Airtel Delhi Half Marathon: najbardziej „zadymiony” półmaraton świata podał skład elity

Organizatorzy Airtel Delhi Half Marathon ogłosili skład elity, która stanie na starcie 14. edycji półmaratonu rozgrywanego w stolicy Indii. Tegoroczny bieg rozegrany zostanie 21 października a na czele listy znajduje się Eric Kiptanui, który wygrywając tegoroczny półmaraton w Berlinie z wynikiem 58:42, awansował na czwartą pozycję światowej listy wszechczasów na tym dystansie. Wśród mężczyzn aż dziewięciu zawodników ma na swoim koncie rekordy życiowe poniżej 60 minut. Wśród kobiet dojdzie do ciekawego pojedynku pomiędzy Kenijką Caroline Kipkirui a Etiopką Worknesh Degefą. 

Półmaraton w New Delhi to jeden z najszybszych i najlepiej obsadzonych biegów na tym dystansie na świecie. Co roku organizatorom udaje się ściągnąć do stolicy Indii największe gwiazdy światowych biegów. Na starcie Airtel Delhi Half Marathon stawali już m.in Eliud Kipchoge,  Wilson Kipsang, Zersenay Tadese, Guye Adola czy Geoffrey Kamworor. Wśród kobiet startowały tak uznane zawodniczki jak Gladys Cherono, Netsanet Gudeta, Almaz Ayana czy Mary Keitany.  Z jednej strony największe gwiazdy przyciąga do New Delhi ranga imprezy z odznaką IAAF Gold Label oraz niemałe nagrody finansowe, z drugiej strony, organizatorom co roku sen z powiek spędzają kłopoty z olbrzymim smogiem, unoszącym się nad trzecią co do wielkości metropolią świata.

W ubiegłym roku utrzymujące się katastrofalne stężenie pyłów, tworzących gigantyczny smog, o mało nie doprowadziło do odwołania półmaratonu. Zanieczyszczenie powietrza spowodowane było bezwietrzną pogodą oraz niską temperaturą. Swoje dołożyło ponad milion okolicznych rolników, którzy na polach wypalali pozostałości po zbiorach. I tak ciężką już sytuację pogłębiło jeszcze tradycyjne najważniejsze hinduistyczne święto świateł – Diwali. Trwające 5 dni Diwali obchodzone jest z wielkim rozmachem, a podczas święta w niebo leci niezliczona liczba fajerwerków, co dodatkowo spotęgowało zanieczyszczenie powietrza. Jeszcze na trzy dni przed imprezą wskaźnik odczytu zanieczyszczeń powietrza wskazywał poziom 11 razy wyższy od wyznaczonego wskaźnika jakości powietrza przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). New Delhi wyglądało tak.

New Delhi

Organizatorzy byli jednak zdeterminowani by zawody odbyły się zgodnie z planem, do udziału w biegu zaprosili bowiem uznane nazwiska ze światowego szczytu z mistrzem świata w maratonie – Etiopczykiem Geoffreyem Kiruim oraz jego rodaczką Almaz Ayaną – (mistrzynię olimpijską z Rio i mistrzynię świata z Londynu na 10000 m, rekordzistkę świata na tym dystansie) na czele. Całą trasę biegu zamknięto dla ruchu kołowego już 8 godzin przed biegiem, a polewaczki wodą zmywały kurz i zanieczyszczenia z 21 kilometrów ulic. Trochę poprawiła się też pogoda, i choć wciąż warunki nie były idealne, to jednak pozwoliły na rozegranie zawodów. Mimo to wielu uczestników skarżyło się na pieczenie oczu i drapanie w gardle, a niektórzy zdecydowali się pobiec maskach antysmogowych.

