Maraton, półmaraton, a teraz 15km. Trzeci rekord świata w tym roku!

Podczas biegu Zevenheuvelenloop, który odbył się w Nijmegen w Holandii reprezentant Ugandy Joshua Cheptegei uzyskał wynik 41:05, który jest nowym najlepszym wynikiem na świecie na dystansie 15 kilometrów. Poprawił w ten sposób osiągnięcie Kenijczyka Leonarda Patricka Komona, który 8 lat temu na tym samym biegu finiszował z czasem 41:13. Wśród kobiet wygrała również biegaczka z Ugandy, Stella Chesang z wynikiem 47:19.  Do mety niedzielnego biegu dotarło ponad 20 tysięcy biegaczy.

Joshua Cheptegei pokonał dystans 15 kilometrów w średnim tempie 2:44 a ostatni kilometr pomknął w oszałamiającym czasie 2:37. Pozwoliło mu to złamać ośmioletni już rekord świata, który padł również na trasie w Nijmegen. Mimo niesamowitego osiągnięcia oficjalnym rekordem pozostanie ten uzyskany w 2010 roku przez Leonarda Patricka Komona. IAAF od początku listopada zaprzestał bowiem notować rekordy na dystansie 15km i notuje tylko najlepsze czasy w historii.

22-letni reprezentant Ugandy w połowie października zasygnalizował, że jest w wysokiej formie pokonując 10km w Durbanie (RPA) w czasie 27:16. To jego nowy rekord życiowy na tym dystansie. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata IAAF w Londynie był drugi w finale biegu na dystansie 10 000m z wynikiem 26:49:94. Cheptegei to szósty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Rio na tym dystansie.

Biegacz z Ugandy wygrał niedzielne zawody z wielką przewagą nad drugim Abrarem Osmanem z Erytrei, który uzyskał czas 42:34. Trzecie miejsce zajął Muktar Edris z Etiopii (42:55). Szóste miejsce z wynikiem 43:59 zajął Belg Koen Naert, który wygrał bieg maratoński w sierpniu na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Trzeci rekord świata w tym roku

Druga połowa 2018 roku upływa pod znakiem bicia kolejnych rekordów świata w biegach długodystansowych. Najpierw w połowie września Kenijczyk Eliud Kipchoge pokonał maraton w Berlinie w rekordowym czasie 2:01:39, a pod koniec października jego rodak Abraham Kiptum uzyskał najlepszy czas 58:18 na trasie półmaratonu w Walencji. Niezwykle blisko złamania rekordu świata na dystansie 10km był natomiast inny biegacz z Kenii Rhonex Kipruto, któremu w Pradze podczas Birell Prague Grand Prix do tego celu zabrakło zaledwie 2 sekund.

Odbywający się od 1984 roku bieg Zevenheuvelenloop (eng. Seven Hills) to jeden z największych biegów ulicznych w Holandii. Słynie z szybkiej trasy, poza tym odbywa się w terminie, w którym zwykle panują dobre warunki atmosferyczne do szybkiego biegania.

red

fot. NN Running Team