Helsinki Half Marathon 2019 – stolica Finlandii czeka na biegaczy

Półmaraton w Helsinkach to jeden z największych oraz najbardziej międzynarodowych biegów ulicznych w Finlandii. Już teraz na listach startowych widnieją nazwiska z ponad 50 krajów. Tegoroczna edycja odbędzie się już 8 czerwca 2019 roku.

Nic dziwnego, że Helsinki stały się areną półmaratonu z prawdziwego zdarzenia. Niezaprzeczalną zaletą tego miejsca jest temperatura, która w czerwcu jest idealna do biegania oraz niezwykle czyste powietrze, którego mogą zazdrościć mieszkańcy innych krajów.

Trasa zawodów jest stosunkowo szybka i wiedzie przez wszystkie najważniejsze atrakcje miasta. Dodatkową atrakcją jest to, że spora część trasy biegnie wzdłuż zatoki Fińskiej i pozwala nacieszyć oczy wspaniałymi, nietuzinkowymi widokami. Zresztą wspominają o tym również organizatorzy: – Helsinki Half Marathon pierwszy raz ujrzał światło dzienne w roku 2014, kiedy organizatorzy zdali sobie sprawę, że Finlandia ma spory potencjał, by zorganizować międzynarodowy półmaraton, który pokaże najlepsze strony Helsinek. Główną ideą było zorganizowanie go w centrum miasta – mówią organizatorzy

Helsinki Half Marathon

Dodatkowym atutem jest także to, że  Helsinki Half Marathon to wydarzenie biegowej średniej wielkości, w ubiegłym roku na starcie stanęło 3 tysiące uczestników, co czyni je świetną okazją do poprawienia swojej życiówki lub wykręcenia dobrego czasu, ponieważ na trasie nie ma zbytniego tłoku.

Do Helsinek można bardzo łatwo i szybko dostać się za pomocą bezpośrednich lotów z kilku miast Polski. Na miejscu oprócz samych zawodów czeka na biegaczy sporo innych atrakcji. Na pytanie co można robić w mieście oprócz biegania organizator HHM odpowiada: –Helsinki mają wiele do zaoferowania. Wybierz się na wycieczkę po centrum miasta, by nacieszyć oczy piękną architekturą Katedry w Helsinkach i Senaatintori, zajrzyj do Starej Hali Targowej nieopodal bazaru, doświadcz fińskiej sauny w Löyly i zanurz się w morzu obok niej, przespaceruj się do naszej nowej biblioteki państwowej Oodi niedaleko finiszu HHM i wybierz się na piknik do parku Esplanad. Jeżeli chcesz nacieszyć się świeżym powietrzem, sugerujemy odwiedzenie promem Suomenlinna na mały niedzielny spacer, zanim udasz się w drogę powrotną do domu. Jak widać więc – nie sposób będzie się nudzić.

Prócz półmaratonu w ten sam dzień odbędą się również biegi dziecięce. Organizatorzy nie zapomnieli o EXPO czy Pasta Party – jest więc wszystko, by cała rodzina świetnie się bawiła.

Podstawowe informacje o zawodach:
  • Termin: 08.06.2019
  • Start: 8:30, Alvar Aallon katu
  • Meta: Karamzininranta
  • Limit czasu: 3h
  • Punkty odżywcze: 4,2 km, 6,7 km, 8,6 km, 13,0 km, 17,3 km, 19,5 km, 21,1 km
  • Pacemakerzy: 1:25, 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:10, 2:20, 2:30 , 2:45 i 3:00
Opłaty startowe:
  • 1 marca 2019 – 31 marca 2019 – 55,00 €
  • 1 kwietnia 2019 – 2 maja 2019 – 60,00 €
  • 3 maja 2019 – 31 maja 2019 – 65,00 €

W ubiegłym roku w stolicy Finlandii pobiegło 15 biegaczy z naszego kraju. Dla kolejnych chętnych 15% kodami zniżkowymi dysponuje Piotr Szałaśny (TestyOutdoorowe.pl) – jedyny w tym roku polski ambasador imprezy.

Helsinki Half Marathon wyrastają na jedną z ciekawszych międzynarodowych imprez w regionie. Oferują unikatową, fińską atmosferę, wspaniałe widoki, wyborną pogodę i organizację pozwalając przy tym na dobry wynik sportowy. Czego chcieć więcej?

Więcej informacji: helsinkihalfmarathon.fi

 

mat.pras