Głosuj na Ewę Swobodę i Piotra Liska w plebiscycie European Athletics na sportowca lutego

Z reguły to sportowcy przynoszą nam wiele radości, ale tym razem to kibice mogą sprawić przyjemność sportowcom. Wystarczy oddać głos w plebiscycie organizowanym przez European Athletics na europejskiego sportowca miesiąca. W lutym nominowani do nagrody Athlete of the Month są jedni z bohaterów halowych mistrzostw Europy w Glasgow – Ewa Swoboda i Piotr Lisek. Głosowanie odbywa się w mediach społecznościowych, a swój głos możemy dowolnie oddać na Facebooku, Instagramie bądź Twitterze. Możemy też zagłosować na każdej z tych platform. Głosowanie potrwa do 14 marca, do godziny 12:00.

Inicjatywa European Athlete of the Month została uruchomiona w styczniu 2007 roku i ma na celu uznanie wybitnych osiągnięć europejskich sportowców. W plebiscycie European Athletics co miesiąc nominowanych jest pięciu zawodników i pięć zawodniczek, wyłącznie w oparciu o ich występy w poprzednim miesiącu. 

Głosowanie na Europejskiego Sportowca Miesiąca w lutym trwa obecnie na oficjalnych kontach European Athletics na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Głosowanie zakończy się na wszystkich trzech platformach o godzinie 12:00 w czwartek 14 marca. Swój głos możesz oddać polubiając lub udostępniając grafikę zawodnika, który twoim zdaniem zasługuje na nagrodę. Można również głosować na więcej niż jednego sportowca. Trzeba jednak pamiętać, że w głosowaniu uwzględnione będą tylko polubienia i udostępnienia oryginalnych grafik w oryginalnym poście. Lajki na zdjęciach udostępnionych na innych profilach nie są już brane pod uwagę. Wynikiem końcowym będą wszystkie oddane głosy na Twitterze, Facebooku i Instagramie. W aktualnym głosowaniu nominowana do nagrody Europejskiego Sportowca Miesiąca jest dwójka polskich zawodników: sprinterka Ewa Swoboda oraz tyczkarz Piotr Lisek.

Obydwoje w miesiącu lutym odnosili wiele sukcesów, z medalami halowych mistrzostw Europy włącznie. Ewa Swoboda miesiąc rozpoczęła od mocnego uderzenia, uzyskując 2 lutego w biegu na 60 m podczas mityngu IAAF World Indoor Tour w Karlsruhe czas 7.08. Tym wynikiem polska sprinterka objęła samodzielne prowadzenie na światowej liście. Polka zwyciężała także w kolejnych mityngach: w Madrycie, Toruniu i Łodzi. Wyprzedzić dała się tylko raz, w finałowym mityngu cyklu IAAF World Indoor Tour w Dusseldorfie, gdzie zajęła drugie miejsce ustępując wicemistrzyni świata, reprezentantce Wybrzeża Kości Słoniowej – Marie Josee Ta Lou. Nie przeszkodziło to jednak Swobodzie triumfować w klasyfikacji generalnej sprintu w cyklu IAAF World Indoor Tour.

Ewa Swoboda bezkonkurencyjna była także podczas rozgrywanych w Toruniu 63. PZLA Halowych Mistrzostw Polski, zdobywając złoty medal. Na Halowe Mistrzostwa Europy do Glasgow Polka jechała jako jedna z głównych faworytek do mistrzowskiego tytułu. Swoboda wytrzymała presję i spełniła oczekiwania polskich kibiców, wygrywając w Szkocji wszystkie swoje biegi, w tym ten najważniejszy, finałowy.

Wśród pięciu zawodniczek nominowanych do European Athlete of the Month oprócz Ewy Swobody znajdują się jeszcze: Holenderka Sifan Hassan, Niemka Konstanze Klosterhalfen, Brytyjka Laura Muir oraz występująca pod neutralną flagą Anzhelika Sidorova. Swój głos na Ewę Swobodę możecie oddać poprzez polubienie zdjęcia z sylwetką naszej sprinterki, w tym oryginalnym poście na Facebooku, lub podobnym na Twitterze oraz Instagramie. 

Piotr Lisek w lutym został liderem światowej listy tyczkarzy po skoku na wysokość 5.93 m i zwycięstwie podczas mityngu All Star Perche w Clermont-Ferrand. Wywalczył także złoty medal halowych mistrzostw Polski w lekkoatletyce oraz wygrywał mityngi w Toruniu, Łodzi i Szczecinie, a w Berlinie zajął drugie miejsce. Także drugie miejsce i srebrny medal Piotr Lisek zdobył podczas halowych ME w Glasgow, ustępując jedynie Pawłowi Wojciechowskiemu.

Warto przypomnieć, że Piotr Lisek wygrywał już plebiscyt European Athlete of the Month. W 2017 r. triumfował zarówno w styczniu, jak i w lutym. Lisek był już nominowany także w tym roku, w styczniu znalazł się w najlepszej piątce lekkoatletów za znakomity występ w niemieckim Cottbus, gdzie 30 stycznia tyczkarz ze Szczecina wygrał z wynikiem 5.85 m. Był to wówczas najlepszy wynik na świecie.

Wśród pięciu zawodników nominowanych do European Athlete of the Month oprócz Piotra Liska znajdują się jeszcze: Szwajcar Julien Wanders, Brytyjczyk Reece Prescod, Hiszpan Orlando Ortega oraz Jakob Ingebrigtsen z Norwegii. Swój głos na Piotra Liska możecie oddać poprzez polubienie zdjęcia z sylwetką naszego tyczkarza, w tym oryginalnym poście na Facebooku, lub podobnym na Twitterze oraz Instagramie. 

Podliczając wszystkie głosy w tej chwili, wśród mężczyzn z dużą przewagą prowadzi Jakob Ingebrigtsen (5 898) przed Piotrem Liskiem (2 622) i Julienem Wandersem (2 308). Wśród kobiet prowadzi obecnie Ewa Swoboda (5 878) przed Laurą Muir (3 739) i Konstanze Klosterhalfen (2 156). Najwięcej głosów internauci oddali do tej pory na Instagramie. Głosowanie zakończy się 14 marca o godzinie 12:00.

Europejskimi Sportowcami Miesiąc w styczniu zostali biegacz i wieloboista Karsten Warholm z Norwegii oraz niemiecka płotkarka Pamela Dutkiewicz

red.

Fot. European Athletics