Roza Dereje Bekele planuje atak na rekord świata podczas niedzielnego półmaratonu w Barcelonie
Etiopka Roza Dereje Bekele stanie w niedzielę na starcie eDreams Mitja Marató de Barcelona, by pobić rekord świata w półmaratonie kobiet. Cel bardzo ambitny, tym bardziej, że do poprawienia jest wynik 1:04:51 ustanowiony przez Kenijkę Joyciline Jepkosgei w 2017 roku w Walencji, a Roza Dereje życiówkę na dystansie półmaratonu posiada o ponad dwie minuty gorszą. Rywalizacja sportowa dopiero przed nami, ale organizatorzy już mogą świętować rekordowe osiągnięcia. W biegu udział weźmie 19 tysięcy uczestników, co jest nowym rekordem frekwencji. Barceloński półmaraton będzie też jednym z najbardziej międzynarodowych biegów w Europie. Zagraniczni biegacze stanowią 44% wszystkich uczestników, a reprezentowane będą 103 kraje świata.
Już jest rekordowy
Półmaraton eDreams Mitja Marató w Barcelonie odbędzie się w niedzielę, 10 lutego. Jeszcze przed startem wiadomo już, że będzie to rekordowa impreza. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie organizatorzy zmuszeni byli zamknąć zapisy na 10 dni przed planowanym końcem rejestracji. Na starcie w Passeig Pujades pojawi się więc 19 tysięcy zawodników, a to oznacza, że pobity zostanie frekwencyjny rekord z 2017 roku, gdy barcelońska „połówka” zgromadziła 17 800 uczestników.
Organizatorzy chwalą się także, że aż 8 323 biegaczy czyli 44% wszystkich uczestników pochodzić będzie z zagranicy. – Moglibyśmy powiedzieć bez obawy popełnienia błędu, że jest to najbardziej międzynarodowy półmaraton w Europie – powiedział Cristian Llorens, dyrektor generalny biegu. W Barcelonie reprezentowane będą 103 kraje, z Francją (1822), Wielką Brytanią (1334), Włochami (785) i Niemcami (742), jako najliczniej reprezentowanymi narodowościami. Będą także zawodnicy z tak egzotycznych miejsc jak Wysp Zielonego Przylądka, Malezji, Mauritiusa, Wysp Dziewiczych, a nawet Antarktydy. Kolejnym rekordem jest liczba kobiet biorących udział w półmaratonie, która wynosi 5 950 biegaczek, co stanowi 31% ogólnej liczby zgłoszeń.
Będzie rekord świata?
Jedna z nich, Roza Dereje Bekele z Etiopii, w niedzielę będzie skupiać na sobie szczególne zainteresowanie. 21-latka otwarcie deklaruje bowiem, że nie zadowoli jej wygrana w Barcelonie, ale będzie chciała podjąć próbę pobicia rekordu świata w półmaratonie kobiet. Etiopka swój najlepszy wynik w karierze na dystansie półmaratonu osiągnęła w zeszłym roku w Stambule, gdzie z czasem 1:07:00 zajęła drugie miejsce. Ten wynik uzyskała zaledwie trzy miesiące po wygraniu maratonu w Dubaju, z najlepszym maratońskim czasem w życiu 2:19:17.
Aby osiągnąć cel i poprawić rekord świata Kenijki Joyciline Jepkosgei z 2017 roku (1:04:51) Dereje musiałaby więc pobiec aż o ponad dwie minuty szybciej od swojego rekordu życiowego. To samo w sobie nie będzie łatwym zadaniem, a sprawę może jeszcze dodatkowo utrudnić pogoda. Na niedzielę prognozy przewidują co prawda słoneczną pogodę z temperaturą w okolicach 12 – 13°C, ale zapowiadane jest również duże prawdopodobieństwo silnego wiatru.
Roza Dereje w kwietniu stanie na starcie maratonu w Londynie, a udział w niedzielnym półmaratonie w Barcelonie ma być jednym z etapów przygotowujących do tego startu. – Kilka miesięcy temu pomyślałam, że Barcelona jest najlepszym miejscem do szybkiego biegania, więc postanowiłam odpowiednio przygotować się do tego biegu – powiedziała na konferencji prasowej. – Mój trening przebiegał zgodnie z planem, co dodało mi większej pewności siebie i czuję się optymistycznie nastawiona do tego wyzwania – dodała.
