Abraham Kiptum, rekordzista świata w półmaratonie zawieszony! W niedzielę miał pobiec w Londynie

Abraham Kiptum, rekordzista świata w półmaratonie, został tymczasowo zawieszony przez AIU – organ światowej federacji lekkoatletycznej odpowiedzialny za walkę z dopingiem. Powodem są nieprawidłowości w paszporcie biologicznym Kenijczyka. W związku z tym biegacz został wykluczony z maratonu w Londynie.

Abraham Kiptum w październiku ubiegłego roku w Walencji z czasem 58:18 ustanowił nowy rekord świata w półmaratonie. Dotychczasowy, gorszy o cztery sekundy, należał do reprezentanta Erytrei Zersenaya Tadese.

W tym roku Kenijczyk wystartował dwukrotnie, wygrywając z wynikiem 59:58 Granollers Half Marathon w Hiszpanii i uzyskując czas 1:00:04 podczas Bahrain Night Half Marathon. Na dystansie maratonu legitymuje się rekordem życiowym 2:05:26.

London Marathon: Zero tolerancji dla dopingu

Kiptum był w składzie elity na tegoroczny Virgin Money London Marathon, wziął nawet udział w konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano najlepszych zawodników londyńskiego maratonu. Mimo to nie wystartuje w niedzielnym biegu.

Kenijczyk został zawieszony z powodu nieprawidłowości w paszporcie biologicznym. Podczas zawieszenia Kiptum nie może rywalizować, dopóki nie zostanie przeprowadzone przesłuchanie i nie zostanie wydana ostateczna decyzja w jego sprawie.

Dzisiaj wieczorem organizator London Marathon wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował o zawieszeniu zawodnika. Z jego treści wynika, że biegacz opuścił już stolicę Wielkiej Brytanii.

– Prowadzimy politykę zerowej tolerancji wobec dopingu. Londyn jest częścią Abbott World Marathon Majors i niedawno ogłosiliśmy przełomowy, obszerny program kontroli zawodników oparty o wywiady. To pokazuje, że program działa. Oszuści zostaną złapani i nie będzie dla nich miejsca w maratonie – powiedział Hugh Brasher, dyrektor imprezy cytowany w oświadczenu.

O sprawie poinformował Athletics Integrity Unit, organ odpowiedzialny za walkę z dopingiem przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatletycznych.

AIU potwierdza tymczasowe zawieszenie kenijskiego długodystansowego biegacza Abrahama Kiptuma za naruszenie przepisów dotyczących sportowego paszportu biologicznego na mocy przepisów antydopingowych IAAF – czytamy we wpisie AIU na Twitterze.

W paszporcie biologicznym systematycznie zapisywane są wyniki badań krwi sportowców. Gdy jakiś rezultat odbiega od standardowych wyników, wówczas zachodzi podejrzenie stosowania zakazanych substancji.

red

Fot. Virgin London Marathon