Dzisiaj startują zapisy na Boston Marathon 2019. Na biegaczy czeka 30 tysięcy miejsc

Dzisiaj o godzinie 16:00 czasu polskiego ruszą zapisy na 123. edycję Boston Marathon. Aby pobiec w najstarszym biegu maratońskim na świecie, należy się do niego zakwalifikować pokonując wystarczająco szybko inny maraton w wyznaczonym przez organizatorów przedziale czasowym. Jako pierwsi od dzisiaj swój akces zgłosić mogą biegacze, których rekordy życiowe w biegu na 42,195 km są lepsze o 20 minut od wymaganych wyników wskazanych przez organizatora. Maraton Bostoński to jeden z sześciu biegów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors.

Na ten bieg nie są prowadzone otwarte zapisy. Nie jest organizowana również żadna loteria taka jak choćby w przypadku Berlina, Tokio czy Londynu, w której można wylosować numer startowy. Boston Marathon uznaje wyniki w maratonie osiągnięte w w terminie od 16 września 2017 roku do dzisiaj na trasach posiadających atest USATF lub AIMS. We wrześniu organizator podał, że  tak jak  w poprzednich latach do startu w przyszłorocznej edycji dopuści 30 tysięcy uczestników.

Jak wyglądają standardy kwalifikacyjne?

Standardy kwalifikacyjne ustalane są indywidualnie dla każdej z grup wiekowych i płci. Co ważne, uzyskanie czasu kwalifikującego nie jest równoznaczne z otrzymaniem miejsca na bostoński maraton. Otwiera to jedynie szansę do zgłoszenia chęci udziału w biegu. Jest jeszcze opcja startu przez program charity, ale należy pamiętać, że wybranie takiej ścieżki wiąże się ze zbieraniem pieniędzy na rzecz organizacji, która przekazuje pakiet startowy.

Proces rejestracji będzie wyglądał jak w latach ubiegłych, a zatem organizator w pierwszej kolejności zakwalifikuje do startu w biegu najszybszych zawodników według płci i wieku.

Pierwszy tydzień zapisów

Dzisiaj pierwsi swoją szansę na złożenie aplikacji otrzymają biegacze, których rekordy życiowe są lepsze o 20 minut od wskazanych przez organizatora minimów dla poszczególnych kategorii wiekowych z uwzględnieniem oczywiście płci. Pojutrze, w środę 12 września o godzinie 16:00 czasu polskiego i ruszą zapisy maratończyków, którzy legitymują się czasami o co najmniej 10 minut lepszymi niż wymagane przez organizatora. W trzeciej kolejności, od piątku 14 września od godziny 16:00 czasu polskiego zgłosić będą mogli się chętni, których wyniki są lepsze od wymaganych o 5 minut lub więcej. Pierwszy tydzień zapisów zakończy się w sobotę, 15 września o godzinie 16:00 czasu polskiego.

Drugi tydzień zapisów

Jeśli po pierwszym tygodniu rejestracji zostaną wolne miejsca zapisy zostaną wznowione w poniedziałek 17 września, o godzinie 16:00 czasu polskiego i potrwają do środy, 19 września do godziny 23:00 czasu polskiego. Zgłosić będzie mógł się każdy, kto spełnia wymagania organizatorów.

Trzeci tydzień zapisów

Jeśli po drugim tygodniu zapisów wciąż będą wolne miejsca, wtedy w poniedziałek 24 września o godzinie 16:00 czasu polskiego ruszy ostatnia tura zgłoszeń, w której zgłosić swój akces będzie mógł każdy, kto spełnia wymogi określone przez organizatora. Zapisy będą prowadzone na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, aż do wyczerpania miejsc.

Boston Marathon

– Każdego roku, poświęcenie, determinacja i zaangażowanie tych biegaczy, którzy stawiają sobie za cel start w Maratonie Bostońskim niesamowicie nas inspiruje. – powiedział Tom Grilk, szef Boston Athletic Association. – Jako organizatorzy najstarszego maratonu na śwecie jesteśmy wdzięczni tym wszystkim biegaczom z całego świata, którzy zapragnęli powalczyć o swoje sportowe cele na trasie z Hopkinton do Bostonu. Każdego roku właśnie dzięki nim zapisujemy kolejną kartę historii Boston Marathon. – dodał.

Kiedy biegacze dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani?

Organizator deklaruje, że rozpocznie faktyczne zapisy od 16 września 2018. Wszyscy biegacze, którzy wysłali swoje aplikacje muszą czekać na maile z potwierdzeniem przyjęcia na listę startową. Organizator będzie sukcesywnie weryfikował czasy podane przez kandydatów oraz ustalał ostateczną listę uczestników.

Maraton Bostoński odbywa się zawsze w trzeci poniedziałek kwietnia. W stanie Massachusetts obchodzony jest wówczas Dzień Patriotów. W przyszłym roku termin biegu wypada 15 kwietnia 2019.

Ile to kosztuje?

Opłata startowa dla biegaczy spoza USA wynosiła 250 dolarów. Osoby mieszkające w USA zapłacą za start 50 dolarów mniej. Cały proces zapisów będzie odbywał się online na stronie www.baa.org

fot. facebook.com/BostonMarathon