Eliud Kipchoge znów zmierzy się z Mo Farahem na Virgin Money London Marathon

Organizatorzy Virgin Money London Marathon potwierdzili dzisiaj, że 28 kwietnia na jego starcie ponownie zobaczymy Eliuda Kipchoge, rekordzistę świata w maratonie i ubiegłorocznego zwycięzcę londyńskiego biegu. Fani biegania już zacierają ręce na pojedynek Kenijczyka z Mo Farahem, który już wcześniej ogłosił udział w tym maratonie. Oprócz Kipchoge do Londynu ponownie wybiera się 22-letni rewelacyjny Etiopczyk Shura Kitata, który w ubiegłym roku był drugi. 

Do takiego samego pojedynku doszło również w ubiegłym roku. Kipchoge skompletował wówczas swoje trzecie w karierze zwycięstwo w Londynie, a Farah przybiegł do mety trzeci. Na jesieni Kenijczyk genialnie pobiegł w Berlinie, skąd wrócił z rekordem świata – 2:01:39, a Brytyjczyk wygrał maraton w Chicago.

– To dla mnie zawsze wielki zaszczyt startować w londyńskim maratonie. Dlatego jestem bardzo podekscytowany moim powrotem na trasę tego biegu w 2019 roku. Za mną niesamowity rok, w którym wygrałem maraton w Londynie i ustamowiłem nowy rekord świata podczas BMW Berlin Marathon. Liczę na to, że bieżący rok będzie dla mnie tak samo pomyślny.  – powiedział Eliud Kipchoge.  – Cieszę się, że ponownie będę mógł ścigać się z Sir Mo Farahem. To wspaniały biegacz, który w Chicago udowodnił, że potrafi wygrywać wielkie biegi. Już nie mogę się doczekać pojedynku z nim i z innymi świetnymi zawodnikami, którzy staną na linii startu w Londynie – dodał zawodnik, który niedawno odebrał tytuł  2018 IAAF Athlete of the Year.

Eliud Kipchoge wygrywał maraton w Londynie w 2015, 2016 i 2018 roku. Do niego należy rekordy trasy tego biegu 2:03:05 ustanowiony w 2016 roku. Jeśli uda mu się zwyciężyć 28 kwietnia, przejdzie do historii londyńskiego biegu jako zawodnik z największą liczbą zwycięstw.

Kenijczyk jest chodzącą legendą maratonu – to aktualny mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, w swojej karierze wygrał 11 maratonów i tylko raz był drugi – w 2013 w Berlin Marathon, gdy po rekord świata pobiegł jego rodak Wilson Kipsang.

Kto wygra dwunastą serię Abbott World Marathon Majors?

Dodatkowego smaczku rywalizacji Kipchoge i Faraha dodaje fakt, że obaj znajdują się na szczycie tabeli dwunastej serii cyklu Abbott World Marathon Majors, który skupia biegi w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago oraz w Nowym Jorku. Obaj mają po 25 punktów przyznanych za wygrane maratony odpowiednio w Berlinie oraz Chicago.

Oprócz nich w walce o zwycięstwo w całym cyklu skupiającym sześć największych maratonów na świecie liczy się jeszcze Etiopczyk Lelisa Desisa, który był najlepszy w Nowym Jorku. Jego rodak Shura Kitata w tym zestawieniu jest drugi ex aequo z Kenijczykiem Amosem Kipruto. Obaj zgromadzili dotychczas po 16 punktów.

Źródło: Virgin Money London Marathon