RAK Half Marathon: niesamowity Julien Wanders z nowym rekordem Europy w półmaratonie 59:13!

13. edycja Ras Al Khaimah Half Marathon przyniosła wielkie sportowe emocje, sensacyjne rozstrzygnięcia i świetne, rekordowe wyniki. W rywalizacji kobiet triumfowała debiutantka Senbere Teferi z Etiopii, która na mecie wyprzedziła swoją rodaczkę, aktualną mistrzynię świata Netsanet Gudetę, choć obie uzyskały identyczny czas 1:05:45! Tym wynikiem o sekundę poprawiły rekord Etiopii w półmaratonie. Wśród mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Stephen Kiprop, który wyrównał rekord trasy z ubiegłego roku należący do swojego rodaka Bedana Karokiego – 58:42. Na czwartym miejscu rywalizację ukończył Szwajcar Julien Wanders, który z wynikiem 59:13 poprawił dotychczasowy rekord Europy należący do Mo Faraha! 

Celem organizatorów półmaratonu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich było zdobycie tytułu najszybszego półmaratonu na świecie. Udało się połowicznie, bowiem wynik na miarę rekordu świata nie padł, ale rezultaty uzyskane podczas Ras Al Khaimah Half Marathon są aktualnie najlepszymi na światowych listach. Sęk w tym, że do końca roku jeszcze bardzo daleko.

Jepchirchir zawiodła

Pogoda nad Zatoką Perską sprzyjała biegaczom, było sucho a temperatura w momencie startu wynosiła 10°C. Jako pierwsze na trasę wyruszyły panie. Faworytkami do zwycięstwa były Kenijka Peres Jepchirchir – była rekordzistka świata w półmaratonie oraz aktualna mistrzyni świata i rekordzistka (w biegu bez udziału mężczyzn) Netsanet Gudeta z Etiopii. Szybko jednak okazało się, że Jepchirchir w tym biegu nie odegra większej roli. Kenijka już po pierwszych 5 km do czołowej grupy traciła 12 sekund. Do 15 kilometra na prowadzeniu znajdowało się pięć zawodniczek: Etiopki Zeineba YimerDegitu AzimerawSenbere Teferi i Netsanet Gudeta oraz Kenijka Valary Jemeli Aiyabei.

Od 18 kilometra w walce o zwycięstwo liczyły się już tylko Gudeta, Teferi oraz Yimer, a otwartą sprawą była jedynie kolejność na podium. 100 metrów przed metą zaatakowała Zeineba Yimer, za którą ruszyła debiutująca w półmaratonie Senbere Teferi. Jakby zagapiła się Netsanet Gudeta, która w tym momencie traciła 2-3 metry do swoich rodaczek. Mistrzyni świata nie dała za wygraną i ruszyła w pościg. Wszystkie trzy biegły ramię w ramię i prawie równocześnie wpadły na metę. Prawie, bo ostatecznie zwyciężyła Teferi, która na mecie uzyskała czas 1:05:45, taki sam jak druga Gudeta! Sekundę za nimi finiszowała Yimer. Teferi w swoim debiucie nie tylko wygrała, ale także o sekundę poprawiła rekord Etiopii należący dotychczas do Ababel Yeshaneh. Cała trójka uzyskała również nowe rekordy życiowe.

Ras Al Khaimah Half Marathon

Julien Wanders Superstar

Mężczyźni na trasę biegu wyruszyli 20 minut po kobietach. Przez pierwsze 10 kilometrów na czele znajdowała się grupa 16 zawodników, która jednak nie nadawała szybkiego tempa. Zawodnicy biegli na czas w okolicach 59:25 – 59:30, co jednak dla znajdującego się w tym gronie Szwajcara Juliena Wandersa oznaczało szansę na pobicie rekordu Europy ustanowionego w 2015 roku przez Mo Faraha (59:32). Wszystko zmieniło się w okolicach 12 kilometra, gdy bardzo mocno do przodu ruszył Etiopczyk Abadi Hadis. Grupka momentalnie stopniała do 5 zawodników. Wysokiego tempa jeszcze przez chwilę próbował dotrzymać Wanders, ale gdy zorientował się, że Hadis nie zamierza zwalniać, odpuścił skupiając się na dotarciu do mety w czasie jaki go najbardziej zadowalał.

Za uciekającym Hadisem podążył jedynie Kenijczyk Stephen Kiprop i ta dwójka pomiędzy sobą stoczyła walkę o zwycięstwo. Większym cwaniactwem wykazał się Kiprop, który cały czas biegł za Hadisem, by na ostatnich metrach w kolarskim stylu wyskoczyć zza pleców rywala. Zmęczony prowadzeniem i wcześniejszą szarżą Hadis nie znalazł już sił na odpowiedź. Jako pierwszy więc linię mety minął Stephen Kiprop uzyskując wynik 58:42, identyczny z jakim przed rokiem Bedan Karoki ustanawiał rekord trasy. Abadi Hadis na metę wpadł dwie sekundy później.

Ras Al Khaimah Half Marathon

Trzecie miejsce z wynikiem 59:08 zajął Fikadu Haftu z Etiopii. Julien Wanders przybiegł na czwartej pozycji, ale na mecie cieszył się nie mniej niż zwycięzca. Szwajcar osiągnął czas 59:13, co oznaczało nowy rekord Europy! To oczywiście także nowy rekord życiowy oraz rekord Szwajcarii. 22-latek w ciągu pięciu ostatnich tygodni ustanowił dwa rekordy Starego Kontynentu. Przedostatniego dnia ubiegłego roku zwyciężył w biegu ulicznym na przedmieściach Paryża, z wynikiem 27:25 ustanawiając nowy rekord Europy na dystansie 10 km.

Julien Wanders

Ras Al Khaimah Half Marathon – wyniki

Mężczyźni:

 1. Stephen Kiprop (KEN) – 58:42
 2. Abadi Hadis (ETH) – 58:44
 3. Fikadu Haftu (ETH) – 59:08
 4. Julien Wanders (SUI) – 59:13
 5. Morris Gachaga (KEN) – 59:22
 6. Mule Wasihun (ETH) – 59:34

Kobiety:

 1. Senbere Teferi (ETH) – 1:05:45
 2. Netsanet Gudeta (ETH) – 1:05:45
 3. Zeineba Yimer (ETH) – 1:05:46
 4. Degitu Azimeraw (ETH) – 1:06:07
 5. Valary Jemeli Aiyabei (KEN) – 1:06:14
 6. Peres Jepchirchir (KEN) – 1:07:36

 

GD

Fot. RAK Half Marathon