Kto pomoże Eliudowi Kipchoge uporać się z barierą 2 godzin w maratonie?

Znamy nazwiska pierwszych ośmiu pacemakerów, którzy w październiku będą wspierać Kenijczyka Eliuda Kipchoge w próbie pokonaniu dystansu maratonu w czasie poniżej 2 godzin. Wśród biegaczy, którzy przyjęli zaproszenie do projektu INEOS 1:59 znajduje się m.in. trzech braci Ingebrigtsen.

Druga próba Kipchoge coraz bliżej

Eliud Kipchoge to aktualny rekordzista świata na królewskim dystansie. Wynik 2:01:39 uzyskał we wrześniu ubiegłego roku podczas maratonu w Berlinie.

W 2017 roku Kenijczyk próbował już pokonać dystans 42,195km w czasie poniżej 2 godzin podczas projektu #Breaking2 na włoskim torze Monza. Do osiągnięcia celu zabrakło wówczas 26 sekund.

W październiku w Wiedniu Kipchoge po raz kolejny będzie starał się pokonać dystans maratonu w czasie krótszym niż 2 godziny. Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli ta sztuka mu się uda rezultat nie będzie mógł być uznany jako oficjalny rekord świata. Jednym z powodów będzie korzystanie z nieregulaminowej pomocy. Udzielą mu jej pacemakerzy, którzy będą zmieniać się na trasie.

Lagat znów pacemakerem

Kipchoge sięga m.in. po sprawdzonych i doświadczonych biegaczy. Jednym z „zająców” będzie Amerykanin Bernard Lagat, który w 2017 roku towarzyszył Kenijczykowi w poprzedniej próbie na torze Monza.

44-letni biegacz to prawdziwy weteran biegowych tras. Uczestniczył w pięciu ostatnich Igrzyskach Olimpijskich, z których przywiózł m.in. pięć złotych medali.

Dorobek tego biegacza uzupełnia 8 medali Mistrzostw Świata, łącznie ze złotym krążkiem wywalczonym w 2007 roku na dystansie 5000m na zawodach, które odbyły się w Osace. Eliud Kipchoge zdobył wówczas srebro.

Bracia Ingebrigtsen chcą przejść do historii

Bracia Ingebrigtsen to prawdziwe gwiazdy światowej lekkiej atletyki. Pierwszy z nich, Jakob, w ubiegłym roku zadziwił świat zdobywając jako 18-latek dwa złote medale Mistrzostw Europy na dystansach 1500 i 5000 m. Norweg jest najmłodszym z dotychczas ogłoszonych pacemakerów. 19 września skończy 19 lat.

– Być nastolatkiem i być częścią tego projektu to jest naprawdę niesamowite uczucie. Jako rodzina jesteśmy przyzwyczajeni do biegania razem. Możliwość wspólnego startu, wraz z innymi świetnymi sportowcami, którzy pomogą Kipchoge w pobiciu dwóch godzin na dystansie maratonu będzie czymś absolutnie wyjątkowym – powiedział Jakob Ingebrigtsen.

Nie mniej utytułowany jest 26-letni Filip, który dwa lata temu wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata na 1500 m, a w 2016 roku został Mistrzem Europy na tym dystansie.

Najstarszym z braci Ingebrigtsen jest 28-letni Henrik, który w dotychczasowym dorobku ma aż siedem medali Halowych Mistrzostw Europy. W 2012 roku był Mistrzem Europy na dystansie 1500 m.

Bracia Ingebrigtsen trenowani przez ojca Gjerta wydłużyli biegowy sezon o tydzień, aby wziąć udział w projekcie INEOS 1:59.

– Z niecierpliwością czekamy na udział w biegu. Przesunęliśmy nasze wakacje o tydzień, aby być częścią tego wyjątkowego projektu. Uważamy, że będzie to coś historycznego – powiedział Henrik Ingebrigtsen.

Jego brat Filip zwrócił uwagę, że forma Kenijczyka ciągle rośnie. – Kipchoge był tak blisko, kiedy ostatnio próbował złamać 2 godziny podczas projektu #Breaking2 i od tego czasu jeszcze poprawił się. Jeśli jest w takiej formie, jak w ubiegłym roku, kiedy pobił rekord świata w Berlinie to z pomocą trzech zająców z Norwegii bieg powinien zakończyć się sukcesem – podkreślił.

Australijczycy i Kenijczycy

Dwóch kolejnych ogłoszonych pacemakerów to Australijczycy. Pierwszy z nich, 23-letni Jack Rayner wygrał w ubiegłym roku Commonwealth Half Marathon z czasem 1:01:01. To jego rekord życiowy na tym dystansie. W tegorocznym maratonie londyńskim zajął 14. miejsce z wynikiem 2:11:06.

Drugi to Brett Robinson, którego rekord życiowy w półmaratonie wynosi 1:04:15. Taki wynik uzyskał w ubiegłym roku w Melbourne. W kwietniu 28-latek debiutował na dystansie maratonu podczas Virgin Money London Marathon. Z czasem 2:10:55 uplasował się na 13. pozycji.

Stawkę ogłoszonych już pacemakerów uzupełnia dwóch Kenijczyków – 32-letni Augustine Choge i Victor Chumo.

Choge to bliski przyjaciel Kipchoge i jego treningowy partner. Legitymuje się życiówką w półmaratonie 59:26, którą uzyskał w lutym 2017 roku w Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W dorobku ma m.in. złoty medal Igrzysk Wspólnoty Narodów na dystansie 5000 m, który wywalczył w 2006 roku.

Z kolei 32-letni Victor Chumo to zwycięzca ubiegłorocznej edycji półmaratonu w Lille we Francji. Bieg ukończył z rekordem życiowym 1:00:03. Wcześniej w marcu w holenderskim Venlo pobiegł tylko 7 sekund wolniej.

Organizatorzy projektu zastrzegają, że kolejni pacemakerzy dla Eliuda Kipchoge zostaną ogłoszeni w kolejnych tygodniach.

Bieg w ramach projektu INEOS 1:59 zaplanowano na 12 października. Jeśli warunki pogodowe będą niekorzystne, termin próby może zostać przesunięty, na inny dzień w okresie między 13 a 20 października.

red

Źródło: INEOS 1:59 Challenge