Asbel Kiprop – mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata zdyskwalifikowany na cztery lata za stosowanie EPO

Kenijczyk Asbel Kiprop, trzykrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w biegu na 1 500 m został ostatecznie zdyskwalifikowany na 4 lata za stosowanie erytropoetyny (EPO). Niedozwolona substancja została wykryta w jednej z próbek pobranych w listopadzie 2017 roku. Okres dyskwalifikacji zakończy się w lutym 2022 roku, co dla Kipropa oznacza praktycznie koniec kariery. Kenijczyk będzie miał wtedy 32 lata.

Po ujawnieniu wyników kontroli przeprowadzonej w listopadzie 2017 roku Asbel Kiprop bronił się, że podczas pobierania próbki doszło do korupcji i przekazał pieniądze kenijskim kontrolerom. Ci mieli celowo sfałszować próbki zawodnika, bowiem otrzymali mniejszą sumę pieniędzy niż żądali.

Kiprop poprosił o zbadanie próbki B, jednak wynik testu antydopingowego był identyczny jak pierwszej próbki. W tej sytuacji niezależna jednostka badająca przypadki dopingu w lekkiej atletyce – Athletics Integrity Unit, uznała, że wszelkie okoliczności sprawy nie miały wpływu na wyniki próbek pobranych od Kenijczyka.

Zawodnik został zdyskwalifikowany na cztery lata począwszy od 3 lutego 2018 roku oraz anulowano wszystkie jego wyniki uzyskane od listopada 2017 do lutego 2018.

Asbel Kiprop był powszechnie uważany za najlepszego biegacza na dystansie 1500 m w ostatniej dekadzie. Kenijczyk w swojej kolekcji ma trzy tytułu Mistrza Świata z rzędu (Daegu 2011, Moskwa 2013, Pekin 2015), jest także mistrzem olimpijskim z Pekinu (2008), gdzie w finale zajął drugie miejsce, a tytuł zdobył po… dyskwalifikacji Rashida Ramziego z Bahrajnu, u którego wykryto doping.

Coraz więcej Kenijczyków na dopingu

Informacje dotyczące Kipropa to kolejny cios dla reputacji kenijskich zawodników. W ostatnich latach testów antydopingowych nie przeszło około 50 sportowców z tego afrykańskiego kraju.

Najgłośniejszym do tej pory przypadkiem było wykrycie dopingu u Jemimy Jelagat Sumgong, złotej medalistki w maratonie z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, która początkowo w 2017 roku została zdyskwalifikowana na 4 lata, by w tym roku IAAF podwoił karę za udowodnienie zawodniczce fałszowania dokumentacji medycznej.

Jemima Sumgong

Na okres czterech lat za stosowanie EPO zdyskwalifikowano również Ritę Jeptoo, trzykrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy prestiżowego maratonu w Bostonie. Pozytywny wynik testu antydopingowego dała także próbka pobrana od Ruth Jebet, złotej medalistki olimpijskiej z Rio w biegu na 3 000 m z przeszkodami.

Na stosowaniu dopingu przyłapani zostali także Kipyegon Bett, brązowy medalista mistrzostw świata w Londynie w biegu na 800 m, Lucy Wangui Kabuu – dwukrotna olimpijka w biegu na 10 000 metrów z Aten 2004 i Pekinu w 2008 roku. Viola Jepchumba, specjalizująca się w biegach długich, zwłaszcza w półmaratonie, w którym uzyskała rekord życiowy 65:51, trzeci najlepszy wynik na świecie na tym dystansie.

Ostatni przypadek to tymczasowe zawieszenie w prawach zawodnika Sarah Chepchirchir, triumfatorki Tokyo Marathonu z 2017 roku. Athletic Integrity Unit podejrzewa Kenijkę o stosowanie zabronionych substancji i prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

red