Czy Eliud Kipchoge zdoła pokonać maraton w 1:59? Znamy datę i miejsce biegu

Wiedeński park Prater będzie miejscem, w którym Kenijczyk Eliud Kipchoge po raz drugi w karierze będzie starał się pokonać barierę 2 godzin w maratonie. Próbę zaplanowano na 12 października, ale organizator projektu INEOS 1:59 Challenge od razu zastrzegł, że ze względu na warunki atmosferyczne termin może zostać przesunięty maksymalnie o 8 dni.

Maraton zostanie zorganizowany na pętli o długości 9,6 kilometra, która będzie wiodła główną aleją wiedeńskiego parku. To długa, osłonięta drzewami prosta prowadząca przez serce Prateru.

Odcinek ten jest ważną częścią trasy kwietniowego Vienna City Marathon, w którym co roku startuje około 42 tysiące biegaczy.

Dlaczego Wiedeń?

Zdaniem organizatorów projektu INEOS 1:59 Challenge park w stolicy Austrii stwarza optymalne warunki do pokonania bariery 2 godzin w maratonie. Wybór tej lokalizacji poprzedziły prowadzone na szeroką skalę poszukiwania najlepszego miejsca na przeprowadzenie tej próby.

Zespół INEOS 1:59 Challenge analizując historyczne dane ustalił, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wybranym terminie rano w Wiedniu panować będą niskie temperatury. Sam Kipchoge wyraził życzenie, aby start biegu nastąpił we wczesnych godzinach porannych. Właśnie o tej porze odbywa najcięższe sesje treningowe w Kenii.

– Eliud Kipchoge jest najlepszym maratończykiem w historii i jedynym biegaczem na świecie, który ma jakiekolwiek szanse, aby złamać barierę 2 godzin na królewskim dystansie. Nikt inny nie jest w stanie tego dokonać. To nie to samo, co wysłać człowieka na księżyc. Jeśli Eliudowi uda się pokonać dystans maratonu w czasie poniżej 1:59 będzie pierwszym człowiekiem na świecie, który kiedykolwiek był w stanie zmierzyć się z tym wyzwaniem – powiedział Sir Jim Ratcliffe, szef firmy INEOS, która patronuje przedsięwzięciu.

– Ciąży na nas odpowiedzialność, aby stworzyć mu możliwe najlepsze warunki. Po intensywnych poszukiwaniach lokalizacji, która spełnia kryteria Eliuda jesteśmy szczęśliwi, że możemy przygotować maratońską próbę w Wiedniu. Miejmy nadzieję, że w październiku będziemy tutaj świadkami historii – zakończył Ratcliffe, który sam ma na koncie ponad 30 ukończonych maratonów.

Tym razem ze wsparciem kibiców

Kipchoge przygotowuje się do wiedeńskiego biegu w swoim centrum treningowym Kaptagat w Kenii.

– Otrzymałem informację, że w Wiedniu będzie płaska i szybka trasa, dobrze zasłonięta drzewami. Atutem jest również to, że znajduje się w centrum tego pięknego miasta, co umożliwi wielkiej liczbie kibiców uczestnictwo w tym historycznym wydarzeniu – powiedział Eliud Kipchoge.

Kibice nie mogli wspierać Kenijczyka podczas poprzedniej próby pokonania bariery 2 godzin na dystansie maratonu, która została zorganizowana w maju 2017 roku na włoskim torze Monza. Wówczas do osiągnięcia celu zabrakło 26 sekund. Zdaniem Kipchoge i jego zespołu brak wsparcia na trasie mógł zaważyć na  końcowym wyniku.

Eliud Kipchoge

– Kenijczyk świetnie biega na dużych biegach. Im większa impreza i większe tłumy, na ulicach. tym lepiej radzi sobie na trasie – uważają organizatorzy projektu INEOS 1:59 Challenge. – Możliwość sprowadzenia fanów na trasę biegu znajdowało się wysoko na liście życzeń Kipchoge – podkreślają.

Aby osiągnąć cel i pokonać barierę 2 godzin w maratonie Kenijczyk będzie musiał pobiec o 0,36% szybciej niż dwa lata temu we Włoszech. Wynik 1:59:59 na mecie wymagać będzie od niego utrzymania na całym dystansie średniego tempa 2:50min/km.

Eliud Kipchoge to aktualny rekordzista świata na dystansie maratonu. We wrześniu 2018 roku na trasie 42. BMW Berlin Marathon roku uzyskał wynik 2:01:39.

red