Bajkowy Walt Disney World Marathon – najbardziej magiczny maraton na świecie

9 stycznia w parku Walt Disney World Resort na Florydzie ruszy kolejna edycja Walt Disney World Marathon, jednej z największych imprez biegowych w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie potrwa cztery dni, podczas których odbędą się biegi na dystansach: 5 km, 10 km i półmaratonu. Punktem kulminacyjnym będzie rozegrany w niedzielę 13 stycznia bieg na dystansie maratonu. Biegi organizowane w bajkowym świecie Disneya uważane są za najbardziej magiczne imprezy biegowe na świecie. Organizatorzy stworzyli cykl biegów na różnych dystansach, których trasy przebiegają przez wszystkie parki tematyczne Disneylandu. W bajkowych biegach corocznie udział bierze około 150 tysięcy biegaczy z całego świata.

Od 26 lat na początku stycznia odbywa się najbardziej bajkowy festiwal biegowy na świecie – Walt Disney World Marathon Weekend, który ze względu na swoją magiczną wyjątkowość i niesamowite miejsce rozgrywania biegów, do Disneylandu na Florydzie przyciąga biegaczy z całego świata. Chętni by pobiegać w towarzystwie Myszki Miki, Goofy’ego czy innych bohaterów Disneya po ich bajkowej krainie, do wyboru mają kilka biegów na dystansach od 5 kilometrów do maratonu. Wszyscy uczestnicy bajkowych biegów otrzymują specjalne, okazałe medale z postaciami z Disneyowskich bajek, koszulki oraz mogą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej Disneylandu, a dla najlepszych zawodników nagrodą są wakacje marzeń, organizowane oczywiście przez Disneya.

Za organizację imprez biegowych w parkach Walta Disneya odpowiada specjalnie do tego celu założona sekcja – Run Disney. Sezon zaczyna od razu najważniejszy event w ofercie Run Disney – organizowany w Walt Disney World w Lake Buena Vista na Florydzie styczniowy Walt Disney World Marathon Weekend. W lutym można pobiec podczas Disney Princess Half Marathon Weekend, w kwietniu dla fanów Gwiezdnych Wojen organizowany jest Star Wars Half Marathon. Cykl biegów kończy listopadowy Disney Wine & Dine Half Marathon Weekend. Podczas wszystkich imprez, biegacze mają do dyspozycji wiele biegów na różnych dystansach, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Walt Disney World Marathon

W rozpoczynającym się 9 stycznia evencie, uczestnicy mogą wziąć udział w takich biegach jak: Walt Disney World Marathon, Half Marathon, Goofy’s Race and a Half Challenge, Walt Disney World 5K, Dopey Challenge, Walt Disney World 10K, runDisney Kids Races. Entuzjaści biegania mają też do wyboru kilka opcji startów. Można pobiec w jednym biegu, można też pokonać maraton i półmaraton (wtedy otrzymuje się inny, specjalny medal). Specjalnością zakładu jest Dopey Challenge, podczas którego trzeba ukończyć cztery biegi (5 km, 10 km, półmaraton i maraton), aby otrzymać dodatkowy, wyjątkowy medal z wizerunkiem bohatera Disneyowskiej bajki o Królewnie i siedmiu krasnoludkach.

Walt Disney World Marathon

Bajkowe są biegi oraz miejsce, ale bajkowe z pewnością nie są godziny startów. Biegi ruszają bowiem o godzinie 5:30 rano, co może być niezłym wyzwaniem dla niejednego biegacza, zwłaszcza gdy ktoś porwał się właśnie na ukończenie Dopey Challenge. Za to bajeczne/bajońskie są…. sumy za jakie możemy pobiegać po magicznej krainie Disneya. Cena za maraton jak i półmaraton wynosi tyle samo – 188 dolarów, czyli przeliczając, ponad 700 złotych. Przyjemność pokonania 5 kilometrów to wydatek 85 dolarów (ok. 320 złotych), a za 10 kilometrów po Disneylandzie trzeba zapłacić 125 dolarów (ok. 470 złotych). Najdroższą imprezą będzie ukończenie wspomnianego Dopey Challenge czyli cztery biegi za jedyne 585 dolarów (ok. 2200 złotych). Słone ceny, jak na polskie warunki, jednak nie odstraszają chętnych. Wyprzedane są już niektóre biegi na eventy w lutym (Disney Princess Half Marathon Weekend) i w kwietniu (Star Wars Rival Run Weekend).

