Rywal Adama Kszczota zawieszony za unikanie kontroli antydopingowej

Kenijski lekkoatleta Kipyegon Bett, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata w Londynie w biegu na 800 m, został tymczasowo zawieszony za unikanie bądź odmowę poddania się badaniom antydopingowym. To kolejna już, z coraz większej serii dopingowych wpadek kenijskich biegaczy.

Informację o sytuacji z zawieszeniem Kenijskiego zawodnika podał na Twitterze specjalny, niezależny organ do zwalczania dopingu Athletics Integrity Unit (AIU), utworzony w 2017 roku przez międzynarodową federację (IAAF).

Kipyegon Bett w finale ubiegłorocznych mistrzostw Świata w Londynie zajął trzecie miejsce w biegu na 800 metrów. Kenijczyk na finiszu okazał się gorszy od Adama Kszczota, który zdobył srebrny medal oraz Francuza Pierre-Ambroise Bosse, zdobywcy złotego medalu. Bett na swoim koncie ma także tytuł mistrza Świata juniorów w biegu na 800 m, który zdobył w 2016 roku w Bydgoszczy. W tym samym roku w Berlinie ustanowił swój rekord życiowy na tym dystansie – 1:43.76.

Według doniesień, Kenijczyk miał w ostatnim czasie przynajmniej dwukrotnie odmówić kontrolerom poddania się badaniu antydopingowemu, w związku z czym został zawieszony.

Nie pierwszy raz

Przypadek Kipyegona Betta jest już kolejnym związanym z dopingiem w środowisku kenijskich biegaczy. W ubiegłym miesiącu zawieszeni zostali inni kenijscy biegacze – maratończycy Samuel Kalalei i Lucy Kabuu Wangui, w organizmach których znaleziono niedozwolone substancje. Z kolei mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata na 1500 m Asbel Kiprop odbywa karę po tym, jak w jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję EPO.

O innych dopingowych aferach z udziałem kenijskich zawodników pisaliśmy TUTAJ. Najgłośniejszym do tej pory przypadkiem było wykrycie dopingu u Jemimy Jelagat Sumgong, złotej medalistki w maratonie z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, która w 2017 roku została zdyskwalifikowana na 4 lata. Na taki sam okres za stosowanie EPO zdyskwalifikowano również Ritę Jeptoo, trzykrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy prestiżowego maratonu w Bostonie. Pozytywny wynik testu antydopingowego dała także próbka pobrana od Ruth Jebet, złotej medalistki olimpijskiej z Rio w biegu na 3ooo m z przeszkodami.