W niedzielę półmaraton w Walencji. Znów pobiją rekord świata?

W najbliższą niedzielę, 28 października startuje półmaraton w Walencji, jeden z najszybszych biegów na tym dystansie na świecie. To właśnie podczas tej imprezy, w ubiegłym roku Kenijka Joyciline Jepkosgei ustanowiła aktualny rekord świata kobiet w półmaratonie (1:04:51), poprawiając o 1 sekundę własny rekordowy wynik z czeskiej Pragi. Rekord świata mężczyzn wynosi obecnie 58:23 i na starcie stanie kilku zawodników, którzy są w stanie ten wynik poprawić. Na liście startowej widnieje 14 biegaczy, którzy na swoim koncie mają pokonanie półmaratonu w czasie poniżej 60 minut, a wśród faworytów wymienia się m.in. ubiegłorocznego zwycięzcę (59:11) Abrahama Cherobena z Bahrajnu.

28. edycja Valencia-Trinidad Alfonso EDP Half-Marathon to jedno z najważniejszych wydarzeń jesiennego kalendarza biegów ulicznych. Na płaskiej i bardzo szybkiej trasie prowadzącej przez nadmorską część Walencji i samo centrum miasta, wielokrotnie padały świetne wyniki. Z rekordami świata włącznie. W ubiegłym roku półmaraton w Walencji został areną rekordowego biegu Joyciline Jepkosgei, która na mecie uzyskała wynik lepszy o 1 sekundę, od własnego rekordu świata ustanowionego kilka miesięcy wcześniej w czeskiej Pradze. 

Półmaraton w Walencji

Organizatorzy robili wszystko, by w tym roku podtrzymać dobrą passę. Trasa biegu została odnowiona i ulepszona, by biegacze mogli osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Usunięto 4 z 17 ostrych zakrętów, które spowalniały zawodników. Postarano się także o najlepszych biegaczy długodystansowych. Wiadomo było, że na starcie zabraknie Jepkosgei, ale zaproszono Kenijkę Fancy Chemutai, która w tym roku dosłownie otarła się rekord świata. 23-letnia zawodniczka w lutym tego roku podczas półmaratonu Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uzyskała wynik 1:04:52, zaledwie o 1 sekundę gorszy od obecnego rekordu. Niestety, w ostatnich dniach Kenijka potwierdziła, że ze względu na kontuzję kostki nie będzie w stanie rywalizować podczas półmaratonu w Walencji.

–  Kontuzja kostki którą odniosłam jest leczona, ale wciąż nie mogę biegać na najwyższym poziomie. Myślę, że potrzebuję jeszcze około miesiąca, by dojść do pełnej sprawności, a wtedy zobaczymy w którym biegu będą mogła wziąć udział. Niedługo wracam do pełnego treningu i wciąż moim marzeniem jest pobić rekord świata – powiedziała Fancy Chemutai

Podczas nieobecności Kenijki sprawa zwycięstwa w biegu kobiet wydaje się być otwarta, chociaż rolę faworytek pełnią teraz jej rodaczki: Lucy Cheruiyot, Mary Wacera i Edith Chelimo, która najlepszy wynik w karierze (1:05:52) osiągnęła w zeszłym roku w Cardiff. Rywalką Kenijek będzie z pewnością Buze Diriba z Etiopii. 24-latka swój najlepszy wynik (1:06:50) osiągnęła w Houston, gdzie pokonała właśnie Edith Chelimo. Inne zawodniczki liczące się w stawce to Etiopki, Gelete Burka i Gudeta Bekelech – ósma zawodniczka na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata, z rekordem życiowym 1:07:03 ustanowionym w zeszłym miesiącu w Kopenhadze, Kenijki: Diana Kipyogei (1:07:55), Caroline Rotich (1:08:52) i Risper Chebet (1:09:24) oraz Yeshi Chekole (1:09:13) z Erytrei. Należy również zwrócić uwagę na półmaratoński debiut Kenijki Dorcas Jepchirchis Tuitoek, posiadaczki rekordu życiowego 31:00 w biegu na 10 km.

Półmaraton w Walencji

W rywalizacji mężczyzn głównym faworytem jest rekordzista trasy (58:48) z 2014 roku i ubiegłoroczny zwycięzca, Abraham Cheroben z Bahrajnu. Urodzony w Kenii Cheroben na mecie uzyskał czas 59:11 i w tym roku także będzie się liczył w walce o zwycięstwo. Legitymuje się rekordem życiowym 58:40, ustanowionym w zeszłym roku w Kopenhadze. Nowy rekord trasy jest więc jak najbardziej w zasięgu Cherobena, ale czy stać go również na pobicie rekordu świata 58:23 należącego od 2010 roku do Zersenay’a Tadese z Erytrei? 

Półmaraton w Walencji

Biegacz z Bahrajnu będzie miał ciężką konkurencję. Na starcie staną równie szybcy Kenijczycy: Jorum Okombo (58:48), Solomon Kirwa Yego (58:44), Mangata Ndiwa (59:07), Abraham Kiptum (59:09) i Josphat Boit (59:19) pacemarker, który poprowadził Eliuda Kipchoge do rekordu świata w maratonie w Berlinie czy Stephen Kiprop (59:41). Etiopia reprezentowana będzie przez Jemala Yimera (59:00), Belihu Berta (59:51) i Getaneha Molli, którego najlepszy czas to 1:00:18, ale który jest dobrze przygotowany do biegu poniżej godziny. 

Organizatorzy przewidują, że przy sprzyjającej pogodzie bieg będzie prowadzony do 15 kilometra w tempie, które daje dużą szansę na poprawienie rekordu trasy. Prognoza pogody zapowiada częściowe zachmurzenie nieba z temperaturą w okolicach 12 ° C na początku biegu. 

Niezależnie od tego, czy w niedzielę padną rekordowe wyniki, 28. edycja Valencia-Trinidad Alfonso EDP Half-Marathon już jest rekordowa. Na starcie stanie bowiem ponad 15 500 biegaczy z ponad 70 krajów świata. W zeszłym roku półmaraton w Walencji ukończyło 12 334 zawodników. 

 

GD

Fot. Medio Maratón Valencia