Jutro finał cyklu Golden Trail Series. Przedwojewski wśród najlepszych zawodników

Już jutro, punktualnie o godzinie 7 rano w Republice Południowej Afryki wystartuje Otter African Trail Run będący finałowym biegiem cyklu Golden Trail Series. W elicie biegu zobaczymy Bartłomieja Przedwojewskiego, zawodnika Salomon Suunto Team. Do Republiki Południowej Afryki pojechało 10 najlepszych mężczyzn i 10 najlepszych kobiet, które zakwalifikowały się do biegu w Afryce podczas inauguracyjnego Golden Trail Series. Reprezentują oni 11 różnych państw: Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Nową Zelandię, Norwegię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię, USA oraz Polskę. Wśród elity zawodników jest również reprezentantka gospodarzy Megan Mackenzie, zeszłoroczna zwyciężczyni biegu.

Golden Trail Series to cykl biegów, który zadebiutował w 2018 roku. Można pokusić się o stwierdzenie, że GTS to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana.

Każdy z pięciu biegów wchodzących w skład cyklu został wybrany bardzo staranie. Biegi charakteryzuje zbliżony do siebie dystans, ale każdy z biegów ma w sobie jakąś wyróżniającą się cechę. Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy Otter Trail, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo. Majowa Zegama Aizkorii – to bieg z bez wątpienia najlepszymi kibicami na świecie. Odbywający się w lipcu Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej górskiej scenerii. Sierpniowy Sierre-Zinal – jest najszybszym biegiem z serii i jednocześnie jednym z najstarszych górskich biegów na świecie. Amerykański Pikes Pik jest biegiem rozgrywanym najwyżej, a szkocki, rozgrywany we wrześniu Ring of Steall – jest najbardziej technicznym. Finałowy Otter Trail jest biegiem najbardziej egzotycznym, na którego trasie są aż… cztery rzeki do pokonania.

W skład Golden Trail Series wchodzą:

Zegama – Aizkorri (Hiszpania) – 42,195m/+2736. Zwycięstwo Remi Bonnet i Ida Nillson. Bartłomiej Przedwojewski zajął trzecie miejsce.

Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780. Zwyciężył Kilian Jornet i Ruth Croft. Bartek nie startował.

Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200. Zwyciężył Kilian Jornet i Lucy Wambui Murigi. Przedwojewski był 35.

Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382. Zwycięzył Dakota Jones I Megan Kimmel. Bartek nie startował.

Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382. Zwyciężył Kilian Jornet i Tove Alexsandersson. Bartłomiej Przedwojewski był na szóstym miejscu.

Wielki finał Golden Trail Series odbędzie się jutro podczas Otter African Trail Run w RPA. To bieg na dystansie 42.195 km/+2600. Rekord trasy należy do Marca Lauensteina, który dystans w 2016 roku pokonał w czasie 3:54:52. Spośród kobiet najszybciej ten dystans pokonała w 2016 roku Robyn Owen. Zajęło jej to dokładnie 4:49:45.

Cykl GTS mimo, że odbywał się w tym roku po raz pierwszy w historii, okazał się strzałem w dziesiątkę. Na trasach cyklu pojawiły się takie gwiazdy biegów górskich jak: Kilian Jornet, Norweg Stian Angermund, Włoch Francesco Puppi, Marc Launstein, Hiszpanka Laura Orgue, Włoszka Silvia Rampazzo, Hiszpanka Sheila Aviles, Emelie Forsberg, Ruth Croft oraz wielu innych świetnych zawodników.

W sobotniej rywalizacji poza zwycięstwem w biegu zawodnicy rywalizują oczywiście o tytuł najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika cyklu GTS oraz naprawdę wysokie gratyfikacje finansowe. Same zawody – Otter Trail Run, są jednymi z najbardziej znanych w RPA. 42- kilometrowa, falista trasa wzdłuż wybrzeża, jest wymagająca nawet dla najlepszych zawodników. Warta dodać, że trasa biegu jest otwarta dla turystów tylko przy okazji biegu, jeden raz w roku.

Z relacji Bartka Przedwojewskiego wiemy, że szlak ma spektakularny krajobraz. Nigdy nie oddala się od linii brzegowej. Przebiega przez skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże, wodospady, nadmorskie klify, gwałtowne… rzeki. Piechurom pokonanie tego szlaku zajmuje pięć dni, W sobotę najszybsi biegacze na świecie będą starali się pokonać go w niecałe cztery godziny.

