Pierwszych 300 biegaczy z pakietami na Tokyo Marathon 2019

Organizator Tokyo Marathon, jednego z sześciu maratonów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors dzisiaj rozsyła maile do biegaczy, którzy aplikowali o gwarantowane miejsce na liście startowej biegu poprzez program „Run as One”. Aby otrzymać numer startowy należało spełnić określone kryteria czasowe. Zgłoszenie do programu nie oznaczało automatycznego przyznania miejsca, ponieważ w puli było maksymalnie 300 pakietów. 

Tokyo Marathon to jedna z najbardziej pożądanych przez biegaczy imprez biegowych na świecie. Niestety zdobycie pakietu startowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ prawie wszystkie z ponad 37 tysięcy miejsc rozdzielane jest między biegaczy w drodze loterii. Co gorsza, dla osób spoza Japonii organizatorzy przeznaczyli pulę zaledwie około 5 tysięcy miejsc. W ubiegłym roku chętnych do startu w Tokio było ponad 300 tysięcy biegaczy całego świata.

W porównaniu z tegoroczną edycją maratonu, który odbył się 25 lutego w przyszłym roku wystartuje o 2,5 tysiąca biegaczy więcej. Organizatorzy zdecydowali, że udostępnią łącznie 38 tysięcy pakietów startowych, przy czym podobnie jak w latach ubiegłych 500 osób pobiegnie na dystansie 10 kilometrów.

„Run As One” dla biegaczy spoza Japonii

Organizatorzy Tokyo Marathon stworzyli jednak furtkę dla biegaczy spoza Japonii, którzy w 2017 lub w 2018 roku na innych maratonach posiadającyh rangę IAAF Gold Label, Silver Label lub Bronze Label Races uzyskali czasy kwalifikujące ich do startu w Tokio. Pod uwagę brane były również biegi, które nie posiadają odznak IAAF, wystarczyło, że bieg posiadał certyfikat Asociation of International Marathons and Distance Races (AIMS), która skupia ponad 450 biegów długodystansowych odbywających się w ponad 120 krajach na całym świecie.

Aby móc wziąć udział w programie „Run As One” należało legitymować się aktualnym wynikiem w maratonie na poziomie od 2:21:01 do 2:45:00 (mężczyźni), od 2:52:01 do  3:30:00 (kobiety). Zgłoszenia były przyjmowane od 9 lipca do 31 lipca. Dzisiaj rozsyłane są maile z decyzją o tym, czy miejsce zostało przyznane.

Pakiety startowe trafiły do 150 biegaczy i 150 biegaczek, które uzyskały w 2017 lub 2018 roku najlepsze maratońskie wyniki. Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że w przypadku kobiet wynik lekko poniżej 3:30 nie gwarantował miejsca na liście startowej. Ze względu na dość mocno wyśrubowany limit wśród mężczyzn możliwe, że już 2:45 daje prawo do pakietu startowego.

Tokyo Marathon

Wciąż można wziąć udział w loterii

Biegacze, którym nie powiodło się w programie „Run As One” wciąż mogą wziąć udział w regularnej loterii. Termin przyjmowania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia.

Co roku szansę startu w Tokio otrzymuje kilkudziesięciu polskich biegaczy, chociaż chętnych zawsze jest o wiele więcej. W 2015 roku wśród uczestników było tylko 28 Polaków, w 2016 roku było ich 53, w 2017 roku pobiegło 39, a w tym roku na mecie zameldowało się 52 biegaczy z naszego kraju.

Ile to kosztuje?

Tokyo Marathon to jeden z najtańszych biegów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors. Koszt pakietu to 12,800 Yen czyli około 430 złotych. W podobnej cenie jest pakiet startowy na BMW Berlin Marathon, za który trzeba zapłacić 108 EUR, czyli około 460 złotych.  W całym cyklu tańsze są tylko pakiety na Virgin Money London Marathon, które kosztują 80 GBP, czyli nieco ponad 380 złotych. Najdroższe są maratony w USA. Pakiet na Boston Marathon to wydatek 195 USD, czyli ponad 700 złotych, Chicago – 220 USD, czyli ponad 800 złotych i Nowy Jork – 295 USD, czyli prawie 1100 złotych.  Oczywiście opłata startowa to jeden z kosztów, z jakim musimy się liczyć chcąc pobiec w którymś z maratonów z wielkiej szóstki. Do tego trzeba doliczyć choćby koszty przelotów oraz zakwaterowania i pobytu na miejscu. Z perspektywy polskich biegaczy najtańsze wydają się maratony w Berlinie oraz w Londynie.

Drugi najbardziej pożądany maraton na świecie

W ubiegłym roku organizatorzy Tokyo Marathon otrzymali 309 824 zgłoszeń od biegaczy z całego świata. Oznacza to, że tokijski bieg jest drugim najbardziej popularnym maratonem na świecie. Palmę pierwszeństwa dzierży Virgin Money London Marathon. Na start w przyszłorocznej edycji tego biegu ochotę ma ponad 414 tysięcy osób! 

md
fot. marathon.tokyo