Dziś rusza legendarny ultramaraton Badwater. Wśród uczestników Bereznowska, Ogły i Kaczmarek

Dzisiaj o godzinie 20:00 czasu lokalnego wystartuje 42. edycja legendarnego ultramaratonu Badwater 135. W biegu na morderczym dystansie 217 kilometrów przez Dolinę Śmierci w Kalifornii w temperaturze przekraczającej nawet 55 stopni Celsjusza weźmie udział 95 zawodników z 21 krajów. Wyzwanie podejmie również trójka Polaków: Patrycja Bereznowska, Krystian Ogły i Damian Kaczmarek.

Zdaniem National Geographic, Badwater Ultramarathon to „najtrudniejszy na świecie wyścig, podczas którego uczestnicy przemieszczają się na własnych nogach”.

Do pokonania jest 217 km, w środku lata, gdy temperatura powietrza w Dolinie Śmierci przekracza nawet 55 stopni Celsjusza. W takich warunkach nawet bieg po płaskim terenie byłby nie lada wyzwaniem, a w Badwater uczestników czeka ciężka przeprawa przez trzy łańcuchy górskie.

Linia startu znajduje się w Badwater Basin, zaledwie 85 metrów ponad poziomem morza, a meta zlokalizowana jest pod szczytem Mt. Whitney, na wysokości 2548m.

95 wspaniałych

W tegorocznej edycji biegu weźmie udział 44 weteranów Badwater oraz 51 zawodników, którzy w Dolinie Śmierci pobiegną po raz pierwszy. Polacy są w tej drugiej grupie, ale przed startem zapowiadają, że tanio skóry nie sprzedadzą.

W stawce znajduje się 26 kobiet i 69 mężczyzn. Na linii startu zamelduje się m.in. 31-letni Pete Kostelnick, zwycięzca Badwater 135 z 2015 i 2016 roku. Właśnie do niego należy rekord trasy 21:56:31, który ustanowił 3 lata temu. Groźny może być również 43-letni Harvey Lewis, który wygrał tutaj w 2014 roku, w 2016 roku był drugi a przed dwoma laty trzeci. 

Najmłodszym uczestnikiem będzie Matthew Collins, 28-latek z Filadelfii oraz 31-letnia Annie Weiss z Milwaukee. Najstarszą kobietą w Badwater w tym roku będzie 63-letnia Pamela Chapman-Markle z San Leon w Teksasie, która już trzy razy uporała się z tym morderczym wyzwaniem. Do niej również należy rekord trasy w kategorii wiekowej K-60.

Po raz kolejny nie zabraknie 72-letniego Marka C. Olsona z miejscowości Covina w Kalifornii. Amerykanin dotychczas ukończył siedem edycji tego ultramaratonu. Średnia wieku uczestników biegu w tym roku wynosi 47 lat.

Wśród 38 debiutantów Badwater 135 będzie dwóch Polaków – Krystian Ogły i Damian Kaczmarek, mistrz Polski w biegu na 100 km.

Ogły to jeden z najlepszych biegaczy ultra w Polsce i na świecie. Do jego najważniejszych dotychczasowych osiągnięć  należy m.in. ukończenie w latach 2014 – 2018 dwunastu biegów tworzących Ultra Trail World Tour – cyklu najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych biegów górskich świata.

W kwietniu 2019 pokonał trasę stumilowego Patagonia Run w Argentynie, gdzie zajął trzecie miejsce.

–  Jestem równie mocno zaszczycony znalezieniem się na liście startowej, co zestresowany tym, jak będzie wyglądał bieg. Badwater zawsze wydawał mi się najtrudniejszym z możliwych do wyobrażenia wyzwań biegowych. Chcę tego doświadczyć, poczuć, dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Być może przekroczyć kolejną granicę, a na pewno spróbować okiełznać potwora w mojej głowie, jakim jest ultramaraton w Dolinie Śmierci – powiedział Krystian Ogły, który w Dolinie Śmierci pobiegnie w koszulce F.K.T. II z kolekcji Columbia Montrail, zawierającej szereg technologii chłodzących  i chroniących przed działaniem promieni słonecznych.

Bereznowska wśród faworytek

Stawka kobiet obejmuje bardzo silne zawodniczki, ale nie ma wśród nich żadnej ze zwyciężczyń poprzednich edycji Badwater 135. Wśród 26 kobiet znajduje się 12 weteranek biegu oraz 14 debiutantek.

Wśród biegaczek, które startowały już w Dolinie Śmierci są m.in. Amy Costa, która w 2017 roku była druga oraz Pamela Chapman-Markle, która wtedy finiszowała jako trzecia. Mocna może być również Suzi Swinehart, zwyciężczyni biegu na dystansie 51 mil Badwater Cape Fear w 2018 roku.

W gronie faworytek organizatorzy wymieniają również Patrycję Bereznowską, Mistrzynię Świata w biegu 24-godzinnym oraz triumfatorkę Spartathlonu w Grecji. Polka wystartuje w Badwater po raz pierwszy.

–  Już ukończenie tego piekielnie trudnego ultramaratonu jest marzeniem każdego, kto staje na starcie. Ale muszę wierzyć, że mi się uda, to pomaga w treningach i w ogromnej mobilizacji – mówiła w maju w audycji „Rozbiegani” Patrycja Bereznowska. – To piekło na Ziemi, bieg zupełnie inny niż pozostałe. Upał powoduje, że nawet największe doświadczenie nie zawsze pomaga i już od pierwszego kilometra marzy się o mecie – dodała w rozmowie z Kariną Terzoni z Polskiego Radia „Czwórka”.

Do pobicia jest rekord trasy, który w 2016 roku ustanowiła 34-letnia Amerykanka Alyson Venti wynoszący 25:53:07.

Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 48 godzin. Na wszystkich, którzy dotrą do mety przed upływem tego czasu czeka klamra do paska Badwater 135, określana jako „Święty Graal Ultra Biegania”. Organizatorzy nie przewidzieli nagród pieniężnych.

Na liście startowej są biegacze z 21 państw: Argentyny, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kajmanów, Czech, Danii, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Nowej Zelandii, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Urugwaju i Stanów Zjednoczonych.

Zawodnicy na trasę będą ruszać w trzech falach po około 35 biegaczy. Start pierwszej serii zaplanowany jest na godzinę 20:00 czasu lokalnego (5:00 nad ranem czasu polskiego), drugiej na 21:30, a ostatniej na godzinę 23:00.

Przebieg rywalizacji w Dolinie Śmierci będzie można śledzić na tej stronie. 

red