Eunice Kirwa z czteroletnim zakazem startów

Wicemistrzyni olimpijska w maratonie z Rio de Janeiro Eunice Kirwa została zdyskwalifikowana na cztery lata. Zawodniczka w maju została tymczasowo zawieszona po pozytywnym wyniku testu na EPO. Kirwa zachowa srebrny medal z igrzysk olimpijskich, ale czteroletni zakaz startów oznacza praktycznie koniec kariery Kenijki. 

W maju informowaliśmy, że Eunice Kirwa srebrna medalistka olimpijska w maratonie z Rio de Janeiro w 2016 roku została tymczasowo zawieszona po pozytywnym wyniku testu na EPO. Sprawa doczekała się finału i jak ogłosiła zwalczająca doping w sporcie instytucja Athletics Integrity Unit (AIU), urodzona w Kenii a od 2013 roku reprezentująca barwy Bahrajnu zawodniczka została zdyskwalifikowana na cztery lata.

W Rio Eunice Kirwa zajęła drugie miejsce za Jemimą Sumgong, którą również przyłapano na dopingu. Mistrzynię olimpijską najpierw zdyskwalifikowano na cztery lata, a następnie po udowodnieniu fałszowania wyników badań medycznych karę podwojono. Zarówno Kirwa jak i Sumgong zachowają swoje medale olimpijskie, jednak dla obu zawodniczek zakazy startów oznaczają praktycznie koniec ich sportowej kariery. Gdy kary przestaną obowiązywać Kirwa będzie miała wtedy 39 lat, a Sumgong 42 lata. 

Srebrny medal Eunice Kirwy był jednym z dwóch jakie reprezentacja Bahrajnu wywalczyła w Rio de Janeiro. Złoty medal dla tego kraju w biegu na 3 000 m z przeszkodami wywalczyła wtedy także inna Kenijka, Ruth Jebet. Również i ona została przyłapana na stosowaniu EPO i odbywa karę dyskwalifikacji. Obie zawodniczki były podopiecznymi jednego agenta, Marca Corstjensa.

Niedawno pisaliśmy także o młodszym bracie Eunice Kirwy, który również ma kłopoty natury dopingowej. Felix Kirwa został zdyskwalifikowany na okres dziewięciu miesięcy, po tym jak w jego organizmie wykryto… strychninę, substancję stosowaną powszechnie jako trutka na szczury.

GD

Fot. Wikimedia