TCS New York City Marathon: Shalane Flanagan i Geoffrey Kamworor wracają bronić tytułów

W niedzielę, 4 listopada na starcie 49. TCS New York City Marathon staną Amerykanka Shalane Flanagan i Kenijczyk Geoffrey Kamworor, ubiegłoroczni zwycięzcy nowojorskiego maratonu. Zwycięzcy trochę niespodziewani, bowiem w pokonanym polu zostawili stawianych w roli faworytów Mary Keitany oraz Wilsona Kipsanga z Kenii. Shalane Flanagan wygrywając w Nowym Jorku wprowadziła Amerykę w euforię, zostając pierwszą od 40 lat amerykańską zawodniczką, która zwyciężyła TCS New York Marathon. Teraz, podobnie jak Kamworor, będą chcieli powtórzyć ubiegłoroczny sukces.

Rozegrana w ubiegłym roku 48. edycja nowojorskiego maratonu przeszła do historii biegu z trzech powodów. Był to jeden z najwolniejszych biegów w historii TCS New York Marathon, co przyczyniło się do tego, że podczas biegu doszło do prawdziwego pogromu faworytów. Zawiedli przede wszystkim typowani do zwycięstwa Mary Keitany – rekordzistka świata w maratonie kobiet w biegu bez udziału mężczyzn, wicemistrzyni świata Edna Kiplagat oraz Wilson Kipsang – były rekordzista świata w maratonie. Zwyciężyli niespodziewanie Geoffrey Kamworor oraz Shalane Flanagan. Zwłaszcza wygrana Falanagan została owacyjnie przyjęta przez kibiców zgromadzonych w Central Parku. Było to pierwsze od 40 lat (po wygranej Miki Gorman w 1977 roku) zwycięstwo amerykańskiej biegaczki, czym zapisała się złotymi zgłoskami w historii nowojorskiego maratonu.

Zarówno Geoffrey Kamworor jak Shalane Flanagan powrócą 4 listopada na start 49. TCS New York Marathon, by bronić wywalczonych tytułów w największym maratonie na świecie. – Kiedy myślę o powrocie do Nowego Jorku, wspominam magiczne momenty. Moje serce bije mocniej, czuje motyle w brzuchu i pocą mi się dłonie. Nowy Jork jest dla mnie niesamowicie wyjątkowy. To tu przebiegłam swój pierwszy maraton w 2010 roku i zajęłam drugie miejsce w debiucie. Oczywiście marzenia się spełniły, gdy wygrałam tu rok temu – powiedziała Shalane Flanagan.

TCS New York Marathon - Shalane Flanagan

Powrót na TCS New York City Marathon bardzo wiele dla mnie znaczy. To moja ulubiona trasa i chociaż tysiące kilometrów dzieli moją bazę treningową w Kaptagat w Kenii, w Nowym Jorku czuję się jak w domu. Mówię to ze względu na przyjazny charakter wydarzenia, wspaniałą organizację, a także ze względu na ciepło, które odczuwam od tysięcy kibiców na trasie – powiedział Geoffrey Kamworor

Oprócz Flanagan w elicie kobiet pobiegnie także Desiree Linden – równie sensacyjna zwyciężczyni tegorocznego Boston Marathon. Linden, podobnie jak Flanagan, zapisała się w historii amerykańskiego maratonu jako pierwsza od 33 lat zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych (po wygranej Lisy Larsen Weidenbach w 1985 roku), której udało się wygrać bostoński maraton. Do Nowego Jorku powróci także piąta przed rokiem, amerykanka Allie Kieffer. Jak widać, Amerykanie nie mają ochoty czekać na kolejne zwycięstwo swojej zawodniczki następne kilkadziesiąt lat i wystawiają swoje najmocniejsze w tej chwili biegaczki. Na kolejnych zawodników elity kobiet oraz mężczyzn musimy jeszcze trochę poczekać.

TCS New York City Marathon jest częścią Abbott World Marathon Majors, cyklu składającego się z sześciu największych i najbardziej znanych biegów maratońskich na świecie – Tokyo Marathon, Boston Maraton, Virgin Money London, BMW Berlin Marathon, Bank of America Chicago i TCS New York City Marathon. Bieg odbywa się co roku w pierwszą niedzielę listopada i uczestniczy w nim ponad 50 tysięcy biegaczy, co czyni go największym maratonem na świecie. Uczestnicy z około 140 krajów świata biegnąc trasą maratonu zwiedzają pięć nowojorskich dzielnic: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan, by finiszować na mecie zlokalizowanej w Central Parku.

TCS New York City Marathon

 

GD

Fot. TCS New York Marathon