Ile Boston Marathon zarabia dla miasta?

Organizatorzy Boston Marathon, najdłużej nieprzerwanie organizowanego biegu maratońskiego na świecie poinformowali, że 123. edycja imprezy, która odbędzie się w weekend 14-15 kwietnia zasili gospodarkę obszaru metropolitalnego Greater Boston kwotą 200 milionów dolarów. Takie są ustalenia z raportu przygotowanego przez Greater Boston Convention & Visitors Bureau (GBCVB).  

W tegorocznej edycji Boston Marathon wystartuje ponad 30 tysięcy biegaczy. Wśród nich znajdzie się ponad 7,6 tysiąca uczestników ze 118 krajów spoza Stanów Zjednoczonych. Imprezę w mediach relacjonować będzie kilkuset dziennikarzy z ponad 200 redakcji, co zapewni Bostonowi wyjątkową międzynarodową promocję.

– Boston Marathon jest spektakularnym początkiem najbardziej pracowitego okresu w Bostonie, który trwa od kwietnia do października – powiedziała Martha Sheridan, prezes i dyrektor generalny Greater Boston Convention & Visitors Bureau. – Co roku czekamy w Bostonie na przyjęcie biegaczy i ich gości. Maraton Bostoński jest najbardziej uwielbianym wydarzeniem w naszym mieście – podkreśliła.

W tym roku nad komfortem i bezpieczeństwem ponad 30 tysięcy uczestników Boston Marathon dbać będzie prawie 10 tysięcy wolontariuszy. Organizatorzy spodziewają się, że wzdłuż trasy biegu prowadzącej z Hopkinton do Bostonu zgromadzi się co najmniej pół miliona kibiców.

Wielkie pieniądze w Bostonie

Prawie 80 procent maratończyków uzyskało prawo startu kwalifikując się z czasem. Natomiast biegacze, którzy skorzystali ze ścieżki charytatywnej i gromadzili fundusze na rzecz różnych organizacji charytatywnych zebrali łącznie ponad 36 milionów dolarów.

Od 34 lat nieprzerwanie głównym sponsorem bostońskiego maratonu jest firma John Hancock, która zapewniła środki na pierwsze nagrody dla zawodników w 1986 roku i funduje je do dzisiaj. Dotychczas na ten cel sponsor przeznaczył łączną kwotę ponad 20 milionów dolarów. Tegoroczna pula nagród wynosi 871 tysięcy dolarów plus premie.

Targi Boston Marathon Expo odbędą się w Hynes Convention Center od piątku 12 kwietnia do niedzieli, 14 kwietnia. Targi Expo są powszechnie uważane za wiodące targi branżowe dla nowych produktów i usług dla branży biegowej i każdego roku przyciągają ponad 100 tysięcy osób. Każdy uczestnik maratonu bostońskiego musi odwiedzić Boston Marathon Expo, aby odebrać pakiet startowy.

Festiwal w duchu maratonu

Nowością w programie tegorocznej imprezy będzie Boston Marathon Fan Fest, trzydniowy festiwal na Copley Square Park z muzyką na żywo, zajęciami, spotkaniami ze zwycięzcami maratonu bostońskiego, autorami najlepszych zdjęć i innymi.

– Bezpłatny i otwarty dla publiczności Boston Marathon Fan Fest to miejsce, w którym można się zrelaksować i zanurzyć w duchu bostońskiego weekendu maratońskiego – podkreślają organizatorzy.

Wśród wydarzeń związanych z maratonem tradycyjnie znajduje się również bieg towarzyszący B.A.A. 5K, który odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, dwa dni przed biegiem głównym. Wystartuje w nim 10 tysięcy uczestników, w tym 1 681 biegaczy spoza USA.

Miejsca na bostońską piątkę wyprzedały się w styczniu ciągu kilku godzin od otwarcia zapisów. Trasa tego biegu rozpoczyna się i kończy w historycznym Boston Common, a jego uczestnicy przebiegną m.in. przez linię mety Boston Marathon.

red na podstawie mat pras.