Maraton w Rotterdamie z silną obsadą i… smart medalami

W najbliższą niedzielę odbędzie się NN Marathon Rotterdam, który zgromadzi na starcie 17 tysięcy uczestników, wśród nich 221 Polaków. Organizatorzy podają, że biegaczy wzdłuż trasy dopingować będzie prawie milion kibiców. Imponująca jest także elita biegu, w której znajduje się mistrz Europy w maratonie z Berlina Koen Naert i czterech zwycięzców maratonów w 2018 roku. Faworytem jest Kenijczyk Marius Kipserem, triumfator maratonu w Rotterdamie z 2016 roku. Wśród pań zobaczymy m.in. mistrzynię Europy w półmaratonie Sarę Moreirę oraz srebrną medalistkę z przełajowych mistrzostw Europy w Tilburgu – Fabienne Schlumpf. 

39. NN Marathon Rotterdam to prawdziwy dwudniowy festiwal biegów, w programie którego znajdują się biegi dla dzieci i młodzieży, biegi sztafetowe, bieg familijny City Run na dystansie 4,2 km oraz AA Drink 1/4 Marathon Rotterdam na dystansie 10,55 km. W sumie we wszystkich imprezach podczas weekendu udział weźmie ponad 45 tysięcy biegaczy. Organizacyjnie jest to więc biegowe święto na najwyższym poziomie.

Rekordowa trasa

Pod względem sportowym to także wydarzenie, któremu co roku z baczną uwagą przygląda się cały biegowy świat. Maraton w Rotterdamie słynie z płaskiej i bardzo szybkiej trasy, na której trzykrotnie ustanawiano rekordy świata. W 1985 roku Portugalczyk Carlos Lopes z czasem 2:07:12, w 1988 roku Etiopczyk Belayneh Densamo z czasem 2:06:50 oraz w 1998 roku Kenijka Tegla Loroupe z wynikiem 2:20:47.

Rekord maratonu w Rotterdamie wśród pań należy do mistrzyni olimpijskiej z Londynu Tiki Gelany. Etiopka w 2012 roku uzyskała 2:18:58. Wśród mężczyzn natomiast rekordzistą jest Duncan Kibet, który w 2009 roku uzyskał czas 2:04:27. Co ciekawe, podczas tego biegu Kenijczyk na metę wpadł razem ze swoim rodakiem Jamesem Kwambai’m i wspólnie uzyskali taki sam wynik. Za zwycięzcę uznano jednak Kibeta i to on został rekordzistą trasy w Rotterdamie.

Gwiazdy przyciągają kibiców

W 2014 roku na ulicach drugiego co do wielkości miasta Holandii triumfował Eliud Kipchoge, uzyskując czas 2:05:00. Wielkie nazwiska, rekordowe wyniki i duże emocje przyciągają kibiców, którzy jak oszacowali organizatorzy, podczas ostatniej edycji maratończyków wspierali w liczbie od 900 tysięcy do nawet miliona osób.

W tym roku także będą mieli komu kibicować, bowiem na starcie stanie wielu uznanych zawodników. Za głównego faworyta uważa się Mariusa Kipserema. Kenijczyk dobrze zna trasę maratonu w Rotterdamie, w którym triumfował w 2016 roku z wynikiem 2:06:11. W ubiegłym roku nie zaliczył już tak dobrego występu i z czasem 2:07:22 zajął piąte miejsce. W niedzielę Kipserem z pewnością będzie więc walczył o podium, tym bardziej, że pod koniec ubiegłego roku zasygnalizował wzrost formy, wygrywając maraton Abu Dhabi i z wynikiem 2:04:04 ustanawiając nowy rekord życiowy. 

maraton w Rotterdamie

Zwycięzców maratonów w 2018 roku zobaczymy zresztą w Rotterdamie więcej. O kolejną wygraną powalczą m.in. Etiopczyk Woldaregay Gezahegn Kelkile (zwycięzca Mainova Frankfurt Marathon), który przed rokiem w Rotterdamie zajął trzecie miejsce, z czasem 2:05:56 ustanawiając nowy rekord życiowy, Kenijczyk Emmanuel Saina (zwycięzca Buenos Aires Marathon), który w styczniu tego roku ustanowił rekord życiowy 2:05:02 zajmując czwarte miejsce w Dubaju oraz jego rodak Elijah Kemboi (zwycięzca Sydney Blackmores Marathon).