Aby przekonać zawodników do startu w takich warunkach, organizatorzy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Mając wsparcie wielkiego koncernu telekomunikacyjnego zaoferowali w puli 275 tysięcy dolarów. Zwycięzcy półmaratonu z Indii wyjechali bogatsi o 27 tysięcy dolarów. Mimo wysokich nagród finansowych, w ubiegłym roku nie udało się nawet zbliżyć do rekordów świata. Nie padły także nowe rekordy trasy. Najlepsze wyniki w Airtel Delhi Half Marathon wciąż należą więc do Etiopczyka Guye Adolii – 59:06 z 2014 roku oraz Kenijki Mary Keitany – 1:06:54 w 2009 roku. W ubiegłorocznym biegu udział wzięła Karolina Jarzyńska-Nadolska, która z wynikiem 1:14:50 zajęła 13. miejsce.

Airtel Delhi Half Marathon - Guye Adola

W tym roku na starcie również nie zabraknie gwiazd światowego formatu. Na czele elity mężczyzn znajduje się najszybszy tegoroczny zawodnik na dystansie półmaratonu – Eric Kiptanui. 28 letni Kenijczyk to odkrycie tego sezonu. Dość powiedzieć, że dopiero w marcu tego roku zaliczył swój debiut w półmaratonie. W Lizbonie pobiegł w czasie 1:00:05. Już jednak miesiąc później, podczas półmaratonu w Berlinie Kiptanui osiągnął wynik 58:42, zaledwie 19 sekund gorszy od rekordu świata Zersenaya Tadese (58:23) z 2010 roku! W New Delhi Kenijczyk będzie więc chciał potwierdzić, że taki wynik nie był jedynie jednorazowym wyskokiem i stać go na regularne bieganie na takim poziomie.

Pozostali zawodnicy także gwarantują szybkie ściganie. Kenijczycy Alex Korio (58:51) i Daniel Kipchumba (59:06) oraz Leul Gebresilase (59:18) i Feyisa Lilesa (59:22) z Etiopii powinni włączyć się do walki o zwycięstwo w stolicy Indii. W zasięgu wspomnianej piątki zawodników jest także rekord trasy. 

Wśród kobiet na uwagę zasługuje pojedynek pomiędzy Kenijką Caroline Kipkirui a Etiopką Worknesh Degefą. Obie zawodniczki rywalizowały już ze sobą w kwietniu tego roku podczas Sportisimo Prague Half Marathon, gdzie lepsza okazała się Kenijka. Worknesh Degefa trasę biegu w New Delhi zna jednak jak własną kieszeń i ma z nią miłe wspomnienia. W stolicy Indii startowała już trzykrotnie, zwyciężając w 2016 roku i zajmując trzecie miejsce w 2014 roku. Do walki o zwycięstwo powinna włączyć się także druga zawodniczka sprzed roku – Etiopka Yeshaneh Ababel.

Airtel Delhi Half Marathon wystartuje 21 października, a w półmaratonie oraz w biegu towarzyszącym na 10 km udział weźmie około 35 tysięcy uczestników. Pula nagród wynosi 280 tysięcy dolarów.

 

Skład elity mężczyzn

 1. Eric Kiptanui (KEN) 58:42
 2. Alex Korio (KEN) 58:51
 3. Daniel Kipchumba (KEN) 59:06
 4. Leul Gebresilase (ETH) 59:18
 5. Feyisa Lilesa (ETH) 59:22
 6. Zane Robertson (NZL) 59:47
 7. Moses Kurong (UGA) 59:50
 8. Andamlak Belihu (ETH) 59:51
 9. Leonard Korir (USA) 59:52
 10. Aron Kifle (ERI) 1:00:31
 11. Getaneh Molla (ETH) 1:00:34
 12. Betesfa Getahun (ETH) 1:00:54
Skład elity kobiet:
 1. Caroline Kipkirui (KEN) 1:05:07
 2. Worknesh Degefa (ETH) 1:06:14
 3. Yeshaneh Ababel (ETH) 1:06:22
 4. Zeineba Yimer (ETH) 1:08:07
 5. Shitaye Eshete (BRN) 1:08:25
 6. Salome Nyirarukundo (RWA) 1:08:48
 7. Stacy Ndiwa (KEN) 1:09:09
 8. Darya Maslova (KGZ) 1:11:06
 9. Senbere Teferi (ETH) – Debiut
 10. Tsehay Gemechu (ETH) – Debiut

 

GD