Pieniądze to nie wszystko. Kuriozalny półmaraton w Bahrajnie

Pierwsza edycja Bahrain Night Half Marathon miała być spektakularnym biegowym wydarzeniem. Wyszła… spektakularna organizacyjna klapa. Impreza od początku odbiegała od standardów przeciętnego biegu, a zwieńczeniem był kuriozalny finisz, podczas którego znajdujący się na prowadzeniu Etiopczyk Jemal Yimer pomylił bramy i zatrzymał się na 50 metrów przed metą… świętując zwycięstwo! Była to prawdopodobnie najbardziej kosztowna pomyłka Yimera w życiu. Wyprzedził go Abadi Hadis, który za wygraną zgarnął premię w wysokości 100 tysięcy dolarów. Niedoszły zwycięzca musiał się zadowolić premią 25 tysięcy dolarów.

Półmaraton z pulą nagród 358 tysięcy dolarów, gromadzący na starcie dużą liczbę najlepszych biegaczy na świecie, od początku trącił amatorką. Do samego końca nikt praktycznie nie wiedział o imprezie, ciężko było o jakiekolwiek informacje. To o tyle dziwne, że półmaraton odbywał się pod prestiżowym patronatem Króla Bahrajnu, a partnerami były IAAF oraz AIMS.

Nie oglądałeś transmisji z biegu? Nie żałuj

Powiedzieć że transmisja online z biegu pozostawiała wiele do życzenia, to nic nie powiedzieć. Tragiczna jakość przekazu, brak komentarza w zamian którego oglądając biegnące, trudne do rozpoznania postacie, musieliśmy słuchać lokalnej arabskiej muzyki, brak zegara odmierzającego czas oraz jakiejkolwiek grafiki pokazującej jakich zawodników widzimy na ekranie. Nie spodziewaliśmy się tego po imprezie, na mecie której zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy dolarów nagrody…

Chaos panował na samej trasie biegu, gdzie zawodnicy z elity musieli omijać uczestników kończących biegi na krótszych dystansach oraz uważać na… samochody! W odróżnieniu od standardowych biegów ulicznych zamknięty był tylko jeden pas ruchu, a zawodnicy od pojazdów na drugim pasie oddzielały jedynie drogowe pachołki. W pewnym momencie jeden z kierowców po prostu przejechał pomiędzy pachołkami wjeżdżając wprost pod nogi zawodników!

Jeśli chodzi o sportową stronę biegu… Już po pierwszych 10 km wiadomo było, że premia 30 tysięcy dolarów za rekord świata pozostanie w Bahrajnie. Międzyczas wskazywał na końcowy wynik w okolicach 1:01:20. Na 15 kilometrze z prowadzącej grupy odpadł rekordzista świata, Abraham Kiptum. Na czele tempo biegu dyktowała trójka zawodników, Abadi HadisJemal Yimer z Etiopii oraz Kenijczyk Bernard Ngeno.

Jak stracić 75 tysięcy dolarów w 3 sekundy?

100 metrów przed metą wydawało się, że zwycięzcą zostanie Jemal Yimer, który po przebiegnięciu pod bramą z biało-czerwonymi balonami niespodziewanie… się zatrzymał! Uniósł ręce w geście triumfu, by po chwili złapać się za głowę w geście rozpaczy. Meta biegu znajdowała się bowiem około 50 metrów dalej.

W takiej sytuacji bez problemów zwyciężył Abadi Hadis, który wykazał się większą przytomnością umysłu. Hadis uzyskał czas 59:42, a Yimer na mecie stracił 3 sekundy do zwycięzcy oraz 75 tysięcy dolarów. Zamiast 100 tysięcy za zwycięstwo musiał się zadowolić kwotą 25 tysięcy za drugie miejsce.

Bahrain Night Half Marathon

W rywalizacji kobiet sytuacja zaczęła się wyjaśniać po 15 kilometrach, gdy na czele biegu pozostały Ruth Chepngetich i Brigid Kosgei z Kenii oraz Etiopka Netsanet Gudeta. To właśnie aktualna mistrzyni świata w półmaratonie odpadła jako pierwsza, a na samotne prowadzenie wyszła Kosgei. Kenijka zwyciężyła pewnie, z ponad 30 sekundową przewagą nad kolejną z rywalek. Na drugim miejscu finiszowała Chepngetich, a na trzecim Gudeta.

Wyniki Bahrain Night Half Marathon

Mężczyźni:

 1. Abadi Hadis (ETH) 59:42
 2. Jemal Yimer (ETH) 59:45
 3. Bernard Ngeno (KEN) 59:47
 4. Fikadu Haftu (ETH) 59:49
 5. Dawit Fikadu (BHR) 1:01:01
 6. Morris Gachada (KEN) 1:00:09
 7. Herpasa Negasa (ETH) 1:00:41
 8. Joshua Nakeri (BHR) 1:00:44
 9. Teshome Mekonen (ETH) 1:01:16
 10. Robel Fsiha (SWE) 1:01:18

Kobiety:

 1. Brigid Kosgei (KEN) 1:05:28
 2. Ruth Chepngetich (KEN) 1:06:09
 3. Netsanet Gudeta (ETH) 1:06:49
 4. Caroline Kipkirui (KEN) 1:07:51
 5. Senbere Teferi (ETH) 1:08:32
 6. Pauline Kaveke Kamulu (KEN) 1:08:34
 7. Meseret Belete (ETH) 1:08:48
 8. Shitaye Eshete (BHR) 1:08:49
 9. Yeshi Kalayu (ETH) 1:10:54
 10. Eunice Chumba (BHR) 1:13:45

 

GD