Eliud Kipchoge i Gladys Cherono najlepszymi maratończykami 2018 roku

Eliud Kipchoge po raz czwarty z rzędu a Gladys Cherono po raz pierwszy, zdobyli prestiżowy tytuł Best Marathon Runners of 2018 przyznany przez obradujące w Atenach stowarzyszenie Association of International Marathons and Distance Races (AIMS).  Stowarzyszenie gromadzące dyrektorów największych biegów ulicznych, podczas corocznej gali uhonoruje także Horsta Milde, założyciela berlińskiego maratonu oraz Hiroakiego Chosa, wieloletniego prezydenta AIMS. 

Jak co roku, przy okazji maratonu w Atenach odbywają się obrady AIMS, Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Ulicznych, podczas których wybrano najlepszych maratończyków 2018 roku. Pod uwagę brano osiągnięcia na przestrzeni od 1 października 2017 do 30 września 2018. Tegoroczne nagrody powędrują do kenijskich biegaczy. Po raz czwarty z rzędu najlepszym maratończykiem roku uznany został Eliud Kipchoge, a najlepszą maratonką została Gladys Cherono, dla której jest to pierwsze takie wyróżnienie w karierze.

Dla Eliuda Kipchoge było to niezwykle udane 12 miesięcy. W kwietniu z wynikiem 2:04:17 zwyciężył w Virgin Money London Marathon, a we wrześniu triumfował podczas BMW Berlin Marathon. W stolicy Niemiec Kenijczyk zadziwił cały świat, na mecie uzyskując czas 2:01:39 i o aż 78 sekund poprawiając dotychczasowy rekord świata w maratonie. To największy skok w porównaniu do poprzedniego rekordu od ponad 50 lat.

Eliud Kipchoge

Gladys Cherono to również triumfatorka tegorocznego maratonu w Berlinie, gdzie zwyciężyła w czasie 2:18:11. To najlepszy tegoroczny wynik w kobiecym maratonie. 35-letnia Kenijka ma na swoim koncie już trzy zwycięstwa w BMW Berlin Marathonie, poprzednie triumfy odnosiła w w 2017 i w 2015 roku. W kwietniu podczas londyńskiego maratonu zajęła czwarte miejsce, uzyskując na mecie czas 2:24:10. 

Podczas piątkowej gali organizowanej przez AIMS oraz Grecką Federację Lekkiej Atletyki (SEGAS) nagrodą AIMS Lifetime Achievement Award uhonorowani zostaną wieloletni działacze. Za wkład w propagowanie biegania docenieni zostaną Hiroaki Chosa z Japonii, były prezes AIMS w latach 1994-2010 i Horst Milde z Niemiec, założyciel berlińskiego maratonu w 1974 roku, a także założyciel i członek AIMS w 1982 r.

Kolejne nagrody w roku 2018 trafią do Swiss CityMarathon Lucerne (AIMS Green Award za zaangażowanie w praktyki przyjazne dla środowiska) oraz Beogradski Maraton (AIMS Social Award w uznaniu za wsparcie celów społecznych). 

W niedzielę, 11 listopada na starcie ateńskiego maratonu stanie 18,5 tysiąca zawodników. Limit ustalony przez organizatorów wyczerpał się już na trzy miesiące przed imprezą. Uczestnicy biegu pokonają historyczną trasę z miasta Maraton do Stadionu Olimpijskiego w centrum Aten. Podczas imprezy rozegrane zostaną także biegi na dystansach 5 km (rano i wieczorem) oraz 10 km. W sumie na ulicach Aten pojawi się ponad 55 tysięcy biegaczy.

 

GD

Fot. SCC|EVENTS / Victah Sailer@PhotoRun