IAAF ogłosił Ranking Światowy. Polacy bez złotych statusów

IAAF, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych przedstawiło dzisiaj światowy ranking najlepszych zawodników, który szereguje ich według czasów uzyskanych w startach w 2018 roku. Polaków nie ma wśród biegaczy elity oznaczonych kolorem złotym, nasi najlepsi reprezentanci otrzymali status srebrny. Poza tym pojawiła się informacja o pierwszych maratonach, które zamierzają ubiegać się o przyznanie platynowej odznaki IAAF.

IAAF World Ranking

Dotychczas organizatorzy maratonów wyróżnionych złotą odznaką IAAF zapraszali do grupy elity mężczyzn legitymujących się wynikiem poniżej 2:09:30 oraz kobiety z czasami poniżej 2:28:30 uzyskanymi w przeciągu ostatnich dwóch lat. Inną drogą znalezienia się w gronie najlepiej opłacanych biegaczy było znalezienie się wśród najlepszych 25 biegaczy IO w Rio de Janeiro lub MŚ w Londynie.

W tym roku wszystko się jednak zmienia, bowiem międzynarodowa federacja wprowadziła IAAF World Ranking, który został stworzony według wyników osiąganych przez biegaczy. W praktyce oznacza to podniesienie wymagań, ponieważ limity czasowe jakie trzeba spełnić, aby otrzymać status złoty, srebrny lub brązowy są bezpośrednio powiązane z poziomem sportowym, jaki prezentują najlepsi biegacze na świecie.

Maraton

Maratoński ranking IAAF obejmuje dokładnie 404 mężczyzn oraz 400 kobiet. Wśród najlepszych 205 mężczyzn i 204 kobiet oznaczonych statusem Gold nie ma Polaków. Nasi reprezentanci pojawiają się za to wśród zawodników z kategorią Silver. Są to Błażej Brzeziński i Henryk Szost oraz Izabela Trzaskalska i Karolina Nadolska.

– Bardzo się cieszę, że przyznano mi ten status, ponieważ otwiera mi to furtkę do startów w lepszych biegach na całym świecie. Poza tym mogę liczyć na większe startowe – powiedziała nam Izabela Trzaskalska.

Poza tym status brązowy otrzymała Aleksandra Lisowska za sprawą jej znakomitego występu podczas ubiegłorocznego ORLEN Warsaw Marathon, gdzie uzyskała wynik 2:33:12. Poprawiła wówczas swój rekord życiowy aż o 7 minut, a do uzyskania minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie dzieliły ją zaledwie… 42 sekundy. O przyznaniu statusu Bronze zawodniczka dowiedziała się od nas. – Nawet nie wiedziałam. Dzięki za taką super wiadomość. Na razie nie wpływa to w żadnym stopniu na moje przygotowania do sezonu, zobaczymy w jakiej dyspozycji będę na wiosnę – powiedziała.

Biegi 20-30 km

W tej kategorii najlepsi Polacy znów zostali oznaczeni statusem Silver i ponownie są nimi Błażej Brzeziński i Henryk Szost, a także Izabela Trzaskalska i Karolina Nadolska. Brązem wyróżniono Marcina Chabowskiego i Aleksandrę Lisowską.

Biegi do 20 km

Tutaj srebrnymi statusami mogą pochwalić się trzy polskie lekkoatletki: Karolina Nadolska, Katarzyna Rutkowska (obecnie Jankowska) oraz Paulina Kaczyńska. Brązowy status znów przyznano Marcinowi Chabowskiemu oraz Weronice Pyzik.

W sumie IAAF World Ranking obejmuje we wszystkich trzech kategoriach dokładnie 3486 pozycji.

Pełny IAAF World Ranking

Xiamen Marathon „Majorsem”?

O planach IAAF dotyczących wprowadzenia światowego rankingu zawodników oraz platynowej odznaki, która stanowić ma potwierdzenie najwyższych standardów organizacyjnych w biegach ulicznych pisaliśmy w październiku.

Wtedy poznaliśmy kryteria przyznawania, a wczoraj chiński serwis internetowy xinhuanet.com podał, że wśród imprez, które jako pierwsze mają chrapkę na taki status są maratony w Londynie, Chicago oraz w Xiamen w Chinach. Obecność w tym gronie tego ostatniego może dziwić, ponieważ zarówno bieg rozgrywany w stolicy Wielkiej Brytanii, jak i w stanie Illinois należą do światowego cyklu World Marathon Majors. Kto wie, czy wysokie aspiracje Chińczyków to nie kolejny etap starań o dołączenie do tego elitarnego klubu maratonów, który oprócz Chicago i Londynu skupia jeszcze Berlin, Tokio, Boston i Nowy Jork.

Co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że nie jest wykluczone rozszerzenie listy biegów WMM, ale jak na razie cały czas cykl zawiera się w sześciu imprezach. Projekt „Majorsów” wystartował w 2006 roku, do 2013 roku obejmował pięć imprez, ale właśnie sześć lat temu do cyklu dołączył Tokyo Marathon.

O tym, które biegi ostatecznie otrzymają platynowe odznaki dowiemy się w tym roku, a nowe certyfikaty zaczną obowiązywać począwszy od 2020 roku.

red