Monako: Nowy rekord świata na milę! Niesamowita Sifan Hassan

We wczorajszym mityngu Diamentowej Ligi w Monako po raz kolejny błysnęła gwiazda Sifan Hassan. W biegu na dystansie 1 mili Holenderka uzyskała wynik 4:12:33 i pobiła 23-letni rekord świata, który w 1996 roku ustanowiła Rosjanka Svetlana Masterkova.

Przed zawodami Hassan mówiła, że ma zamiar pobiec „trzy lub cztery sekundy” szybciej niż jej rekord życiowy, który uzyskała w 2017 roku w Londynie.

Okazało się jednak, że wczoraj Holenderkę z etiopskimi korzeniami stać było na dużo szybsze bieganie. Przez pierwsze 800 m bieg prowadzony był przez pacemakera, ten odcinek Hassan pobiegła w 2:08.20. Na 600 metrów przed metą wyszła na prowadzenie, a kroku dotrzymywała jej tylko Etiopka Gudaf Tsegay.  Na ostatnim okrążeniu Holenderka jednak nie dała jej najmniejszych szans.


– Przed biegiem wiedziałam, że mogę w Monako biegać szybko, ale pierwsze 800 metrów pokonałyśmy w trochę wolnym tempie, dlatego nie spodziewałam się, że uda mi się pobić rekord świata – powiedziała Sifan Hassan. – Gdy przekroczyłam metę i spojrzałam na zegar byłam bardzo zaskoczona. Po tym, jak niesamowicie szybko pokonałam ostatnie 400 metrów i ustanowiłam rekord świata czuję się jeszcze pewniej przed startem na 5000 m   – dodała.

Hassan podkreśliła, że w ostatniej fazie biegu bardzo pomocni byli kibice. – Sprawili, że byłam bardzo szczęśliwa. To było naprawdę piękne ostatnie okrążenie dzięki całej masie fanów, którzy mnie wspierali – relacjonowała.

Holenderka zapowiedziała, że jej następnym startem będzie bieg na 5000m. – Jeszcze nie wiem, gdzie pobiegnę. Chciałabym bardzo powalczyć o rekord świata na tym dystansie – zakończyła.

Półmaraton w Kopenhadze

Co ciekawe, gdy Svetlana Masterkova z Rosji w 1996 roku ustanawiała rekord świata na 1 milę Hassan miała….3 lata. Od dwóch lat zawodniczka trenuje w USA. Jest podopieczną słynnego Alberto Salazara, który współpracował m.in. Galenem Ruppem i Mo Farahem.

Sifan Hassan urodziła się w Adama w Etiopii w 1993 roku. W 2018 roku wspólnie z rodzicami opuściła ojczyznę i jako uchodźca trafiła do Holandii. Chwilę potem zaczęła swoją karierę biegową i niecałe 10 lat później ustanowiła niezwykłe rekordy w biegu na ulicy i na bieżni.

Trzy rekordy Hassan

Wczorajszy rekord świata na 1 milę to nie jedyne osiągnięcie tego typu w dotychczasowej karierze Hassan. We wrześniu ubiegłego roku w Kopenhadze swoim półmaratońskim debiucie  uzyskała wynik 1:05:15 i o 70 sekund poprawiła rekord Europy.

Z kolei w lutym podczas biegu Herculis 5km Monaco Run zameldowała się na mecie jako pierwsza z czasem 14:43 i ustanowiła rekord świata kobiet w na dystansie 5 km. 

red

fot. Philippe Fitte