Etiopka posiada najlepszą życiówkę w stawce kobiecej elity, ale za rywalkę będzie miała swoją rodaczkę, która już wie jak stawać na podium w Barcelonie. Dibaba Kuma w latach 2017 – 2018 dwukrotnie na mecie meldowała się na drugim miejscu. W ubiegłym roku najwyższy stopień podium przegrała z Tejitu Dabą z Bahrajnu o zaledwie jedną sekundę. Na pocieszenie pozostał jej nowy rekord życiowy 1:08:37.
Z Etiopkami na trasie walczyć będą Kenijki: Lucy Cheruiyot, Sally Chepyego i Celestine Chepchirchir. Ta pierwsza legitymuje się życiówką na poziomie 1:07:23 uzyskaną we wrześniu 2017 roku, z kolei Chepyego swój najlepszy wynik w karierze 1:07:52 ustanowiła dość dawno, bo podczas mistrzostw świata w półmaratonie w 2014 roku, gdzie zdobyła brązowy medal. Chepchirchir ma najlepszy wynik 1:08:35, ustanowiony w Paryżu w zeszłym roku.
Mężczyźni powalczą o rekord trasy
W biegu mężczyzn cel jest skromniejszy niż w przypadku Rozy Dereje, a zawodnicy mają postarać się poprawić rekord trasy, który w ubiegłym roku z wynikiem 59:44 ustanowił Etiopczyk Mule Wasihun. Warto wspomnieć, że przed rokiem na drugim miejscu na mecie zameldował się Julien Wanders, który z wynikiem 1:00:09 ustanowił rekord życiowy. Rekord, który przetrwał do dziś, gdy Szwajcar podczas Ras Al Khaimah Half Marathon z wynikiem 59:13 poprawił dotychczasowy rekord Europy należący do Mo Faraha.
W niedzielę na starcie stanie trzech biegaczy legitymujących się rekordami życiowymi poniżej rekordu trasy. Faworytem będzie Kenijczyk Eric Kiptanui, który w kwietniu ubiegłego roku wygrał półmaraton w Berlinie z imponującym czasem 58:42, co czyni go szóstym najszybszym zawodnikiem na półmaratońskiej światowej liście wszech czasów.
Kiptanui w Barcelonie zmierzy się z Erytrejczykiem Samuelem Tsegay’em – srebrnym medalistą mistrzostw świata w półmaratonie z 2014 roku, gdzie ustanowił swój najlepszy czas w karierze 59:21. Kolejnym zawodnikiem który ma na swoim koncie wynik poniżej 60 minut jest Etiopczyk Azmeraw Bekele. Sęk w tym, że czas 59:39 uzyskał bardzo dawno, bo w 2011 roku i w ostatnich latach nie biegał już na takim poziomie. Trzeci zawodnik sprzed roku, Moses Kurong z Ugandy swój najszybszy półmaraton ukończył z wynikiem 59:50.
Elita eDreams Mitja Marató de Barcelona
Mężczyźni:
- Eric Kiptanui (KEN) – 58:42
- Samuel Tsegay (ERI) – 59:21
- Azmeraw Bekele (ETH) – 59:39
- Moses Kurong (UGA) – 59:50
- Meshak Koech (KEN) – 1:00:07
- Solomon Deksisa (ETH) – 1:00:12
- Abrar Osman (ERI) – 1:00:19
- Betesfa Getahun (ETH) – 1:00:26
- Abebe Degefa (ETH) – 1:00:40
- Jiksa Tolosa (ETH) – 1:01:50
Kobiety:
- Roza Dereje Bekele (ETH) – 1:07:00
- Lucy Cheruiyot (KEN) – 1:07:23
- Sally Chepyego (KEN) – 1:07:52
- Celestine Chepchirchir (KEN) – 1:08:35
- Dibabe Kuma (ETH) – 1:08:37
- Lily Partrigde (GBR) – 1:10:32
- Anja Scherl (GER) – 1:11:10
- Charlotte Arter (GBR) – 1:11:52
- Marta Esteban Poveda (ESP) – 1:12:08
- Tracy Barlow (GBR) – 1:12:15
GD
Fot. eDreams Mitja Marató de Barcelona