Sarah Chepchirchir – triumfatorka Tokyo Marathon 2017 podejrzana o doping

Sarah Chepchirchir, kenijska maratonka, triumfatorka Tokyo Marathon w 2017 roku, została tymczasowo zawieszona w prawach zawodnika przez Athletic Integrity Unit (AIU) w związku z podejrzeniem używania zabronionej substancji. To kolejny już przypadek stosowania dopingu wśród kenijskich biegaczy.

W skąpej informacji Athletic Integrity Unit (AIU) – specjalnej agencji IAAF powołanej do kontroli antydopingowych poinformowano, że nazwisko kenijskiej zawodniczki 6 lutego znalazło się na czarnej liście z adnotacją „Użycie niedozwolonej substancji”.

34-latka została formalnie oskarżona na podstawie Artykułu 2.2 przepisów antydopingowych, który dotyczy użycia lub próby użycia przez sportowca zabronionej substancji lub zabronionej metody. Nie podano więcej szczegółów oraz nie poinformowano o jakie substancje chodzi, a jedynie o zarzucie dotyczącym ABP (paszportu biologicznego sportowca).

Coraz więcej podejrzeń o doping

Komunikat AIU ponownie stawia kenijskie środowisko biegowe w świetle reflektorów, a Sarah Chepchirchir dołącza do długiej listy kenijskich zawodników ukaranych lub podejrzanych o stosowanie dopingu. Szacuje się, że od 2004 roku testów antydopingowych nie przeszło około 140 kenijskich sportowców, wśród których są nazwiska ze ścisłego światowego topu.

Najgłośniejszym przypadkiem, który ostatnio wywołał oburzenie w środowisku lekkoatletycznym jest sprawa Jemimy Sumgong. Na igrzyskach w Rio de Janeiro Kenijka zdobyła złoto w maratonie. Kilka miesięcy później została przyłapana na stosowaniu EPO. Zawodniczkę początkowo ukarano czteroletnim zawieszeniem, ale po ujawnieniu fałszowania wyników badań medycznych Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) postanowiło podwoić karę.

To właśnie Sumgong była partnerką treningową Sary Chepchirchir, gdy ta wygrywała w 2017 roku tokijski maraton, notując swoje pierwsze zwycięstwo w prestiżowym World Marathon Majors. W Tokio Kenijka ustanowiła rekord życiowy i rekord trasy z wynikiem 2:19:47, który dał jej 25. miejsce na maratońskiej liście wszech czasów. 

Chepchirchir na swoim koncie ma też dwie wygrane w maratonie w Lizbonie, gdzie z wynikiem 2:24:13 ustanawiała rekord trasy. Kenijka w marcu 2015 roku bez sukcesu pobiegła w Półmaratonie Warszawskim. Z wynikiem 1:14:49 zajęła szóste miejsce przegrywając m.in. z Katarzyną Kowalską i Dominiką Nowakowską.

Kabuu, Jepchumba, Kiprop, Jeptoo…

Oprócz wspomnianej już Jemimy Sumgong na stosowaniu dopingu przyłapano także m.in. Lucy Wangui Kabuu – dwukrotną olimpijkę w biegu na 10 000 metrów z Aten 2004 i Pekinu w 2008 roku.  We wrześniu 2018 roku Viola Jepchumba, biegaczka urodzona w Kenii reprezentująca Bahrajn została zdyskwalifikowana na cztery lata po tym, jak w jej organizmie wykryto obecność środka EPO.

W maju 2018 roku poinformowano o tym, że EPO stosował także Asbel Kiprop – mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i trzykrotny mistrz świata (2011, 2013, 2015) w biegu na 1500 metrów. Na okres 4 lat za stosowanie EPO zdyskwalifikowano również Ritę Jeptoo, trzykrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy prestiżowego maratonu w Bostonie.

Pozytywny wynik testu antydopingowego dała również próbka pobrana od Ruth Jebet, złotej medalistki olimpijskiej z Rio w biegu na 3 ooo m z przeszkodami. Zawieszony jest także Kipyegon Bett, mistrz świata juniorów z Bydgoszczy (2016) i brązowy medalista seniorskich MŚ w Londynie (2017) w biegu na 800 m, na których przegrał jedynie z Pierrem-Ambroisem Bossem i Adamem Kszczotem

red

Fot. Wikimedia