Rekordzistka świata dołącza do elity półmaratonu w Dehli. Joyciline Jepkosgei zmierzy się z Tirunesh Dibabą

Joyciline Jepkosgei, aktualna rekordzistka świata w półmaratonie dołącza do składu kobiecej elity Airtel Delhi Half Marathon – poinformowali organizatorzy biegu w stolicy Indii. Kenijka jest w świetnej formie, wygrała w ostatnich dniach wysokogórski półmaraton rozgrywany w jej kraju. W New Delhi dojdzie więc do elektryzującego kibiców pojedynku rekordzistki świata z trzykrotną złotą medalistką olimpijską – Tirunesh Dibabą. 

Joyciline Jepkosgei w zeszłym roku wielokrotnie przyciągała światową uwagę. W kwietniu 2017 roku Kenijka ustanowiła rekord świata w półmaratonie, podczas rozgrywanego w czeskiej stolicy Sportisimo Prague Half Marathon uzyskując wynik 1:04:52. Rekordowe osiągnięcie kilka miesięcy później, w październiku poprawiła w hiszpańskiej Walencji, gdzie pobiegła o sekundę szybciej. 1:04:51 to wciąż aktualny rekord świata. Pomiędzy tymi dwoma rekordowymi biegami, we wrześniu 2017 Jepkosgei została pierwszą kobietą, która na dystansie 10 km złamała barierę 30 minut. Ponownie szczęśliwym miejscem była czeska Praga, gdzie Kenijka uzyskała czas 29:43.

Joyciline Jepkosgei

W tym roku nie jest już tak dobrze. Co prawda Jepkosgei na początku roku powróciła do Walencji gdzie ustanawiała rekord świata, ale na IAAF Mistrzostwach Świata w Półmaratonie zajęła drugie miejsce z wynikiem 1:06:54, o ponad dwie minuty gorszym od rekordowego. Po sukcesach w ubiegłym roku, Jepkosgei wciąż pozostaje bez znaczącego zwycięstwa w 2018 roku, co ma być dodatkową motywacją dla Kenijki do osiągnięcia dobrego wyniku podczas Airtel Delhi Half Marathon.

Występ w półmaratonie organizowanym w Delhi będzie moją pierwszą podróżą do Indii, więc nie mogę się doczekać aby je odwiedzić i ponownie rywalizować z Tirunesh Dibabą oraz pozostałymi rywalkami – mówi 24-letnia Jepkosgei.

Jepkosgei i Dibaba spotykały się już dwukrotnie. W zeszłorocznym Ras Al Khaimah Half Marathon w Emiratach Arabskich Joyciline zajęła trzecie miejsce a Tirunesh była piąta. W maju tego roku w Manchesterze w biegu na 10 km Dibaba wyraźnie zwyciężyła z wynikiem 31:08, Jepkosgei uzyskała czas 31:57.

Jestem bardzo podekscytowany perspektywą pojedynku Joyciline Jepkosgei z Tirunesh Dibabą.Obie zawodniczki przyjeżdżają tutaj w świetnej formie, i jestem przekonany, że czeka nas interesująca i wciągająca walka o zwycięstwo w naszej stolicy – skomentował Vivek Singh, dyrektor zarządzający Procam International, organizatora Airtel Delhi Half Marathon.

Uwaga z pewnością skupiona będzie na ich bezpośredniej rywalizacji, ale ignorowanie reszty zawodniczek byłoby nierozsądne. Zapowiadaliśmy, że w Delhi pojawi się bardzo silna elita kobiet i tak jest. Na starcie staną takie zawodniczki jak triumfatorka ADHM 2016 Worknesh Degefa, Ababel Yeshaneh, Zeineba Yimer czy Senbere Teferi – dodał Singh.

Rekord trasy Airtel Delhi Half Marathon od 2009 roku należy do Kenijki Mary Keitany i wynosi 1:06:54. Patrząc na obsadę elity kobiet można mieć nadzieję, że 21 października ten długoletni rekord przestanie być aktualny. Zwycięzcy biegu otrzymają nagrody finansowe w wysokości 27 000 USD. Łączna pulą nagród pieniężnych (mężczyzn i kobiet) wynosi 280 000 USD.

 

źródło: iaaf.org