Tokyo Marathon już przyjmuje zgłoszenia do loterii

Od dzisiaj można zapisywać się na Tokyo Marathon, który odbędzie się 1 marca 2020 roku. Internetowe zgłoszenia będą przyjmowane do 30 sierpnia, wyniki losowania poznamy pod koniec września.

W przyszłym roku w tokijskim maratonie pobiegnie ponad 37,5 tysięcy osób, chociaż do loterii trafi pula maksymalnie 26 370 miejsc. W tej liczbie zawiera się około 5 tysięcy pakietów startowych, które zostaną udostępnione dla biegaczy spoza Japonii.

Wśród pozostałych około 10 tysięcy uczestników znajdą się m.in. członkowie programu ONE TOKYO, biegacze ze ścieżki charytatywnej a także osoby zaproszone przez partnerów i sponsorów maratonu.

Poza tym 300 miejsc otrzymają amatorzy legitymujący się dobrymi wynikami na królewskim dystansie. Dla mężczyzn wymagane były wyniki co najmniej 2:45:00, dla kobiet 3:30. Zgłoszenia od biegaczy w ramach programu Run as One przyjmowane były do wczoraj.

Jak się zapisać?

Zapisy prowadzone są na tej stronie, przy rejestracji nie są wymagane żadne opłaty. Kolejność zgłoszeń jest bez znaczenia, o przyznaniu miejsca zdecyduje loteria. Wylosowani uczestnicy mają 14 dni na uregulowanie opłaty startowej, która w przypadku biegaczy spoza Japonii wynosi 18,200 Yen czyli około 650 złotych.

W razie niewniesienia wpisowego miejsce przepada. Swojego prawa do pakietu nie można przekazać innej osobie, organizator nie prowadzi również dodatkowych loterii pakietów.

Co roku szansę startu w Tokio otrzymuje kilkudziesięciu polskich biegaczy, chociaż chętnych zawsze jest o wiele więcej. W 2015 roku wśród uczestników było tylko 28 Polaków, w 2016 roku było ich 53, w 2017 roku pobiegło 39, a w ubiegłym roku na mecie zameldowało się 52 biegaczy z naszego kraju. W tym roku tokijski maraton ukończyło 68 Polaków.

Drugi najbardziej pożądany maraton na świecie

W ubiegłym roku organizatorzy Tokyo Marathon otrzymali ponad 330 tysięcy zgłoszeń od biegaczy z całego świata. Oznacza to, że tokijski bieg jest drugim najbardziej popularnym maratonem na świecie. Palmę pierwszeństwa dzierży Virgin Money London Marathon, o start w którym co roku ubiega się ponad 400 tysięcy biegaczy.

Tak jak w ubiegłych latach Tokyo Marathon wystartuje z ulicy przy Tokyo Metropolitan Government Building i następnie jego trasa poprowadzi przez następujące miejsca japońskiej stolicy: Iidabashi, Kanda, Nihombashi, Asakusa Kaminarimon, Ryogoku, Monzen-nakacho, Ginza, Takanawa, Hibiya, Tokyo Station/Gyoko-dori Ave. Meta zlokalizowana jest przed Pałacem Cesarskim.

Trasa posiada atest m.in. IAAF, limit czasu na jej ukończenie wynosi 7 godzin.

Impreza słynie ze sprawnej organizacji i szybkiej trasy, poza tym zwykle temperatura podczas maratonu nie przekracza 10 stopni Celsjusza, co stwarza dobre warunki do biegu. Maraton zaliczany do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors co roku na starcie gromadzi światową czołówkę maratończyków.

Tegoroczny bieg w Tokio wygrali biegacze z Etiopii – Birhanu Legese uzyskał czas 2:04:48, a Ruti Aga 2:20:40. Najszybszym Polakiem był Przemysław Piątkowski, który do mety dotarł z wynikiem 2:47:35.

red

fot. facebook.com/pg/tokyo42195.org