Prawie pół miliona biegaczy chce pobiec w Virgin Money London Marathon 2020

Organizator Virgin Money London Marathon poinformował dzisiaj, że do loterii w ramach której zostanie rozdysponowana część pakietów startowych zgłosiło się dokładnie 457,861 biegaczy. Tym samym maratoński bieg w stolicy Wielkiej Brytanii trzeci rok z rzędu cieszy się największą popularnością na świecie. Impreza odbędzie się 26 kwietnia 2020 roku, wyniki loterii zostaną ogłoszone w październiku.

Jak podał organizator, zdecydowana większość, bo aż 373,736 zgłoszeń pochodzi od biegaczy z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, ponad 56% z nich jeszcze nie ma maratonu na swoim koncie. Prawie połowa zgłoszonych Brytyjczyków to kobiety.

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zgłoszeń do loterii Virgin Money London Marathon wzrosła o ponad 10 procent. Wówczas biegacze wysłali 414, 168 aplikacji.

– Ten rekord świata to efekt niezwykle inspirującej kampanii #ThanksaBillion, którą przeprowadziliśmy w mediach społecznościowych przy okazji 39. London Marathon. W ten sposób nawiązywaliśmy do kwoty 1 biliona (miliarda) funtów, którą począwszy od 1981 roku biegacze zebrali na cele charytatywne – mówi Hugh Brasher, szef London Marathon. – Jednym z naszych celów jest inspirowanie ludzi do angażowania się w sport. Dlatego bardzo cieszymy się, że ponad 210 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii wybrało nasz maraton w 2020 roku jako pierwszy w życiu – dodał.

– Podczas pierwszego maratonu londyńskiego w 1981 roku kobiety stanowiły mniej niż 300 osób z 6,3 tysiąca biegaczy, którzy dotarli do mety. W tym roku otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 179 tysięcy Brytyjek zainteresowanych startem w maratonie w 2020 roku – zaznaczył.

London Marathon to jeden z sześciu maratonów należących do cyklu Abbott World Marathon Majors. Okno zgłoszeń było otwarte przez pięć dni, od 29 kwietnia do 3 maja. Zgłosić można było się bezpłatnie.

Organizatorzy deklarują, że loteria wyłania uczestników czysto losowo i wszyscy mają równe szanse, aby otrzymać pakiet. Zgłoszenia są jednak przyjmowane oddzielnie od biegaczy z Wielkiej Brytanii i spoza Wysp.

Nie wszystkie miejsca zostaną rozlosowane

Limit uczestników London Marathon wynosi ponad 50 tysięcy, ale rozlosowanych zostanie tylko część pakietów. Organizator nie zdradza, jaka dokładnie pula miejsc trafi do uczestników loterii.

Uzależnia m.in. od tego, jak wiele biegaczy zakwalifikuje się z programu Good For Age, który umożliwia zdobycie upragnionego pakietu dzięki osiągnięciu wymaganego czasu na innym maratonie w okresie 1 stycznia 2018 – 6 sierpnia 2019. Niestety miejsce w Londynie tą drogą uzyskać mogą wyłącznie biegacze mieszkający w Wielkiej Brytanii.  Na najszybszych czeka 6 tysięcy pakietów, które zostaną podzielone równo między mężczyzn i kobiety.

Spora część miejsc zostanie wyłączona z loterii i przekazana organizacjom charytatywnym. Trafią one do biegaczy, którzy zbiorą na swoim koncie zbiórki odpowiednią kwotę, często grubo ponad 2 tysiące GBP.

Program charytatywny w ramach London Marathon działa na wielką skalę. W ramach ubiegłorocznej edycji imprezy uczestnicy zebrali rekordową kwotę 63,7 miliona GBP, a począwszy od 1981 roku licznik zbiórek pokazuje astronomiczną kwotę 955 milionów GBP!

A może tour operator?

Pakietami startowymi dysponować będą również sponsorzy imprezy oraz akredytowane biura podróży. W Polsce od lat przedstawicielem maratonu londyńskiego jest Henryk Paskal z Piły. W październiku ubiegłego roku taki status otrzymała również szczecińska firma RAZEvent.

red