RODO na straży dostępu do nazwisk biegaczy należących do Teamu100. „Nie możemy udostępnić nazwisk beneficjentów programu”

Wczoraj na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polską Fundację Narodową na temat projektu Team100, którego celem jest wspieranie młodych sportowców. Beneficjenci objęci programem w każdym roku otrzymują  około 40 tysięcy złotych, które mogą wydać np. na opiekę lekarską, suplementację, zakup sprzętu, studia czy wynajem mieszkania. Zapytaliśmy, jacy biegacze są w gronie 250 osób uczestniczących  w tym projekcie. – Z uwagi na przepisy RODO nie możemy udostępnić nazwisk beneficjentów programu – odpowiedziało nam Biuro Prasowe Polskiej Fundacji Narodowej. Po naszej interwencji lista została opublikowana na stronie fundacji, poza tym jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa.

Jak dowiedzieliśmy się wczoraj na konferencji, pomysłodawcą programu Team100 jest Witold Bańka, minister sportu i turystyki. Projekt prowadzony jest od czerwca 2017 roku. Nazwa Team100 ma nawiązywać do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jak podkreślał minister na konferencji to tylko hasło, bo grono sportowców wspieranych w ramach tego projektu wzrosło do 250 osób. Główny cel projektu to wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych w dyscyplinach olimpijskich, którym oprócz szkolenia związkowego jest zapewniana dodatkowa, indywidualna ścieżka finansowania.

Nie udało nam się uzyskać od Biura Prasowego PFN informacji, jacy konkretnie młodzi biegacze uczestniczą w projekcie Team100. Fundacja udostępniła jedynie ogólne statystyki projektu z których wynika, że wśród 250 sportowców jest 48 lekkoatletów. Są najliczniejszą grupą objętą wsparciem.

– Już umieściliśmy na stronie internetowej Fundacji pełną listę nazwisk beneficjentów programu team100. Poza tym informacja dostępna jest również na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.  – tłumaczy Biuro Prasowe Fundacji.

Z listy zawierającej nazwiska uczestników programu wynika, że do Teamu100 należą tacy biegacze jak  m.in. Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui, Michał Rozmys, Patrycja Wyciszkiewicz, Patryk Dobek, a także biegacze trenujący sporty paraolimpijskie.

Z zapowiedzi Witolda Bańki wynika, że wybranym sportowcom, którzy wejdą na seniorską ścieżkę kariery w kolejnym etapie będą oferowane indywidualne programy wsparcia finansowane również przez spółki Skarbu Państwa.

Jak podaje Biuro Prasowe Polskiej Fundacji Narodowej od czasu uruchomienia programu jego beneficjenci zdobyli 186 medali, w tym 49 złotych, 63 srebrnych, 74 brązowych.

Polską Fundację Narodową powołało do życia siedemnaście największych spółek Skarbu Państwa. Jej statutowym celem jest dbanie o wizerunek kraju. Według doniesień medialnych budżet tej instytucji może wynosić nawet ponad 220 milionów złotych. Team100 to jeden z projektów prowadzonych przez fundację wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym.

md