie jak Flanagan, zapisała się w historii amerykańskiego maratonu jako pierwsza od 33 lat zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych (po wygranej Lisy Larsen Weidenbach w 1985 roku), której udało się wygrać bostoński maraton.

Desiree Linden

W rywalizację kenijsko-amerykańską włączyć mogą się zawodniczki z Etiopii. Trzecia zawodniczka TCS New York City Marathonu sprzed roku – Mamitu Daska (2:28:08), Rahma Tusa – zwyciężczyni trzech ostatnich maratonów w Rzymie, z życiówką na poziomie 2:21:59, czy Netsanet Gudeta – tegoroczna mistrzyni świata w półmaratonie z Walencji (1:06:11). Na starcie nowojorskiego maratonu ponownie stanie piąta, szósta i siódma zawodniczka sprzed roku: Amerykanka Allie Kieffer, Włoszka Sara Dossena oraz Czeszka Eva Vrabcova. – Wraz z Mary, Vivian, Shalane i Des, tegoroczny TCS New York City Marathon posiada najmocniejszą obsadę zawodniczek, które kiedykolwiek rywalizowały w Nowym Jorku – powiedział Peter Ciaccia, dyrektor TCS New York City Marathon.

Elita kobiet 49. TCS New York City Marathon:
 1. Mary Keitany, KEN – 2:17:01
 2. Vivian Cheruiyot, KEN – 2:18:31
 3. Shalane Flanagan, USA – 2:21:14
 4. Mamitu Daska, ETH – 2:21:59
 5. Desiree Linden, USA – 2:22:28
 6. Rahma Tusa, ETH – 2:23:46
 7. Lisa Weightman, AUS – 2:25:15
 8. Do-Yeon Kim, KOR – 2:25:41
 9. Eva Vrabcova, CZE – 2:26:31
 10. Sara Dossena, ITA – 2:27:53
 11. Sally Kipyego, USA – 2:28:01
 12. Molly Huddle, USA – 2:28:13
 13. Netsanet Gudeta, ETH – 2:29:15
 14. Allie Kieffer, USA – 2:29:17
 15. Adriana Da Silva, BRA – 2:29:17
 16. Charlotte Purdue, GBR – 2:29:23
 17. Stephanie Bruce, USA – 2:29:35

GD

źródło: www.nyrr.org