Standard Chartered Singapore Marathon pierwszym nocnym biegiem w cyklu Abbott World Marathon Majors?

Tegoroczny Standard Chartered Singapore Marathon po raz pierwszy w swojej historii odbędzie się w nocy, ogłosili organizatorzy imprezy, dodając jednocześnie, że zmiana ta podyktowana jest prowadzonymi rozmowami o włączenie maratonu w Singapurze do cyklu Abbott World Marathon Majors. Pierwszy nocny maraton w tej prestiżowej serii miałby odbyć się pod koniec 2021 roku i stałby się siódmym biegiem obok Berlina, Londynu, Nowego Jorku, Bostonu, Chicago oraz Tokio. 

Organizatorzy Standard Chartered Singapore Marathon poinformowali o szeregu zmian, które zamierzają wprowadzić już od tegorocznej edycji. Impreza odbędzie się w formacie trzydniowym, a rozpoczną ją 29 listopada biegi dziecięce – Kids Dash. Dzień później, 30 listopada wieczorem na ulice Singapuru wyruszą uczestnicy maratonu, półmaratonu oraz sztafet Ekiden. Na ostatni dzień imprezy, 1 grudnia rano zaplanowano rywalizację na dystansach 5 i 10 kilometrów. 

Najważniejsza zmiana czyli przeniesienie maratonu na godziny nocne, podyktowana jest chęcią dołączenia azjatyckiej imprezy do prestiżowej serii największych i najbardziej znanych maratonów już w 2021 roku, a decyzja została podjęta po konsultacjach z zespołem Abbott World Marathon Majors 

Jest to kolejny krok naprzód dla Standard Chartered Singapore Marathon w ich długoterminowym dążeniu do Abbott World Marathon Major. Zmiany w tegorocznym maratonie to tylko kilka z wielu rygorystycznych kryteriów, które oceniamy każdego roku. Jeszcze wiele etapów tego procesu jest do spełnienia – powiedział Tim Hadzima, dyrektor wykonawczy Abbott World Marathon Majors. 

Singapore Marathon

Nowy, wieczorny format zawodów ma nie tylko zwiększyć szanse na dołączenie do AbbottWMM, ale także zwiększyć atrakcyjność biegu oraz stać się bardziej sprzyjający biegaczom. Wieczorne godziny rozpoczęcia biegu na królewskim dystansie mają przynieść niższą temperaturę oraz poziom wilgotności, a także więcej czasu na sen i odpoczynek. Właśnie ze względu na wysoką temperaturę panującą w ciągu dnia w ubiegłych latach maraton rozpoczynał się o godzinie 4:30 rano. 

Budzenie się tak wcześnie, około 2 nad ranem, powoduje że start biegu jest trudny i ciężko jest się ścigać. Mimo tak wczesnej pory, im dłużej trwa bieg, tym jest cieplej co nie ułatwia rywalizacji. Myślę, że to krok w dobrym kierunku i dzięki tej zmianie wszyscy porządnie odpoczną przed biegiem, a potem będą się cieszyć fantastyczną atmosferą nocnego Singapuru – powiedział Soh Rui Yong, maratoński mistrz Singapuru.

Nocna pora ma również dać szansę kibicom oraz rodzinie i przyjaciołom zawodników na łatwiejsze dotarcie na trasę biegu i dopingowanie swoich bliskich. A trasa tegorocznego Standard Chartered Singapore Marathon ma być przyjazna dla biegaczy i atrakcyjna dla widzów.

Oprócz biegów dziecięcych, wszystkie pozostałe imprezy rozpoczną się i zakończą w F1 Pit Building na The Float w Marina Bay, miejscu znanym z wyścigów Formuły 1. Trasy biegów mają prowadzić najbardziej charakterystycznymi ulicami Singapuru prezentując jego nowoczesną architekturę, taką jak Marina Bay Sands, Gardens by the Bay czy The Singapore Flyer.

Aby zachęcić do większego uczestnictwa i wsparcia ze strony społeczeństwa, organizatorzy planują wprowadzić nowe strefy dla kibiców, w których znajdą się niezliczone oferty związane ze stylem życia i rozrywką. Na trasie ma być blisko 30 punktów kibicowania, które mają za zadanie stworzyć „żywą i podnoszącą na duchu” atmosferę zarówno dla biegaczy, jak i widzów. Ma to przyciągnąć tylu biegaczy z całego świata, by spełnić kolejne kryterium przyłączenia do Abbott World Marathon Majors.

Każdego roku dokonywane są ulepszenia mające na celu rozwój imprezy. Jesteśmy teraz bliżej niż kiedykolwiek, aby spełnić wymagane kryteria i mocno wierzymy, że przeniesienie maratonu na godziny wieczorne i wiele innych ulepszeń, które planujemy w następnych dwóch edycjach, przyniesie więcej maratończyków i wsparcie lokalnej społeczności niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Geoff Meyer, dyrektor zarządzający Ironman Asia, organizatora Standard Chartered Singapore Marathon.

Jeśli odniesie sukces, maraton w Singapurze stanie się siódmym maratonem w Abbott World Marathon Majors, dołączając do BMW Berlin Marathon, Boston Marathon, Bank of America Chicago Marathon, Virgin Money London Marathon, TCS New York City Marathon i Tokyo Marathon. Będzie to jednocześnie pierwszy nocny maraton w całym cyklu.

Singapurski bieg nie jest jedyną imprezą, która w najbliższej przyszłości ma wejść w skład Abbott World Marathon Majors. Starania o przyłączenie do cyklu czynią także organizatorzy chińskiego Chengdu Marathon.

Od inauguracyjnej edycji w 1982 roku Standard Chartered Singapore Marathon urósł do rangi ważnego na całym świecie wydarzenia. Od 2012 roku maraton w Singapurze jest posiadaczem IAAF Gold Label Races, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, potwierdzającego wysoki standard organizacyjny.

Zapisy na tegoroczną edycję Standard Chartered Singapore Marathon trwają na stronie www.singaporemarathon.com

GD