ME: Srebrna Sofia Ennaoui! Polska na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej

Podczas ostatniego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie Sofia Ennaoui zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów. Polka ustąpiła miejsca tylko Brytyjce Laurze Muir. Dwunaste miejsce zajęła broniąca mistrzostwa Europy Angelika Cichocka. Kobieca sztafeta 4×100 metrów w finale zajęła szóste miejsce, a męska choć w swojej serii eliminacyjnej zajęła drugie miejsce, nie weszła do finału z powodu dyskwalifikacji. W biegu na 5000 m wystartowały Katarzyna Rutkowska i Paulina Kaczyńska. Polki zajęły odpowiednio 11 i 12 miejsce. 

Sofia Ennaoui prawie do samego końca przygotowywała się do swojego występu na Mistrzostwach Europy na wysokogórskim zgrupowaniu w szwajcarskim St. Moritz, skąd przyleciała prosto do stolicy Niemiec. Doświadczenie Polki wskazywało, że najlepszą formę Ennaoui prezentuje trzy dni po zejściu z gór. To się potwierdziło w Berlinie. Od początku biegu na prowadzenie wysunęły się Brytyjki – Laura Weightman oraz Laura Muir. Sofia Ennaoui tym razem nie biegła na końcu stawki, ale kontrolowała sytuację utrzymując się blisko czołówki. W połowie dystansu mocne tempo narzuciły współpracujące ze sobą Brytyjki i odskoczyły pozostałym rywalkom. W tym momencie na trzecim miejscu biegła Marta Pen z Portugalii, za którą na czwartej pozycji biegła Ennaoui.

Polka mocno przyspieszyła na ostatnim okrążeniu. Wyprzedziła Portugalkę i próbowała dogonić słabnącą Laurę Weightman, ale musiała także odpierać ataki Ciary Mageean z Irlandii. Na ostatniej prostej Sofia Ennauoi wyprzedziła Weightman lecz Laura Muir była już po za zasięgiem. Złoty medal dla Laury Muir (4:02.32), srebro dla Sofii Ennaoui (4:03.08) a brązowy medal obroniła przed Irlandką Laura Weightman (4:03.75). Dwunaste miejsce z wynikiem 4:10.93 zajęła Angelika Cichocka, dla której był to ciężki sezon, w którym borykała się z kontuzją.

– Może mogłam zaatakować Laurę, ale różne mogłyby być efekty tego. To jest mój pierwszy medal na seniorskiej imprezie, bardzo się z niego cieszę. Czy była szansa na złoto? Nie ma co teraz o tym rozmawiać. Dwa tygodnie temu przeszłam zatrucie pokarmowe, to negatywnie wpłynęło na plany treningowe. Na szczęście u mnie jest tak, że to co się źle zaczyna kończy się dobrze! – mówiła Sofia Ennaoui.

Sofia Ennaoui

W finale sztafety pań 4×100 metrów biało-czerwone w składzie: Kamila Ciba, Anna Kiełbasińska, Martyna Kotwiła oraz Ewa Swoboda zajęły szóste miejsce z czasem 43.34. Złoty medal zdobyły Brytyjki (41.88), srebrny medal przypadł reprezentacji Holandii (42.15) a brąz zdobyły Niemki (42.23).

Męska sztafeta 4×100 metrów w eliminacjach pobiegła w składzie: Eryk Hampel, Remigiusz Olszewski, Dominik Kopeć i Przemysław Słowikowski. Polacy z wynikiem 38.64 zajęli w swojej serii eliminacyjnej świetne drugie miejsce, jednak sędziowie zdyskwalifikowali polski zespół za przekroczenie linii i w finale nie wystąpili.

W biegu na 5000 metrów zobaczyliśmy dwie reprezentantki Polski, Katarzynę Rutkowską i Paulinę Kaczyńską. Rywalki były poza zasięgiem Polek, które ostatecznie ukończyły rywalizację na 11. miejscu (Katarzyna Rutkowska – 15:41.52) oraz 12. miejscu (Paulina Kaczyńska – 15:49.21). Złoty medal zdobyła reprezentująca Holandię, Etiopka Sifan Hassan (14:46.12), srebrny medal zdobyła Brytyjka Eilish McColgan (14:53.05) a brązowy medal zdobyła biegająca w barwach Turcji Yasemin Can (14:57.63), która do maja 2015 reprezentowała Kenię jako Vivian Jemutai.

Polska reprezentacja ostatecznie ukończyła lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie z 12 medalami (7 złotych, 4 srebrne, 1 brązowy) zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Wielkiej Brytanii a trzecie reprezentacja Niemiec. Kolejne mistrzostwa Europy odbędą się pod koniec sierpnia 2020 w Paryżu.

GD

Fot. Marek Biczyk/pzla.pl