Mo Farah powalczy o piąte z rzędu zwycięstwo w Great North Run, największym półmaratonie świata

Mo Farah 9 września stanie na starcie Great North Run, największego półmaratonu na świecie, by powalczyć o piąte z rzędu zwycięstwo w tym biegu. Czterokrotny złoty medalista olimpijski i sześciokrotny mistrz świata wygrał półmaraton w Newcastle w 2014, 2015, 2016 i 2017 roku. Zwycięstwo w tegorocznej edycji Great North Run byłoby historycznym wyczynem, bowiem nikomu przedtem nie udało się wygrać pięć razy. Cztery zwycięstwa na koncie ma Kenijczyk Bensona Masya, ale on na najwyższym stopniu podium stawał w różnych latach. 

Największy półmaraton świata

Simplyhealth Great North Run jest jednym z największych biegów na dystansie półmaratońskim na świecie. Jego pierwsza edycja została zorganizowana w 1981 roku przez brązowego medalistę olimpijskiego na 10 000 m – Brendana Fostera. Już inauguracyjna odsłona zgromadziła 12 tysięcy uczestników, a do roku 2011 liczba biegaczy stających na linii startu wzrosła do 54 tysięcy, bijąc dotychczasowy rekord frekwencji półmaratonu w Göteborgu. Podczas 34. edycji Great North Run w 2014 roku, w biegu wzięła udział rekordowa liczba 57 tysięcy uczestników a organizatorzy celebrowali milionowego biegacza, który przekroczył linię mety.

Jeszcze jeden powód do świętowania dostarczył Mo Farah, który zwyciężając po raz pierwszy w Great North Run, został także pierwszym od 29 lat Brytyjczykiem na najwyższym stopniu podium. Oprócz rekordu frekwencji, padł również kobiecy rekord trasy. Mary Keitany ukończyła bieg z wynikiem 1:05:39 poprawiając o 1 sekundę dotychczasowy rekord Pauli Radcliffe. Męski rekord trasy w 2011 roku ustanowił Kenijczyk Martin Mathathi i wynosi 58:56. 

Great North Run

Polski akcent

Simplyhealth Great North Run oprócz ogromnej liczby uczestników, w swojej 37-letniej historii przyciągał także największe sławy światowego biegania. Na trasie z Newcastle do South Shields rywalizowały takie gwiazdy jak Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie, Wilson Kipsang, Zersenay Tadese, Mo Farah, Rosa Mota, Ingrid Kristiansen, Paula Radcliffe, Tirunesh Dibaba, Mary Keitany czy Vivian Cheruiyot. Podczas 12. edycji Great North Run w 1992 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Półmaratonie pod egidą IAAF. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Kenijczyk Benson Masya (1:00:24) oraz Brytyjka Liz McColgan (1:08:53). Wśród kobiet wystartowała Wanda Panfil, zajmując 35 miejsce z wynikiem 1:13:01. 

Mo Farah z historycznym wyczynem

Właśnie pierwszy mistrz świata w półmaratonie, Benson Masya był dotychczas rekordzistą Great North Run pod względem liczby zwycięstw. Kenijczyk na swoim koncie zanotował cztery wygrane, ale odniesione w różnych latach (1991, 1992, 1994 i 1996). Mo Farah zwyciężając podczas ubiegłorocznej edycji już wyprzedził Kenijczyka, bowiem zanotował czwartą wygraną, ale z rzędu. 9 września stanie przed szansą wywalczenia piątego zwycięstwa. – Nie mogę się doczekać powrotu do Newcastle i ponownego ścigania się w Great North Run. Jest to coś, na co czekam każdego roku. Aby być najlepszym na świecie, musisz pokonywać najlepszych i tutaj nie będzie inaczej – powiedział Mo Farah

Mo Farah

Sprawdzian Vivian Cheruiyot

Wśród kobiet faworytką do zwycięstwa będzie Kenijka Vivian Cheruiyot, która ma dobre wspomnienia z Great North Run. Tutaj bowiem, czterokrotna medalistka olimpijska i pięciokrotna mistrzyni świata, w swoim debiucie na dystansie półmaratonu w 2016 roku, odniosła zwycięstwo z wynikiem 1:07:54. W ubiegłym roku musiała uznać wyższość swojej rodaczki Mary Keitany i zajęła drugie miejsce.

– Nie mogę się doczekać powrotu do Anglii na Simplyhealth Great North Run. Pamiętam ten wspaniały bieg, kiedy wygrałam tutaj po raz pierwszy w 2016 roku i w tym roku chcę znów być na szczycie podium – powiedziała Vivian Cheruiyot. Dla Kenijki udział w brytyjskim półmaratonie będzie także przetarciem, przed czekającym ją 4 listopada startem w TCS New York City Marathonie, w którym zmierzy się m.in z Mary Keitany

Vivian Cheruiyot

Legendy kobiecych biegów

Dla uczczenia tegorocznej setnej rocznicy przyznania kobietom prawa wyborczego w Wielkiej Brytanii, organizatorzy Great North Run uhonorują pięć niezwykłych kobiet, które odegrały wielką rolę w inspirowaniu i propagowaniu kobiecego biegania na całym świecie. Kathrine Switzer (pierwsza kobieta, która oficjalnie zarejestrowała się, wzięła udział i ukończyła maraton bostoński), Rosa Mota (jedna z najlepszych zawodniczek w historii kobiecego maratonu), Ingrid Kristiansen (mistrzyni i rekordzistka świata), Paula Radcliffe (do niej należy najlepszy wynik w historii biegów maratońskich kobiet: w 2003 r. ukończyła maraton w Londynie w czasie 2:15:25) oraz Tanni Gray-Thompson (jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich paraolimpijek), oficjalnie wystartują zawodników biorących udział w Great North Run. 

W 1981 roku, w pierwszej edycji biegu wzięło udział około 1300 kobiet, które stanowiły zaledwie 11% wszystkich uczestników. Wiele się jednak zmieniło się w ciągu ostatnich 37 lat i podczas tegorocznej edycji 48% z 57 tysięcy biegaczy będzie płci żeńskiej.

Simplyhealth Great North Run będzie transmitowany w stacji BBC Two w niedzielę, 9 września o godz. 9:30-13:30.

 GD
źródło: www.greatrun.org