Jutro maraton we Frankfurcie. Jak spiszą się Polacy?

Już jutro odbędzie się Mainova Frankfurt Marathon 2019, który w tym roku przyciągnął na start wielu Polaków. Trzymać kciuki będziemy za Adama Nowickiego, Błażeja Brzezińskiego, Aleksandrę Brzezińską, Dominikę Stelmach oraz za debiutujących na królewskim dystansie Szymona Kulkę i Annę Gosk.

Maraton we Frankfurcie jest znany z szybkiej i płaskiej trasy. Rekordzistą imprezy jest Kenijczyk Wilson Kipsang, który w 2011 roku uzyskał tutaj wynik 2:03:42. Poza tym w pamięci wciąż mamy wspaniały ubiegłoroczny występ Etiopki Meskerem Assefy zakończony rezultatem 2:20:36.

Kobiety prężą muskuły

W tegorocznej elicie biegu nie brakuje szybkich zawodników. Faworytką biegu wydaje się Lonah Salpeter, która od trzech lat reprezentuje barwy Izraela. 31-letnia biegaczka rekord życiowy w maratonie wynoszący 2:19:46 uzyskała w tym roku w maju w Pradze.

maraton w Pradze

Swój udział w Mistrzostwach Świata w Dosze zakończyła na 30km, ale wszyscy dobrze wiemy, jak piekielnie trudne warunki panowały podczas tych zawodów.

Na starcie pojawi się również Meskerem Assefa, czyli ubiegłoroczna zwyciężczyni z Etiopii, a także jej rodaczka Bedatu Hirpa (2:21:32), która przed rokiem była trzecia. Rekordzistka trasy zapowiada, że jest jeszcze silniejsza niż rok temu.

W stawce zawodniczek jest jeszcze jedna Etiopka, na którą warto zwrócić uwagę. To Megertu Kebede, która we wrześniu w Kopenhadze uzyskała rezultat 1:06:43. Przed niedzielnym biegiem zapowiada, że stać ją na wynik poniżej 2:20.

Do grona faworytek należy zaliczyć również 28-letnią Kenijkę Valery Jameli Aiyabei legitymującą się rekordem życiowym 2:20:53 uzyskanym w 2017 roku w Berlinie.

Jak poradzą sobie Polki?

Jesteśmy ciekawi, jak we Frankfurcie poradzą sobie Polki. Na trasę swojego drugiego maratonu w karierze wyruszy mistrzyni Polski Aleksandra Brzezińska. W kwietniu w Dębnie finiszowała z czasem 2:34:51 i tym samym pojawiła się jako potencjalna kandydatka do uzyskania minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Biegaczka z Bydgoszczy cały czas pracuje pod okiem trenera Ryszarda Marczaka.

W niedzielę wystartuje również bardzo doświadczona i niezwykle wszechstronna Dominika Stelmach, której rekord życiowy wynosi 2:37:09, a także debiutująca na dystansie maratonu Anna Gosk. Biegaczka Podlasia Białystok niedawno zmieniła stan cywilny oraz nazwisko na Bańkowska.

Mekonnen faworytem

W elicie niedzielnego biegu znajduje się ośmiu zawodników, którzy dotychczas biegali już maratony w czasie poniżej 2 godzin i 8 minut. Najlepszym wynikiem – 2:04:32 pochwalić może się Etiopczyk Tsegaye Mekonnen, rekordzista świata juniorów z 2014 roku. Dwa lata później w Dubaju pobiegł 2:04:46, a w 2017 roku wygrał maraton w Hamburgu z czasem 2:07:26.

Do miasta nad Menem powróci m.in. 43-letni weteran Mark Kiptoo z Kenii, rekordzista świata w kategorii wiekowej M40. W ubiegłym roku uzyskał tutaj wynik 2:07:50 i zameldował się na mecie jako szósty.

– Jeśli warunki na to pozwolą, jestem gotowy poprawić ten rekord – zapowiada przed biegiem.

Powrót Brzezińskiego i debiut Kulki

W niedzielę we Frankfurcie o przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Tokio powalczą Polacy. Wśród nich Błażej Brzeziński, którego rekord życiowy wynosi 2:11:27. Taki wynik 32-letni zawodnik uzyskał dwa lata temu w Warszawie. Brzeziński startował już nad Menem – w 2012 roku finiszował tutaj 17. z czasem 2:14:01.

Kolejny z Polaków to Adam Nowicki, który na królewskim dystansie pobiegnie po raz trzeci, ale po raz pierwszy poza Warszawą. Jego rekord życiowy to 2:13:28. Maratońskiego debiutu doczeka się w końcu Szymon Kulka, którego w ubiegłym roku ze startu w Libanie w ostatniej chwili wyeliminowała kontuzja.

Bieg wystartuje w niedzielę o godzinie 10:00. Transmisję online z Frankfurtu będzie można obejrzeć na tej stronie.

red