Mistrz Europy powraca

W Rotterdamie zobaczymy również naturalizowanego Turka Kaana Kigena Ozbilena, legitymującego się rekordem życiowym 2:06:10, utalentowanego Holendra Abdiego Nageeye (2:08:16) i jego rodaka Khalida Choukouda (2:10:52). Duże zainteresowanie wzbudza także pierwszy występ od czasu zdobycia złotego medalu mistrzostw Europy, Belga Koena Naerta. Mistrz Europy wybrał szybką trasę w Rotterdamie licząc na poprawę swojego rekordu życiowego (2:09:51) oraz uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Koen Naert

Z polskich tras do elity w Rotterdamie

Wśród pań główną faworytką jest etiopska biegaczka Ashete Bekele Dido. Piętnasta zawodniczka światowego rankingu IAAF w ubiegłym roku wygrała maraton w Walencji, z wynikiem 2:21:14 ustanawiając nową życiówkę. W Rotterdamie będzie rywalizować ze swoją rodaczką Sentayehu Lewetegn, legitymującą się rekordem 2:22:45 uzyskanym w zeszłym roku we Frankfurcie. 

W elicie pań znalazła się w tym roku, dobrze znana z tras polskich maratonów Stella Barsosio. Kenijka, która wygrywała m.in. PZU Cracovia Maraton (2017), PKO Wrocław Maraton (2017) czy Dębno Maraton (2016), posiada rekord życiowy na poziomie 2:23:43. Na starcie stanie także Amerykanka Kellyn Taylor (2:24:29) oraz obecna mistrzyni Europy w półmaratonie, Portugalka Sara Moreira (2:24:49). Szybką trasę w Rotterdamie na swój maratoński debiut wybrała z kolei Szwajcarka Fabienne Schlumpf, srebrna medalistka przełajowych mistrzostw Europy z Tilburga. 

Fabienne Schlumpf

Na mecie smart medale

Cyfrowa rewolucja, która wkroczyła w każdą dziedzinę naszego życia, dotknęła także maratońskich medali. Ciężko sobie wyobrazić co wspólnego metalowy krążek może mieć z rozszerzoną rzeczywistością, a jednak… W tym roku uczestnicy maratonu w Rotterdamie na mecie dostaną smart medale. To inteligentny medal, na którym przechowywana jest osobista historia biegu danego uczestnika.

Cała sztuczka polega na specjalnym czipie umieszczonym w medalu. Finiszer, który na mecie otrzyma taki medal może później zeskanować krążek za pomocą specjalnej, bezpłatnej aplikacji Smart Medal na smartfonie i zobaczyć swoją Running Story wzbogaconą o zdjęcia z trasy, indywidualne statystyki oraz wyniki.

maraton w Rotterdamie

Running Story można także wzbogacać o własne zdjęcia i filmy z biegu oraz udostępniać swoją historię w mediach społecznościowych. Co ważne, aplikacja zapisuje historię w swojej pamięci więc możemy do niej wrócić także wtedy, gdy zgubimy swój inteligentny medal.

39. NN Marathon Rotterdam wystartuje w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 10:00. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi TVP Sport.

Elita 39. NN Marathon Rotterdam

Mężczyźni:

 1. Marius Kipserem (KEN) – 2:04:04
 2. Emmanuel Saina (KEN) – 2:05:02
 3. Woldaregay Gezahegn Kelkile (ETH) – 2:05:56
 4. Kaan Kigen Ozbilen (TUR) – 2:06:10
 5. Elijah Kemboi (KEN) – 2:07:34
 6. Abdi Nageeye (NED) – 2:08:16
 7. Koen Naert (BEL) – 2:09:51
 8. Khalid Choukoud (NED) – 2:10:52

Kobiety:

 1. Ashete Bekele Dido (ETH) – 2:21:14
 2. Sentayehu Lewetegn (ETH) – 2:22:45
 3. Stella Barsosio (KEN) – 2:23:43
 4. Sara Moreira (POR) – 2:24:49
 5. Elvan Abeylegesse (TUR) – 2:29:30
 6. Fabienne Schlumpf (SUI) – Debiut

 

GD