Rekordzistka świata w półmaratonie zadebiutuje w maratonie w kwietniowym Haspa Marathon Hamburg

W czwartek na konferencji prasowej organizatorzy Haspa Marathon Hamburg ogłosili, że podczas rozgrywanej 28 kwietnia imprezy maratoński debiut zaliczy rekordzistka świata w półmaratonie, Joyciline Jepkosgei. Kenijka zasłynęła świetnymi występami w 2017 roku, gdy ustanowiła aż sześć rekordów świata. Cztery z nich padły podczas jednego biegu – Sportisimo Prague Half Marathon. Wśród mężczyzn w Hamburgu o poprawienie rekordu trasy Eliuda Kipchoge powalczy mistrz świata w maratonie z 2009 i 2011 roku, Kenijczyk Abel Kirui. 

Rekordzistka świata w półmaratonie, Joyciline Jepkosgei zadebiutuje w maratonie podczas rozgrywanego 28 kwietnia Haspa Maraton Hamburg – ogłosili organizatorzy w czwartek na konferencji prasowej. Maratoński debiut Kenijki był wyczekiwany już od dłuższego czasu. Pierwotnie miało się to stać pod koniec 2018 roku podczas maratonu w Honolulu, ale plany 25-latki pokrzyżowała wtedy choroba. 

Gwiazda Joyciline Jepkosgei rozbłysła w 2017 roku, w którym zaliczyła rewelacyjny sezon łamiąc aż sześć rekordów świata. Cztery z nich ustanowiła za jednym zamachem, podczas półmaratonu w Pradze. Po drodze do mety Jepkosgei pobiła rekord świata na 10 km (30:05), na 15 km (45:37), na 20 km (1:01:25) oraz uzyskała najlepszy wynik na świecie w półmaratonie (1:04:52). Kilka miesięcy później, ponownie w Pradze, Kenijka podczas biegu na 10 km Grand Prix Birell Praga osiągnęła fenomenalny czas 29:43, a podczas półmaratonu w Walencji z własnego rekordu świata urwała jeszcze sekundę (1:04:51).

Joyciline Jepkosgei

Ubiegły sezon, naznaczony kontuzjami, nie był już dla Joyciline Jepkosgei tak udany, choć w marcu 2018 roku w Walencji z wynikiem 1:06:54 zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w półmaratonie. Rekordzistka świata w półmaratonie będzie miała szansę iść śladami swojego rodaka, rekordzisty świata w maratonie Eliuda Kipchoge, którego maratoński debiut również miał miejsce w Hamburgu. Kenijczyk jest zresztą rekordzistą trasy największego wiosennego niemieckiego maratonu (2:05:30).

Mój menedżer Gianni Demadonna i mój trener Gabriele Nicola powiedzieli mi, że w Hamburgu jest płaska i szybka trasa – odpowiedziała Joyciline Jepkosgei, na pytanie dlaczego wybrała Hamburg na swój debiut. – Chciałabym pobiec na czas w okolicach 2:22. Ale wciąż mam dwa miesiące treningu przed sobą, muszę poczekać i zobaczyć jak moje ciało zareaguje na maratoński trening. Na tydzień przed startem, w zależności od mojej formy, określę swój ostateczny cel – dodała Kenijka. Kobiecy rekord trasy w Hamburgu należy do Etiopkii Meselech Melkamu, która trzy lata temu uzyskała wynik 2:21:54.

Organizatorzy Haspa Marathon Hamburg zapowiedzieli także start w kwietniowej imprezie byłego mistrza świata w maratonie (Berlin 2009 i Daegu 2011) Kenijczyka Abela Kirui. Celem 36-latka jest atak na rekord trasy. – To będzie duże wyzwanie pobić rekord Eliuda Kipchoge. Do poprawienia jest wynik 2:05:30, co nie będzie łatwym zadaniem, ale jestem w tej chwili całkowicie skoncentrowany na biegu w Hamburgu. To będzie wielkie show – powiedział Abel Kirui, którego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:05:04. Ustanowiony został jednak bardzo dawno, bo w 2009 roku w Rotterdamie. W ubiegłym sezonie Kenijczyk nie biegał już tak szybko. Na wiosnę zajął czwarte miejsce w londyńskim maratonie z wynikiem 2:07:07, a na jesień w Chicago był siódmy z czasem 2:07:52. 

Abel Kirui

Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się zaangażować dwóch tak wybitnych zawodników. Z niecierpliwością czekamy na występ Joyciline Jepkosgei podczas jej debiutu w maratonie. Z kolei Abel Kirui ma dużo doświadczenia w maratonie. Mamy nadzieję, że będzie mógł z niego skorzystać, aby pokazać coś specjalnego na szybkiej trasie – powiedział Frank Thaleiser, dyrektor Haspa Marathon Hamburg.

GD