W jakich butach biegali zwycięzcy tegorocznych biegów Abbott World Marathon Majors?

Jak ustalił serwis triathlonworld.com w sześciu maratonach odbywających się w ramach tegorocznego cyklu Abbott World Marathon Majors najczęściej wygrywali biegacze startujący w butach Nike. Aż 13 z 18 zawodników, którzy stawali na podium biegów w tym roku miało na nogach obuwie właśnie tej marki. Trzech biegaczy wybrało markę adidas, a po jednym przedstawicielu w stawce miały firmy ASICS i Brooks.

Cykl Abbott World Marathon Majors od 2006 roku tworzy sześć biegów Tokyo Marathon, Boston Marathon, London Marathon, Berlin Marathon, Chicago Marathon i New York City Marathon. We wszystkich tych imprezach każdego roku startuje około 240 tysięcy biegaczy, wśród nich oczywiście najlepsi maratończycy na świecie. Organizator cyklu prowadzi ranking i na koniec roku wyłania zwycięzców, którzy mogą liczyć na nagrodę w wysokości 500 tysięcy USD.

Źródło: triathlonworld.com
Kawauchi rodzynkiem na najwyższym stopniu podium

W butach Nike startowali prawie wszyscy zwycięzcy tegorocznych maratonów z cyklu Abbott World Marathon Majors z wyjątkiem jednego, którym był Yuki Kawauchi. Japończyk w dramatycznie trudnych warunkach uzyskał czas 2:15:58 i sensacyjnie wygrał Boston Marathon biegnąc w butach ASICS. Model, który miał na nogach jednak nie jest komercyjnie dostępny. To specjalna edycja „ASICS Sortie Magic”. Pozostałych pięciu zwycięzców wybrało buty ze stajni Nike, czterech model Nike Vaporfly i jeden Nike Zoom Streak 6. Biegaczem, który się wyłamał był Kenijczyk Dickson Chumba, zwycięzca Tokyo Marathon.

Szybka trzynastka z Nike

Analizując pod kątem wyboru butów wszystkich zawodników, którzy stanęli na podium biegów Abbott World Marathon Majors w tym roku widzimy, że na 18 biegaczy aż 13 miało na nogach buty marki Nike. Były to różne wersje modelu Vaporfly.

Eliud Kipchoge i Mo Farah startowali w butach Vaporfly Elite 2 i obaj uzyskali w tym modelu niesamowite wyniki. Kipchoge ustanowił rekord świata (2:01:39) a Farah maratoński rekord Europy (2:05:11). Ten model butów jest dostępny w zasadzie tylko dla najszybszych biegaczy na świecie, którzy należą do stajni Nike.

Z osiemnastki, która stanęła na podium tylko czterech biegaczy miało na nogach buty minimalistyczne. Dwóch wybrało model adizero Sub2, jeden adizero Adios 3 (adidas) a listę uzupełnia Kawauchi i jego ASICS Sortie Magic.

Obuwie adidas wybrało w sumie trzech biegaczy, a buty marki ASICS i Brooks doprowadziły na podium po jednym zawodniku. W Brooksach startował Shadrack Biwott, który był trzeci w Bostonie z czasem 2:18:35. Miał na nogach prototyp modelu Hyperion, który prawdopodobnie w przyszłości trafi do szerokiej sprzedaży. Serwis triathlonworld.com zwraca uwagę, że podeszwa tego modelu bardzo przypomina rozwiązanie, które wykorzystano w butach Vaporfly 4%.

Kto może kupić superszybkie buty?

Nike wprowadziło do sprzedaży jedynie 100 par butów z linii Vaporfly Elite. Na wiosnę w Londynie właśnie w tym modelu pobiegł Eliud Kipchoge. Miał na nogach specjalną, wydrukowaną w 3-D wersję Vaporfly Elite Flyprint. Model ten wyróżnia się tym, że jest nieprawdopodobnie lekki. Ta wersja to prawdziwy biały kruk, firma Nike nie produkowała go na szeroką skalę.

Produkt ten mogli kupić tylko wybrańcy w specjalnej promocji za mocno wygórowaną cenę 600 USD. Pozostałe modele Vaporfly (Vaporfly 4% i Vaporfly 4% Flyknit) były dostępne w zasadzie dla każdego.

Źródło: triathlonworld.com

fot. SCC Events