Ponad 300 tysięcy biegaczy czeka na wynik loterii Tokyo Marathon

Organizatorzy Tokyo Marathon poinformowali, że otrzymali dokładnie 293,275 zgłoszeń od biegaczy zainteresowanych startem w biegu zaplanowanym na 1 marca 2020 roku. Wśród tych osób rozlosowanych zostanie 26, 370 miejsc, a to oznacza, że szanse na zdobycie pakietu startowego na bieg w stolicy Japonii wynoszą mniej niż 9 procent. 

Zgłoszenia biegaczy do loterii Tokyo Marathon przyjmowane były od 1 do 30 sierpnia. Informacja o tym, kto uzyska prawo startu w tokijskim maratonie zostanie udostępniona 19 września.

Biegacze będą mogli sprawdzić status zgłoszenia logując się na swoje konto na tej stronie w zakładce „My Entry”. Organizatorzy już poprosili uczestników loterii o cierpliwość zwracając uwagę, że w dniu ogłoszenia wyników strona internetowa imprezy może być przeciążona.

W ubiegłym roku chętnych do udziału w Tokyo Marathon było 330, 271, a więc teoretycznie więcej niż w tym roku. Jednak Robert Wang, prowadzący grupę World Marathon Majors Challenge na Facebooku zwraca uwagę, że trudno porównywać te liczby z uwagi na wyłączenie z tegorocznej loterii mieszkańców Tokio.

– W ubiegłym roku wśród 330,271 uczestników loterii było 27,370 biegaczy z Tokio. W 2019 roku tokijczycy mają własną pulę tysiąca miejsc i osobne losowanie – podkreśla.

Z informacji udostępnionych przez organizatorów wynika, że do tej loterii zgłosiło się 32,758 mieszkańców japońskiej stolicy. Oznacza to, że w obu losowaniach łącznie weźmie udział 326,033 biegaczy. 

Wylosowani uczestnicy będą mieli 14 dni na uregulowanie opłaty startowej, która w przypadku biegaczy spoza Japonii wynosi 18,200 Yen czyli około 650 złotych. Nieprzekraczalny termin upłynie w poniedziałek, 30 września.

Tak jak w ubiegłych latach Tokyo Marathon wystartuje z ulicy przy Tokyo Metropolitan Government Building i następnie jego trasa poprowadzi przez następujące miejsca japońskiej stolicy: Iidabashi, Kanda, Nihombashi, Asakusa Kaminarimon, Ryogoku, Monzen-nakacho, Ginza, Takanawa, Hibiya, Tokyo Station/Gyoko-dori Ave. Meta zlokalizowana jest przed Pałacem Cesarskim.

Trasa posiada atest m.in. IAAF, limit czasu na jej ukończenie wynosi 7 godzin.

Impreza słynie ze sprawnej organizacji i szybkiej trasy, poza tym zwykle temperatura podczas maratonu nie przekracza 10 stopni Celsjusza, co stwarza dobre warunki do biegu. Maraton zaliczany do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors co roku na starcie gromadzi światową czołówkę maratończyków.

red

fot. marathon.tokyo