Wilson Kipsang i Abraham Kiptum rywalami Kipchoge i Faraha w Londynie. Elitę kobiet otwiera Brigid Kosgei

Były rekordzista świata Wilson Kipsang oraz aktualny rekordzista świata w półmaratonie Abraham Kiptum to kolejni zawodnicy, którzy 28 kwietnia staną na starcie londyńskiego maratonu – podali organizatorzy Virgin Money London Marathon. Elitę kobiet otwiera z kolei Brigid Kosgei, triumfatorka ostatniego Chicago Marathon. 

Trwa #EliteWeek, podczas którego organizatorzy Virgin Money London Marathon prezentują zawodników, którzy pobiegną w tegorocznej edycji maratonu w stolicy Wielkiej Brytanii. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że 28 kwietnia czekają nas niesamowite biegowe emocje, bowiem do Londynu powraca aktualny rekordzista świata w maratonie Eliud Kipchoge oraz drugi i trzeci zawodnik sprzed roku – Shura Kitata i Mo Farah. To jednak nie koniec niespodzianek. Dziś potwierdzono, że na starcie maratonu staną także Wilson Kipsang oraz Abraham Kiptum. Zapowiada się wielka bitwa o Anglię. 

Pogromca Eliuda Kipchoge

Wilson Kipsang to dwukrotny zwycięzca londyńskiego maratonu z 2012 i 2014 roku, a także były rekordzista trasy (2:04:29). Pomiędzy tymi triumfami Kenijczyk zdobył brązowy medal olimpijski w 2012 roku oraz ustanowił rekord świata w maratonie (2:03:03) w Berlinie w 2013 roku. Rekord Kipsanga utrzymał się przez zaledwie 12 miesięcy, jego rodak Dennis Kimetto w następnym roku osiągnął w stolicy Niemiec czas 2:02:57, który po fenomenalnym biegu poprawił w ubiegłym roku Kipchoge (2:01:39). Kipchoge w 2016 roku odebrał Kipsangowi także rekord trasy londyńskiego maratonu, uzyskując wynik 2:03:05.

Po sukcesach Kipsang walczył z obniżką formy, ale jego starty w ostatnim czasie zwiastują, że znów jest na dobrej drodze, by walczyć z najlepszymi o zwycięstwa w największych maratonach świata. Podczas ubiegłorocznego maratonu w Nowym Jorku Kenijczyk zajął drugie miejsce, a rok wcześniej było jeszcze lepiej, wygrał Tokyo Marathon przy okazji ustanawiając rekord trasy.

Kipsang, który w marcu skończy 37 lat, ma duże nadzieje na odzyskanie tytułu. Przemawiając ze swojej bazy szkoleniowej w Iten powiedział, że jest szczęśliwy wracając do Londynu i mimo, że zmierzy się z rekordzistą świata Eliudem Kipchoge oraz zwycięzcą maratonu w Chicago Mo Farahem, planuje skupić swoją energię na wygrywaniu. W tym momencie trzeba przypomnieć, że Kipchoge w swoich dotychczasowych 11 startach na królewskim dystansie przegrał tylko raz. I przegrał właśnie z Kipsangiem.

Wilson Kipsang

Dwóch rekordzistów świata na starcie

28 kwietnia na trasie Virgin Money London Marathon zobaczymy dwóch aktualnych rekordzistów świata. Oprócz Kipchoge w Londynie wystartuje Abraham Kiptum, który w październiku ubiegłego roku w Walencji o pięć sekund poprawił dotychczasowy rekord świata w półmaratonie, uzyskując czas 58:18. 29-latek z Kenii swój najlepszy czas w maratonie uzyskał w 2017 roku podczas TCS Amsterdam Marathon, gdzie osiągnął wynik 2:05:26. W ubiegłym roku zanotował swoje pierwsze maratońskie zwycięstwo, wygrywając koreański Daegu Marathon z czasem 2:06:29. 

Progres Brigid Kosgei

Pierwszą zawodniczką elity jest Brigid Kosgei. Kenijka powróci do Londynu po drugim miejscu przed rokiem. W międzyczasie Kosgei wygrała Chicago Marathon, z wynikiem 2:18:35 ustanawiając nowy PB w maratonie. 24-latka co sezon notuje spory progres w wynikach. Zaczynała w 2015 roku z poziomu 2:47:59, by rok później osiągnąć 2:24:45. W 2017 roku uzyskała w Chicago czas 2:20:22 a w ubiegłym roku po raz pierwszy złamała granicę 2:19:00. Jeśli w tym roku będzie jeszcze szybsza, może powalczyć o końcowe zwycięstwo.

Brigid Kosgei

Brytyjska lista elite

Listę Brytyjskich maratończyków otwierają Callum Hawkins i Andy Vernon. Hawkins, legitymujący się rekordem 2:10:17, przeżywał ciężkie chwile podczas swojego ostatniego maratonu na ubiegłorocznych Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej. Zawody rozgrywano w 28-stopniowym upale, a Szkot od początku znajdował się w czołówce. 3 kilometry przed metą, gdy ze sporą przewagą nad rywalami prowadził i biegł po pewny złoty medal Hawkinsa dopadł ogromny kryzys. Po serii upadków, spowodowanych krańcowym osłabieniem organizmu, Hawkins zamiast na podium zakończył bieg w karetce. Ostatnie występy na krótszych dystansach pokazują jednak, że zawodnik powraca do dobrej formy. 

Debiut na dystansie maratonu w Londynie zaliczy Andy Vernon, srebrny srebrny medalista mistrzostw Europy w biegu na 10 000 metrów. Brytyjczyk posiada rekord życiowy w półmaratonie na poziomie 1:03:32, uzyskany w 2016 roku. Kolejnymi zawodnikami na krajowej liście są: Dewi Griffiths, Jonny Mellor, Tsegai Tewelde, Andy Davies, Josh Griffiths, Robbie Simpson i Matt Sharp. 

Wśród kobiet pobiegnie Charlotte Purdue, która powraca do biegania po roku straconym przez kontuzje i choroby. Brytyjka swój najlepszy czas w maratonie 2:29:23 uzyskała właśnie podczas Virgin Money London Marathon w 2017 roku. Życiówkę gorszą o zaledwie sekundę od Purdue posiada jej rodaczka Lily Partridge, która w ubiegłym roku po raz pierwszy wystąpiła w londyńskim maratonie, zajmując wysokie ósme miejsce. 

 

GD

Fot. Virgin Money London Marathon