113 biegaczy poniżej 15 minut na mecie Armagh 5k! Zalewski i Gardzielewski w czołówce

Miejscowość Armagh w Irlandii Północnej była wczoraj w centrum uwagi biegowego świata. Rozgrywane tam zawody na dystansie 3 i 5 km słyną z niesłychanie szybkiej trasy, na której zawodnicy hurtowo ustanawiają nowe rekordy życiowe. Dość powiedzieć, że wczoraj na mecie rywalizacji na dystansie 5 km, aż 113 zawodników uzyskało na mecie wynik poniżej 15 minut! Ostatni czas na liście wyników to bagatela 16:29! W imprezie udział wzięli także Krystian Zalewski oraz Arkadiusz Gardzielewski, zajmując odpowiednio 11. i 14. miejsce. W biegu pań na dystansie 3 km na 40. miejscu z wynikiem 9:58 uplasowała się Mariola Ślusarczyk.

Jeśli chcecie poprawić swój rekord życiowy na dystansie 5 km, koniecznie jedźcie do Armagh w Irlandii Północnej. Jak pokazują wyniki tegorocznej imprezy, trasa składająca się z pięciu okrążeń wokół rynku tej niewielkiej miejscowości jest jedną z najszybszych, o ile nie najszybszą na świecie, a z pewnością w Europie.

Zalewski i Gardzielewski nie zawiedli

W tym roku na starcie biegu na 5 km stanęli m.in. Krystian Zalewski oraz Arkadiusz Gardzielewski. Zwłaszcza Zalewski był widoczny na trasie, gdy na początkowych okrążeniach nadawał ton rywalizacji prowadząc czołową grupę zawodników. Z upływem kolejnych kilometrów Polak tracił kolejne pozycje, ale na mecie i tak ustanowił fantastyczny rezultat. Zawodnik z Goleniowa uzyskał czas 13:59, poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy ustanowiony w… Armagh. Zalewski ostatecznie zajął 11. miejsce.

Pod koniec stycznia po szóstym z rzędu zwycięstwie w Pucharze Bielan Arkadiusz Gardzielewski przewidywał, że jego forma będzie rosła. Osiągnął wówczas wynik 14:37 i pobił własny rekord trasy. – Wynik na Chomiczówce jest dla mnie pewnym wyznacznikiem. Dzisiaj wiem, że jeżeli nic mi nie przeszkodzi to za miesiąc powinienem być już gotowy na bardzo szybkie bieganie – mówił nam wtedy. Okazało się, że zawodnik WKS Śląsk Wrocław miał rację. Wczoraj w Armagh był czternasty, a mecie uzyskał czas 14:04. Tym samym wyrównał swój rekord życiowy z 2013 roku.

Start w Armagh był dla Gardzielewskiego sprawdzianem przed zaplanowanym na 14 kwietnia startem w ORLEN Warsaw Marathon. Niedawno zapowiedział, że podczas tej imprezy podejmie walkę o medale Mistrzostw Polski oraz poprawę rekordu życiowego, który aktualnie wynosi 2:11:34.

Niesamowite wyniki

Triumfował 23-letni Fin Topi Raitanen, który uzyskał czas 13:43. Na drugim miejscu finiszował Adam Craig, a na trzecim Sam Stabler, obaj z identycznym czasem 13:45. W sumie na mecie 12 zawodników (w tym Zalewski) uzyskało wynik poniżej 14 minut. Dystans 5 km szybciej niż w kwadrans pokonało aż 113 biegaczy! W rywalizacji udział wzięło 203 zawodników, z których ostatni na mecie uzyskał wynik 16:29!

Panie rywalizowały na dystansie 3 km, i tutaj również byliśmy świadkami świetnych wyników. Na mecie aż 49 zawodniczek zameldowało się z wynikiem poniżej 10 minut. W tym gronie była Mariola Ślusarczyk. Polka uzyskała rezultat 9:48 zajmując 40. pozycję. Zwyciężyła Brytyjka Stephanie Twell. Brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 5000 m uzyskała czas 8:59, wyrównując rekord trasy ustanowiony przez Laurę Weightman w 2017 roku.

Wyniki Armgh 5K

GD

Fot. Facebook/Arkadiusz Gardzielewski