Karolina Nadolska na podium HAJ Hannover Marathon

Biegacze z Kenii stanęli na najwyższym stopniu podium 29. edycji HAJ Hannover Marathon. Zwyciężył Silas Mwetich, który na mecie uzyskał czas 2:09:37. Wśród kobiet z wynikiem 2:26:15 triumfowała Racheal Mutgaa, zwyciężczyni DOZ Maraton Łódź z 2016 roku. Na trzecim miejscu zawody ukończyła Karolina Nadolska, która w Hanowerze uzyskała świetny czas – 2:27:43. Polka tym wynikiem wypełniła minimum IAAF na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.

Od początku biegu Karolina Nadolska znajdowała się w czołowej grupie zawodniczek. Oprócz Polki na czele biegu znajdowały się jedynie biegaczki z Afryki. Etiopsko-kenijską koalicję tworzyły Alemesh Guta, Mesera Dubiso i Tigist Gebeyahu z Etiopii oraz Racheal Mutgaa i Susan Jeptoo z Kenii. Mimo tego, to właśnie Nadolska prowadziła „pociąg” zawodniczek, które na pomiarze czasu zlokalizowanym w połowie dystansu zameldowały się z wynikiem 1:12:35.

Jako pierwsza ze stawki w okolicach 30 km odpadła Etiopka Mesera Dubiso, w ślad za nią chwilę później poszła Kenijka Susan Jeptoo. Przed 35 kilometrem kryzys dopadł także Nadolską. Polka w tym momencie traciła 37 sekund do prowadzącej Racheal Mutgii oraz 21 sekund do biegnącej na drugiej pozycji Tigist Gebeyahu.

W końcówce Nadolska zebrała siły i ruszyła w pogoń za rywalkami. Wystarczyło to jednak tylko do zmniejszenia przewagi Gebeyahu do 8 sekund. Ostatecznie Hannover Marathon wygrała Kenijka Racheal Mutgaa, uzyskując czas 2:26:15. Zawodniczka, która trzy lata temu triumfowała w DOZ Maraton Łódź ustanowiła tym wynikiem swój nowy rekord życiowy oraz nowy rekord trasy.

Hannover Marathon

Drugie miejsce zajęła Etiopka Tigist Gebeyahu (2:27:35), a na trzeciej pozycji finiszowała Karolina Nadolska (2:27:43). Rekordem życiowym Polki pozostaje więc wynik 2:26.31 osiągnięty w 2014 roku w Osace, ale rezultatem osiągniętym w Hanowerze Nadolska wypełniła minimum IAAF na igrzyska olimpijskie w Tokio 2020.

W biegu mężczyzn kluczowe wydarzenia miały miejsce w okolicach 35 km, gdzie najpierw z trasy zszedł ubiegłoroczny zwycięzca Seboka Negusse Erre z Etiopii, a chwilę później zaatakować postanowił Silas Mwetich. Kenijczyk szybko powiększał przewagę nad rywalami i na 40 kilometrze biegnący na drugiej pozycji jego rodak Hosea Kipkemboi tracił już 30 sekund.

Silas Mwetich został więc niespodziewanym zwycięzcą hanowerskiego maratonu, a z wynikiem 2:09:37 o ponad siedem minut poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy. Na drugim miejscu finiszował Hosea Kipkemboi z Kenii (2:10:40), a na trzecim Debas Alebachew Wale z Etiopii (2:10:57). Rekordzista Niemiec i faworyt gospodarzy Arne Gabius zajął siódme miejsce z czasem 2:14:29.