Faworytem zawodów jest bez wątpienia Kilian Jornet, który w tym roku na skutek zimowej kontuzji zdecydował się biegać nieco krótsze dystanse. W GTS wygrał trzykrotnie, bo tyle właśnie startował. Na skutek kontuzji opuścił tylko pierwsze zawody – Zegamę, a potem nie zdecydował się na strart w Stanach Zjednoczonych. Na szlaku Otter będzie miał jednak mnóstwo konkurencji. Norweski biegacz Stian Angermund-Vik (Team Salomon) i szwajcarski biegacz Marc Lauenstein (Team Salomon) to tylko dwaj z wielu, którzy będą chcieli rzucić wyzwanie katalońskiemu biegaczowi. Warto dodać, że Marc wraca do Otter, wygrał dwukrotnie ten bieg i to do niego należy rekord trasy.

Kilian Jornet na wyświetlaczu telefonu

My z pewnością będziemy trzymać mocno kciuki za Bartka Przedwojewskiego, który w ostatnich rozmowach przed startem mówił, że czuje się dobrze i da z siebie wszystko. Bartek, który zaledwie rok temu po raz pierwszy biegał w Tatrach (zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Skyrunning na dystansie klasycznym), ciągle nie może uwierzyć, że zaledwie po 15 miesiącach od tego sukcesu, znalazł się w elicie najlepszych biegaczy świata. Na wyświetlaczu swojego telefonu od 2 lat ma Kiliana Jorneta, a już jutro będzie próbował go pokonać w bezpośrednim pojedynku. To jest naprawdę pozytywna historia.

Wśród kobiet, liderka cyklu Ruth Croft również nie będzie miała łatwo. Do najgroźniejszych rywalek Ruth będą należały Ida Nilsson, Megan Kimmel. Warto również spoglądać na Megan Mackenzie, która będzie przecież biegała u siebie. Niestety w zawodach nie wystąpi Laura Orgue, biegaczka Teamu Salomon z Hiszpanii, która zajęła trzecie miejsce w cyklu, ale na początku października w czasie jazdy na rowerze złamała obojczyk.

Dzisiaj zawodnicy pobiegną Prolog. Każdy zawodnik musi samodzielnie pobiec pięcio kilometrowy odcinek trasy, a na podstawie uzyskanego rezultatu zostanie stworzona lista, według której odbędzie się start.

Finał GTS to coś więcej niż ściganie, to też rywalizacja w imię słusznej idei. Każdy z zawodników mógł wybrać organizację, zajmującą się ochroną środowiska naturalnego, którą wesprze GTS. Bartek wybrał naszą rodzimą fundację Dzika Polska, a dokładniej fundację poświęconą ochronie Puszczy Białowieskiej.

TOP 10 Golden Trail Series – Mężczyźni

Kilian Jornet – Hiszpania (Team Salomon)

Stian Angermund-Vik –  Norwegia (Team Salomon)

Marc Lauenstein – Szwajcaria (Team Salomon),

Aritz Egea – Hiszpania (Team Salomon),

Oriol Cardona – Hiszpania (Team Dynafit),

Stephan Wenk – Szwajcaria (Team Scott),

Alexis Sevennec – Francja (Team Scott),

Sage Canaday – Stany Zjednoczone (Team Hoka),

Thibaut Baronian – Francja (Team Salomon)

Bartłomiej Przedwojewski – Polska (Team Salomon).

TOP 10 Golden Trail Series – Kobiety

Ruth Croft – Nowa Zelandia (Team Scott),

Ida Nilsson –  Szwecja (Team Salomon),

Megan Kimmel – Stany Zjednoczone (Team Salomon),

Eli Gordon – Hiszpania (Team Salomon),

Holly Page – Wielka Brytania (Team Salomon)

Sheila Aviles Castano –  Hiszpania (Team Buff),

Silvia Rampazzo – Włochy (Team Tornado),

Fanny Borgstrom – Szwecja (Team Salomon)

Meg Mackenzie – RPA (Team Salomon).

Laura Orgue – Hiszpana – (Team Salomona) – kontuzja

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Jordi Saragossa