Dzisiaj ruszają zapisy na 46. BMW Berlin Marathon. Do kogo uśmiechnie się szczęście w loterii?

Dzisiaj w samo południe ruszają zapisy na loterię, która wyłoni zdecydowaną większość uczestników 46. BMW Berlin Marathonu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 listopada, a w dniach 29 listopada – 3 grudnia organizatorzy będą rozsyłać maile z wynikiem losowania. Bieg, który jest jedną z sześciu imprez zaliczanych do cyklu World Marathon Majors odbędzie się 29 września 2019 roku. Opłata startowa wynosi 125 euro i będzie wyższa od tej, która obowiązywała w tym roku o 17 euro. 

BMW Berlin Marathon to jeden z najbardziej popularnych biegów maratońskich na świecie. Biegaczy ze wszystkich krajów świata do stolicy Niemiec przyciąga superszybka trasa, na której padło dotychczas 11 rekordów świata w maratonie, a także niepowtarzalna atmosfera, którą według różnych danych tworzy od miliona do nawet dwóch milionów kibiców.

Tylko w ubiegłym roku w biegu w stolicy Niemiec wzięło udział ponad 44 tysiące biegaczy ze 133 krajów. Przypomnijmy, że to właśnie w Berlinie w tym roku Eliud Kipchoge uzyskał rewelacyjny czas 2:01:39 i pobił o 1 minutę i 18 sekund rekord świata, który od 2014 roku należał do jego rodaka Dennisa Kimetto.

Chętnych do startu jest oczywiście więcej niż miejsc, dlatego o tym kto pobiegnie w Berlinie zdecyduje ślepy los. Dzisiaj o godzinie 12:00 organizatorzy udostępnią formularz rejestracyjny, w którym oprócz danych osobowych należało będzie również podać numer karty kredytowej. To o tyle ważne, że z momentem wylosowania do startu w berlińskim maratonie kwota 125 euro zostaje ściągnięta z karty. Opłata startowa jest bezzwrotna, a prawa do startu nie można przekazać innej osobie. Oczywiście każdy biegacz może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Organizatorzy zapowiadają, że osoby z większą liczbą aplikacji będą usuwane z systemu jeszcze przed losowaniem.

W pojedynkę czy w grupie?

Organizatorzy BMW Berlin Marathon jako jedyny z rodziny World Marathon Majors oferuje możliwość indywidualnego oraz grupowego zgłoszenia. Aplikację jako grupa wysłać może 2 lub 3 biegaczy. Mechanizm w tym przypadku działa tak, że jeśli zostanie wylosowana jedna osoba z drużyny, pozostałe również zostają automatycznie zakwalifikowane do startu w maratonie. Niestety zasada ta działa również w drugą stronę, gdy pierwsza z osób zostaje odrzucona, szansę na start tracą również pozostali biegacze.

Szybko biegasz? Może należy Ci się gwarantowane miejsce?

Aby móc skorzystać ze ścieżki „Fast Runners” i zagwarantować sobie pakiet startowy bez losowania maratończycy w wieku 18-44 muszą legitymować się wynikiem poniżej 2:45, a dla zawodników w przedziale wiekowym 45-59 poprzeczka zawisła na 2:55. Chętni w wieku 60 lat i starsi muszą posiadać wynik w maratonie na poziomie co najmniej 3:25.

Jeśli chodzi o kobiety, to najmłodsze kandydatki w przedziale wiekowym 18-44 muszą posiadać wyniki poniżej 3 godzin, biegaczki w wieku 45-59 obowiązuje limit 3:20, a najstarsze maratonki w wieku 60 lat i więcej otrzymają gwarantowany pakiet posiadając wynik poniżej 4:10. Jak widać, są to bardzo mocno wyśrubowane limity czasowe. Co ważne, o pakiet w tej ścieżce ubiegać może się każdy, niezależnie od kraju, z którego pochodzi. Pod uwagę brane są wyniki w maratonie osiągnięte w przeciągu ostatnich dwóch lat. Zgłoszenia w ścieżce „Fast Runners” startują dzisiaj i zakończą się 7 listopada.

Nie wylosowali Cię? Wciąż możesz zdobyć miejsce

Biegacze, którym nie poszczęści się w loterii będą mogli ubiegać się o pakiet w ramach ścieżki charytatywnej oraz wykupując miejsce poprzez touroperatora. W tym pierwszym przypadku można skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza, mniej kosztowna to wykupienie pakietu z puli tysiąca miejsc, jakimi dysponować będzie RTL Charity Marathon. Jego cena to 190 euro, z których 65 euro zostanie przekazanych na pomoc dzieciom w Berlinie. Pakiety w tym modelu będą oferowane począwszy od 5 grudnia w formule „kto pierwszy, ten lepszy”. Z racji dużo niższej ceny, niż w przypadku tradycyjnej ścieżki charytatywnej co roku pakiety RTL znikają błyskawicznie, a serwer strony, na której przyjmowane są zgłoszenia przeżywa oblężenie.

Wybór drugiej ścieżki charytatywnej wiąże się z koniecznością zbierania pieniędzy na konto organizacji, która w zamian przekazuje pakiet startowy. Partnerami BMW Berlin Marathon w tej akcji są fundacje i inne instytucje z Australii, Wielkiej Brytanii i USA. W tym przypadku minimalna kwota, którą trzeba zebrać to  1000 GBP, czyli wcale niemało.

Na maraton do Berlina można pojechać również z touroperatorem. W Polsce oficjalnym partnerem berlińskiego maratonu jest doskonale znany w środowisku biegowym Henryk Paskal, który jednocześnie jest szefem Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

– Jeszcze dokładnie nie wiemy, jaką pulą miejsc będziemy dysponować w tym roku – powiedział nam Henryk Paskal. – Jeśli chodzi o koszty to spodziewamy się, że wyjazd będzie kosztował około 1,5 tysiąca złotych. W tej cenie zawarty jest pakiet startowy, przejazd autokarem z Poznania do Berlina, dwie doby w hotelu ze śniadaniami, a także opieka na miejscu. Co roku zainteresowanie naszymi wyjazdami jest bardzo duże, miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki – podkreśla oficjalny przedstawiciel BMW Berlin Marathon w Polsce.

Wrześniowy bieg otworzy XIII serię cyklu World Marathon Majors, do której oprócz maratonu w stolicy Niemiec należą również biegi w Tokio, Bostonie, Londynie, Chicago i Nowym Jorku. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej BMW Berlin Marathon.

md

fot. SCC Event