Ekipa pacemakerów Eliuda Kipchoge rośnie w siłę. Wanders i Chelimo też pomogą w łamaniu 2 godzin

Organizatorzy projektu INEOS 1:59 Challenge ogłosili nazwiska kolejnych ośmiu biegaczy, którzy będą wspierać Kenijczyka Eliuda Kipchoge w kolejnej próbie pokonania dystansu maratonu w czasie poniżej 2 godzin. Bieg zaplanowano na 12 października w Wiedniu, ale jego termin może zostać przesunięty o kilka dni, jeśli warunki pogodowe będą niesprzyjające.

Wśród przedstawionych wczoraj ośmiu pacemakerów nie brakuje wielkich nazwisk. Listę otwiera 29-letni Paul Chelimo, wicemistrz olimpijski na 5000 m z Rio, brązowy medalista mistrzostw świata z 2017 roku w Londynie. Kenijczyk, który od 2015 roku reprezentuje USA przed startem w Wiedniu będzie walczył o medale na Mistrzostwach Świata w Dausze.

Wanders: wszyscy w Kenii będą bardzo dumni

Kolejnym „zającem” Eliuda Kipchoge będzie Szwajcar Julien Wanders. Należy do niego rekord Europy w półmaratonie – 59:13 i na dystansie 10km – 27:25. Warto wspomnieć, że 23-latek mieszka i trenuje w Kenii.

Julien Wanders

– Jako ktoś, kto spędza tak wiele czasu w tym kraju wiem, jak ważne dla Kenijczyków jest bieganie. Wiem również, jak wszyscy będą dumni, jeśli Eliud zostanie pierwszym człowiekiem, który pokonał dystans maratonu w czasie poniżej 2 godzin. To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem zaproszony do uczestnictwa w tym niezwykłym projekcie – powiedział Julien Wanderds.

W gronie pacemakerów znalazł się także 20-letni Tesfahun Akalnew z Etiopii, który w tym roku wygrał bieg na 10000 m w Nijmegen z czasem 27:30,24, a także szybki Ugandyjczyk Mande Bushendich z rekordem życiowym na 10km wynoszącym 27:24. Taki rezultat uzyskał na początku roku w Madrycie.

Wśród biegaczy wspierających Eliuda Kipchoge nie mogło zabraknąć Shadracka Kipchirchira, mistrza USA w przełajach i srebrnego medalisty w mistrzostwach kraju na dystansie 10000 m. Podobnie jak Chelimo przed startem w Wiedniu pobiegnie w Mistrzostwach Świata w Katarze.

Szybcy Kenijczycy

Zespół uzupełniają Kenijczycy Philemon Kacheron, Noah Kipkemboi oraz Vincent Kiprotich. Ten pierwszy to treningowy partner Kipchoge, w marcu tego roku w Barcelonie ustanowił swój rekord życiowy w maratonie 2:07:12.

Kipkemboi został wybrany do projektu INEOS 1:59 Challenge, ponieważ to zawodnik z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu biegów. W tym roku 26-latek był jednym z pacemakerów na maratonie w Tokio, poza tym w 2018 roku prowadził Ugandyjczyka Joshua Cheptegei w biegu na 15km, gdy ten ustanowił rekord świata 41:05.

Ostatni z Kenijczyków, 20-letni Vincent Kiprotich w 2018 roku wygrał bieg na 10km w Berlinie z czasem 27:21. W tym roku był pierwszy w Wurzburg Residenzlauf z wynikiem 27:35.

Wszyscy ogłoszeni wczoraj pacemakerzy dołączą do zespołu, który tworzy innych ośmiu biegaczy, wśród których są m.in. bracia Ingebrigtsen, Bernard Lagat i Victor Chumo.

Organizatorzy projektu INEOS 1:59 Challenge już zapowiedzieli, że ekipa „zajęcy” w w kolejnych tygodniach powiększy się o kolejnych zawodników.

 red

fot. INEOS 1:59 Challenge