Mo Farah przed historyczną szansą. Czy po raz szósty wygra Simplyhealth Great North Run?

Sir Mo Farah może zostać pierwszym w historii biegaczem, który wygrał sześć kolejnych edycji półmaratonu Simplyhealth Great North Run. Brytyjczyk właśnie potwierdził, że 8 września po raz kolejny wystartuje w tym jednym z największych biegów na dystansie 21,097 km na świecie. W ubiegłym roku w zawodach na trasie z Newcastle do South Shield wzięło udział ponad 57 tysięcy uczestników.

Po raz pierwszy Mo Farah wygrał Simplyhealth Great North Run w 2014 roku. Został wówczas pierwszym i jak dotąd jedynym Brytyjczykiem, który zwyciężył ten bieg. Na taki sukces gospodarze czekali aż 29 lat.

Czterokrotny złoty medalista olimpijski i sześciokrotny mistrz świata dotychczas powtórzył ten wyczyn jeszcze cztery razy. Jeśli wygra w tym roku, przejdzie do historii jako pierwszy, który skompletuje sześć kolejnych zwycięstw w Newcastle. Jeszcze nie wiadomo, z kim będzie rywalizował w tym roku. Elitę biegu poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

W ubiegłym roku Mo Farah błysnął formą i finiszował z czasem 59:26, tylko o 5 sekund gorszym niż jego najlepszy wynik na dystansie półmaratonu uzyskany w 2015 roku. To jednak czas dość odległy od rekordu trasy wynoszący 58:56, który w 2011 roku ustanowił Kenijczyk Martin Mathathi.

Kobiety również mocno wyśrubowały najlepszy wynik. Rekord należy do Mary Keitany z Kenii, która w 2014 roku uzyskała rezultat 1:05:39.

Mo Farah podobnie jak rok temu potraktuje start w Newcastle jako część przygotowań do październikowego maratonu w Chicago.  Wystąpi tam w roli obrońcy tytułu sprzed roku, gdy oprócz zwycięstwa zanotował również rekord Europy w maratonie – 2:05:11.

– Mam zamiar dać z siebie wszystko. Wygranie tego niezwykłego półmaratonu raz było dla mnie wystarczająco wyjątkowe, a dokonanie tego sześć razy jest czymś wręcz niewyobrażalnym – powiedział Mo Farah.W ubiegłym roku start w Newcastle był dla mnie ważny z punktu widzenia udziału w Chicago Marathon i teraz będzie podobnie. Simplyhealth Great North Run to jeden z moich ulubionych biegów, na który zawsze czekam i już odliczam czas, aż we wrześniu stanę na linii startu w Newcastle – dodał.

Sir Farah z przodu, Lady Farah z tyłu

Co ciekawe, we wrześniowym półmaratonie wystartuje również Tania Farah. Dla żony Faraha będzie to już trzeci występ w Simplyhealth Great North Run. Do biegu przygotowuje się pod okiem męża.

W ubiegłym roku udało jej się ustanowić rekord życiowy 1:45. Po biegu powiedziała, że czwórka ich dzieci bardziej była bardziej zainteresowana jej startem niż ojca, który zdecydowanie wygrał całe zawody.

Simplyhealth Great North Run jest jednym z największych biegów na dystansie półmaratońskim na świecie. Jego pierwsza edycja została zorganizowana w 1981 roku przez brązowego medalistę olimpijskiego na 10 000 m – Brendana Fostera.

Już inauguracyjna odsłona zgromadziła 12 tysięcy uczestników, a do roku 2011 liczba biegaczy stających na linii startu wzrosła do 54 tysięcy, bijąc dotychczasowy rekord frekwencji półmaratonu w Göteborgu. Podczas 34. edycji Great North Run w 2014 roku, w biegu wzięła udział rekordowa liczba 57 tysięcy uczestników a organizatorzy celebrowali milionowego biegacza, który przekroczył linię mety.

Simplyhealth Great North Run oprócz ogromnej liczby uczestników, w swojej 37-letniej historii przyciągał także największe sławy światowego biegania. Na trasie z Newcastle do South Shields rywalizowały takie gwiazdy jak Kenenisa Bekele, Haile GebrselassieWilson Kipsang, Zersenay Tadese, Mo Farah, Rosa MotaIngrid KristiansenPaula RadcliffeTirunesh DibabaMary Keitany czy Vivian Cheruiyot.

Podczas 12. edycji Great North Run w 1992 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Półmaratonie pod egidą IAAF. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Kenijczyk Benson Masya (1:00:24) oraz Brytyjka Liz McColgan (1:08:53). Wśród kobiet wystartowała Wanda Panfil, zajmując 35. miejsce z wynikiem 1:13:01.

Przypomnijmy, że najbliższe Mistrzostwa Świata w Półmaratonie odbędą się 29 marca 2020 roku w Gdyni.