Schneider Electric Marathon de Paris – pierwszy na świecie w pełni ekologiczny bieg masowy?

Już w niedzielę odbędzie się 43. edycja jednego z największych maratonów na świecie, czyli Schneider Electric Marathon de Paris. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział 59 tysięcy biegaczy. Niedzielny maraton ma być pierwszym na świecie w pełni ekologicznym biegiem masowym. W trakcie przygotowań do wydarzenia, a także po nim, będą odbywać się akcje mające na celu podnoszenie świadomości biegaczy i widzów w zakresie ochrony środowiska. Organizatorzy planują także poddać recyklingowi wszystkie odpady i śmieci powstałe w trakcie imprezy.

Zielony bieg

Blisko 59 tysięcy biegaczy uczestniczących w Schneider Electric Marathon de Paris będzie korzystać z w pełni przetwarzalnych butelek na wodę. Utylizacji zostaną poddane także wszelkie odpadki spożywcze. Na całej trasie maratonu zostanie ustawionych ponad 540 oznakowanych koszy na śmieci, które ułatwią uczestnikom segregację odpadków.

W tym roku zakazane jest także używanie plastikowych torebek w strefach startowych. Dodatkowo obsługa będzie wykorzystywać wyłącznie pojazdy elektryczne, aby jeszcze bardziej zredukować produkcję zanieczyszczeń.

W trakcie imprez biegowych biegacze często zostawiają na trasie swoje koszulki, bluzy czy czapki. Od 2017 roku ubrania po maratonie w Paryżu są zbierane i oddawane instytucjom charytatywnym lub poddawane recyklingowi.

Razem dla środowiska

Zaangażowanie biegaczy przyniesie korzyść także innym. W tym roku za każde 65 kg zaoszczędzonego CO2 wypracowanego w ramach wyzwań, których podejmują się uczestnicy biegu, Schneider Electric przekaże organizacjom pozarządowym środki na walkę o środowisko naturalne.

Jednymi z beneficjentów będą mieszkańcy Kenii, w której co roku wycinanych jest 50 tysięcy hektarów drzew wykorzystywanych do palenia w kuchenkach. W ramach wsparcia otrzymają oni nowoczesne urządzenia i sadzonki drzew, które pozwolą uzupełnić straty, a dzięki nowszym i wydajniejszym kuchenkom zapotrzebowanie na drewno na opał spadnie nawet o 60%.

Schneider Electric wspiera paryski maraton już po raz siódmy.

– W biegu biorą udział także polscy klienci i pracownicy firmy, w sumie do Paryża poleciało około 15 osób – informuje Biuro Prasowe firmy Schneider Electric w Polsce.

Wydarzenie z roku na rok coraz większy nacisk kładzie na kwestie ekologii, a ograniczanie produkcji CO2 to jeden z najważniejszych celów, przed którymi stoją wszyscy – biegacze, kibice i globalne przedsiębiorstwa.

mat pras.