Mo Farah sprawdzi formę w The Big Half. W Londynie zobaczymy również Henryka Szosta

Sir Mo Farah, czterokrotny złoty medalista olimpijski i sześciokrotny mistrz świata, 10 marca powróci na ulice Londynu, aby bronić tytułu w The Vitality Big Half, nowym półmaratonie rozgrywanym w stolicy Wielkiej Brytanii. Start w „Wielkiej Połówce” ma być dla Mo Faraha przetarciem przed kwietniowym Virgin Money London Marathon, w którym wystąpi także rekordzista Polski w maratonie – Henryk Szost. 

Powtórka z roz(g)rywki

35-letni Mo Farah wygrał pierwszą w historii, ubiegłoroczną edycję The Vitality Big Half, przekraczając linię mety z czasem 1:01:40 i wyprzedzając drugiego na mecie Daniela Wanjiru o trzy sekundy oraz trzeciego Calluma Hawkinsa o pięć sekund. Start ten miał być sprawdzianem formy przed debiutem Mo Faraha na królewskim dystansie. Brytyjczyk niespełna dwa miesiące później wystartował w londyńskim maratonie, zajmując trzecie miejsce z wynikiem 2:06:21.

W październiku Farah zanotował swoje pierwsze zwycięstwo w maratonie, wygrywając Chicago Marathon z nowym europejskim rekordem 2:05:11 i zostając najszybszym biegaczem maratońskim w historii Wielkiej Brytanii. Start w tegorocznym półmaratonie The Vitality Big Half ma być więc powtórką przygotowań z ubiegłego roku i przynieść równie udany sezon. Podobnie jak przed rokiem, po starcie w półmaratonie Mo Farah powróci do brytyjskiej stolicy 28 kwietnia, gdy pobiegnie swój drugi londyński maraton. 

Mo Farah jest pierwszym ogłoszonym zawodnikiem elity tegorocznej „Wielkiej Połówki”, która zostanie rozegrana 10 marca.

The Vitality Big Half to fantastyczne wydarzenie i nie mogę się już doczekać powrotu. W ubiegłym roku tłumy kibiców były niesamowite. Czuję się silniejszy niż kiedykolwiek, a ten bieg jest częścią moich przygotowań do wielkiego startu w kwietniu. The Vitality Big Half wykonuje świetną robotę, zachęcając więcej ludzi do biegania. Ten półmaraton jest wyjątkowy, ponieważ angażuje londyńczyków ze wszystkich społeczności i środowisk – powiedział Mo Farah

Mo Farah - The Big Half

Szost wraca do Londynu

Wiadomo już, że na starcie Virgin Money London Marathonu stanie także aktualny rekordzista Polski w maratonie – Henryk Szost. Dla Polaka to będzie również drugi start w mieście nad Tamizą. W 2012 roku Szost w maratonie rozegranym podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie zajął 9. miejsce z czasem 2:12:28. Tym razem ma być szybciej, a zawodnik celuje w wynik między 2:08:00 a 2:09:00.

The Big Half, czyli nie tylko półmaraton

Chociaż organizatorzy skupiają się na dystansie półmaratonu, The Big Half to jednodniowy festiwal z wieloma wydarzeniami, w tym mini półmaraton (The Little Half) dla wszystkich chętnych, zmagania sztafet oraz festiwal ze strefami aktywności i muzyką, którego ideą jest połączenie różnorodności kulturowej wielkiego miasta, jakim jest Londyn. Ideą organizatorów jest stworzenie wydarzenia, które ma być inspiracją dla różnych grup społeczno-ekonomicznych, wyznań, grup wiekowych, grup etnicznych do wspólnej rywalizacji. The Big Half ma być imprezą sportową, której uczestnicy zaprezentują zróżnicowaną populację Londynu.

„Wielka Połówka” wystartuje z okolic Tower Bridge i pobiegnie przez cztery dzielnice Londynu: Lewisham, Southwark, Tower Hamlets i Greenwich. Tam w pobliżu kultowego, stojącego w suchych dokach i pełniącego obecnie funkcję statku-muzeum XIX wiecznego żaglowca Cutty Sark zlokalizowana będzie meta biegu.

W ubiegłorocznym The Vitality Big Half udział wzięło 11 600 zawodników. Podczas tegorocznej edycji, organizatorzy na wszystkich dystansach spodziewają się około 15 tysięcy biegaczy.  

 

GD

Fot. The Vitality Big Half