Jest też alternatywa dla tych, którym nie uśmiecha się lot do USA. Biegacze, którzy chcieliby mieć w swojej kolekcji unikalny medal Disneya, mogą go zdobyć w Paryżu. RunDisney organizuje bowiem swoje imprezy także w Disneylandzie w stolicy Francji. Disneyland Paris Run Weekend odbędzie się w dniach 19-22 września, a biegacze podobnie jak na Florydzie, do wyboru będą mieć kilka dystansów. Nie będzie tylko maratonu. Ten event dopiero za 9 miesięcy i organizatorzy nie podali jeszcze cen na poszczególne biegi, ale i tak powinno być taniej niż podróż na Florydę. A impreza w Paryżu jest nie mniej magiczna niż ta w Ameryce.

Klient nasz pan, więc RunDisney ma również propozycję dla tych, którzy nie chcą się w ogóle ruszać z domu. Tacy biegacze mogą zarejestrować się do specjalnie dla nich utworzonego wirtualnego biegu. Organizowany w kwietniu Star Wars Half Marathon ma również swoją wirtualną odmianę, która umożliwia przebiegnięcie półmaratonu w swojej okolicy lub nawet w domu na bieżni. Rejestracja do Star Wars Virtual Half Marathon rozpoczęła się dziś, 3 stycznia i potrwa do 31 marca. W tym czasie trzeba pokonać dystans półmaratonu i opublikować zapis biegu z hasztagiem #StarWarsVirtualHalf, a pamiątkowy medal Star Wars Finiszer zostanie dostarczony pocztą. Biegacze mają też możliwość pobrania i wydrukowania specjalnego dyplomu oraz Race Bib. Wszystko to za 59 dolarów, czyli ok. 220 złotych.

Walt Disney World Marathon

Ubiegłoroczną, jubileuszową 25. edycję disneyowskiego maratonu ukończyło 20 091 biegaczy. I choć wszystkie biegi podczas weekendu w Disneylandzie charakteryzują się przede wszystkim rozrywką i świetną zabawą na trasie, to są również biegacze, którzy ten start traktują całkiem serio. Przed rokiem najszybszym zawodnikiem maratonu został Nicholas Hilton, który dystans 42,195 km pokonał w czasie 2:17:52, więc naprawdę całkiem nieźle. Wśród kobiet wygrała Brazylijka Giovanna Martins, która na mecie osiągnęła wynik 2:47:22 i obroniła tytuł zdobyty w 2017 roku. Ciekawostką jest, że na trasie maratonu więcej było kobiet (10 824) niż mężczyzn (9 267). To cecha charakterystyczna tej imprezy, bowiem we wszystkich biegach na trasie spotkamy więcej pań niż panów.

Jeszcze więcej uczestników zgromadził półmaraton, do mety którego dobiegło 20 816 osób (12 287 kobiet i 8 529 mężczyzn). Zwycięzcą został Brazylijczyk Joao Marcelo Avelar, który na mecie uzyskał czas 1:08:28. Wśród pań z wynikiem 1:17:37 triumfowała Amerykanka Brittany Charboneau.

Do mety biegu na dystansie 10 km dotarło 12 897 finiszerów, wśród których najszybszym okazał się zwycięzca maratonu Joao Marcelo Avelar (31:56). Najszybsza zawodniczka na mecie, Celia Holmes uzyskała czas 38:50. Z kolei najdroższy cykl czterech biegów składających się na Dopey Challenge ukończyło ponad 6 800 biegaczy.

Więcej informacji oraz zapisy do biegów znaleźć można na stronie www.rundisney.com

[foogallery id=”14050″]

 

GD

Fot. RunDisney.com