Kolejna dopingowa wpadka kenijskiej biegaczki. Tym razem Lucy Wangui Kabuu

Kenijska biegaczka Lucy Wangui Kabuu, triumfatorka ubiegłorocznego maratonu w Mediolanie i złota medalistka Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej z 2006 roku, została zdyskwalifikowana na dwa lata za stosowanie dopingu. Wykluczenie obowiązuje od 1 sierpnia 2018 roku, a wyniki uzyskane przez Kenijkę w okresie od 8 kwietnia do 1 sierpnia 2018 r. zostają uznane za nieważne. W organizmie Wangui wykryto obecność morfiny o stężeniu większym niż wymagany poziom. To kolejna już, z coraz większej serii dopingowych wpadek kenijskich biegaczy.

Informację o dyskwalifikacji Lucy Wangui Kabuu podał specjalny, niezależny organ do zwalczania dopingu Athletics Integrity Unit (AIU). – Zawodniczka dostarczyła próbkę do testu podczas zawodów w Mediolanie we Włoszech w 2018 roku, gdzie zwyciężyła. Analiza próbki wykazała niekorzystne wyniki analizy pod kątem obecności morfiny o stężeniu większym niż wymagany poziom – czytamy w oświadczeniu. Zawodniczka od sierpnia 2018 roku pozostawała w zawieszeniu, teraz zapadła decyzja o dwuletniej dyskwalifikacji oraz unieważnieniu wyników osiągniętych przez Wangui w okresie od 8 kwietnia do 1 sierpnia 2018. Zakaz startów potrwa do 1 sierpnia 2020 roku.

Lucy Wangui Kabuu to dwukrotna olimpijka w biegu na 10 000 metrów z Aten 2004 i Pekinu w 2008 roku. Jest także złotą medalistką Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej z 2006 roku w biegu na 10 000 m. W maratonie Kenijka swój największy sukces odniosła w 2012 roku w Dubaju, gdzie osiągnęła czas 2:19:34. Wynik ten jest szesnastym czasem na kobiecej maratońskiej liście wszech czasów. Rok później triumfowała w półmaratonie Ras Al Khaimah, gdzie z wynikiem 1:06:09 ustanowiła swój rekord życiowy na tym dystansie.

Przypadek Lucy Wangui Kabuu jest już kolejnym związanym z dopingiem w środowisku kenijskich biegaczy. We wrześniu 2018 roku Viola Jepchumba, biegaczka urodzona w Kenii reprezentująca Bahrajn została zdyskwalifikowana na cztery lata po tym, jak w jej organizmie wykryto obecność środka EPO. W maju 2018 roku poinformowano o tym, że EPO stosował także Asbel Kiprop – mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i trzykrotny mistrz świata (2011, 2013, 2015) w biegu na 1500 metrów. Najgłośniejszym do tej pory przypadkiem było wykrycie dopingu u Jemimy Jelagat Sumgong, złotej medalistki w maratonie z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, która w 2017 roku została zdyskwalifikowana na 4 lata. Na taki sam okres za stosowanie EPO zdyskwalifikowano również Ritę Jeptoo, trzykrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy prestiżowego maratonu w Bostonie. Pozytywny wynik testu antydopingowego dała także próbka pobrana od Ruth Jebet, złotej medalistki olimpijskiej z Rio w biegu na 3 ooo m z przeszkodami. 

Wielu kenijskich sportowców jest obecnie zawieszonych za naruszenie przepisów antydopingowych. W lipcu 2018 roku IAAF podało listę krajów sklasyfikowanych jako najbardziej narażonych na doping. Na szczycie listy znajdują się Kenia oraz Etiopia.

 

red.