Chengdu Marathon znajdzie się w cyklu Abbott World Marathon Majors? Jest oficjalnym kandydatem

Chiński Chengdu Marathon został zaprezentowany jako oficjalny kandydat do serii Abbott World Marathon Majors. W skład cyklu wchodzi obecnie sześć największych i najbardziej prestiżowych maratonów na świecie, a więc Tokyo Marathon, Boston Marathon, Virgin Money London Marathon, BMW Berlin Marathon, Chicago Marathon i TCS New York City Marathon. Nie wiadomo kiedy chiński maraton dołączy do tego grona. 

Organizatorzy Abbott World Marathon Majors ogłosili dzisiaj, że Chengdu Marathon został oficjalnym kandydatem do cyklu, który dzisiaj tworzy sześć największych biegów maratońskich na świecie.

Jako kandydat chiński bieg czeka teraz długoterminowy proces oceny prowadzony przez przedstawicieli AbbottWMM. Nie poinformowano jednak, jak długo potrwa weryfikacja oraz kiedy można spodziewać się końcowej decyzji.

Nie wiadomo również, czy z chwilą dołączenia Chengdu Marathon do cyklu, by zdobyć „Majorsa” biegacze będą musieli ukończyć siedem biegów, czy też tak jak dotychczas sześć.

Chiński tygrys

Współorganizowany przez Chiński Związek Lekkoatletyczny i lokalne władze, Chengdu Marathon po raz pierwszy odbył się w 2017 roku. Od momentu powstania impreza stara się zostać się najbardziej wpływowym i najbardziej popularnym maratonem w Chinach.

W ciągu dwóch lat przyciągnął 48 tysięcy biegaczy z ponad 54 krajów, stając się wschodzącą potęgą wśród coraz dynamiczniej rozwijających się biegach maratońskich w Chinach.

W związku z chęcią dołączenia do eksluzywnego klubu Abbott World Marathon Majors oganizatorzy chińskiego maratonu zapowiadają, że będą stale zwiększać frekwencję imprezy, aż do osiągnięcia docelowej liczby 30 tysięcy uczestników. Zamierzają również poprawić kwestie związane z obsługą zawodników, zwiększyć nagrody pieniężne dla najlepszych biegaczy, a także opracować nowy projekt trasy.

Rejestracja do tegorocznej edycji, która odbędzie się 27 października, zostanie uruchomiona w czerwcu i od tego momentu organizatorzy Chengdu Marathon będą starali się przystosować poziom organizacyjny imprezy do standardów odpowiadających wymaganiom Abbott World Marathon Majors.

Chengdu Marathon jest pierwszym maratonem w Chinach, który aspiruje do członkostwa w jednym szeregu z szanowanymi imprezami takimi jak maratony w Tokyo, Londynie, Bostonie, Berlinie, Chicago oraz Nowym Jorku.

Chengdu znajduje się w centrum prowincji Sichuan w południowo-zachodnich Chinach. Jest stolicą prowincji Sichuan i zamieszkuje ją ponad 10 milionów ludzi. To także centrum naukowe i technologiczne, centrum handlowe, centrum finansowe, centrum transportowe i komunikacyjne południowo-zachodnich Chin. Chengdu to miasto historyczne i kulturalne, które w zeszłym roku przyciągnęło 15 milionów turystów z całego świata.

Kilka dni temu Chengdu zostało oficjalnie ogłoszone gospodarzem 12. edycji World Games w 2025 roku, największej na świecie imprezy, podczas której o najwyższe laury rywalizują przedstawiciele sportów nieolimpijskich.

Six Star czy Seven Star?

Kluczowym założeniem Abbott World Marathon Majors, obok elitarnej serii w której startują najlepsi biegacze na świecie, jest program Six Star, w którym biegacze-amatorzy starają się ukończyć wszystkie sześć maratonów wchodzących w skład cyklu, aby otrzymać specjalny medal Six Star Finisher.

Dotychczas zaledwie cztererch biegaczy z Chin ukończyło to wyzwanie, ale według oficjalnych statystyk AbbottWMM, aż 6 155 biegaczy z Chin kontynentalnych, Hongkongu, Makau i Tajwanu uczestniczyło w biegach z serii Abbott World Marathon Majors w 2018 roku.

World Marathon Majors

Do tej pory sztuka zdobycia World Marathon Majors udała się około 6 tysiącom biegaczy z całego świata. Po ostatnim maratonie w Bostonie liczba Polaków, którzy ukończyli sześć najbardziej prestiżowych maratonów świata i mogą pochwalić się medalem Six Star Finisher wzrosła do 48 osób.

GD